LUČENEC/R. SOBOTA/POLTÁR/V. KRTÍŠ. Polícii sa darí pri odhaľovaní daňovej a environmentálnej kriminality, no menej už pri podvodoch a sprenevere. Tvrdí to hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka s tým, že ekonomická trestná činnosť je vysoko latentná a jej odhaľovanie patrí medzi priority policajnej práce.
Od januára tohto roka do konca septembra sa polícii podarilo odhaliť 4787 prípadov rôznych podvodov, čo je o 0,33 percenta menej ako v rovnakom období vlani. Rok predtým (2009) polícia zaznamenala 5634 podvodov, v roku 2008 ich bolo 5548. Okrem klasického podvodu, keď sa páchateľ obohatí vďaka omylu iného, išlo o prípady úverového, subvenčného, poisťovacieho alebo kapitálového podvodu, ale aj podvodný a zavinený úpadok.
Štát prichádza o peniaze
Najväčšie úspechy zaznamenala polícia podľa Slivku pri odhaľovaní daňových trestných činov. Páchatelia takejto trestnej činnosti dane či poistné krátia, neodvádzajú alebo vôbec neplatia. "Miliónové škody spôsobené v týchto prípadoch sa dotýkajú každého občana. Štát prichádza o veľký podiel finančných prostriedkov, ktoré by mohli byť efektívne použité aj do sektorov, kde štátne financie najviac chýbajú, a to zdravotníctvo, školsvo, sociálne zabezpečenie," tvrdí polícia.
Za daňovú trestnú činnosť tiež považuje porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru. Za deväť mesiacov tohto roka polícia odhalila 2429 prípadov daňovej trestnej činnosti, čo je o 66 percent odhalených prípadov viac ako v rovnakom období minulý rok. Rok predtým (2009) polícia evidovala 2011 daňových trestných činov, v roku 2008 zaznamenala 1389 takýchto prípadov.
Za prvých deväť mesiacov 2011 policajti odhalili 1044 prípadov, keď si páchateľ prisvojil zverenú cudziu vec a dopustil sa tým sprenevery. Ide o počet o osem percent nižší ako v porovnateľnom období 2010. Aj environmentálna kriminalita má ekonomický dopad a túto trestnú činnosť sa polícii podľa Slivku darí úspešne odhaľovať.
Muži zákona odhaľujú aj enviromentálne trestné činy
Polícia odhaľuje nielen prípady týrania zvierat, ale aj pytliactvo, ohrozenie a poškodenie životného prostredia, neoprávnené nakladanie s odpadmi či porušovanie ochrany vôd, rastlín a živočíchov. "Od začiatku roka sme za deväť mesiacov odhalili 843 environmentálnych trestných činov, čo je až o 31 percent viac ako v rovnakom období minulý rok. V roku 2009 sme v porovnateľnom období odhalili 757 takýchto prípadov, v roku 2008 ich bolo 625," dodal Slivka.
Polícia upozorňuje, že odhaľovanie ekonomickej kriminality je málo úspešné bez spolupráce a plnenia si oznamovacej povinnosti ďalších kompetentných štátnych a súkromných inštitúcií. Ide napríklad o daňové úrady, štátne fondy, ministerstvá, ale aj súkromné spoločnosti finančného sektora, ako sú banky či lízingové spoločnosti.
Ekonomická kriminalita je stále viac nebezpečnejšia pre svoju anonymnosť. Podvodné transakcie prebiehajú "virtuálne" prevodom z účtu na účet. Bez listinných dôkazov prípadne ďalších znaleckých skúmaní v oblasti účtovníctva a ekonomiky polícia ťažko dokazuje motív páchateľov neoprávnene sa obohatiť na úkor štátu či súkromných firiem.