J. Poláček natočil stovky unikátnych záberov

Rád chodí do prírody. Zamiloval si Poľanu a medvede. Ján Poláček o sebe hovorí, že je lovec bez pušky. Do lesa chodí vyzbrojený kamerou a fotoaparátom. Za desať rokov natočil stovky unikátnych záberov.

Ján Poláček je veľký milovník prírody.Ján Poláček je veľký milovník prírody. (Zdroj: Z FOTOALBUMU J. POLÁČEKA)

HRIŇOVÁ. O medveďoch vie rozprávať tak pútavo, že by ste ho počúvali dlhé hodiny. S našou najväčšou šelmou sa už stretol mnohokrát. Zaujíma ho všetko, čo s nimi súvisí.

„Kedysi boli medvede takmer vyhubené, no dnes sú premnožené,“ hovorí Ján Poláček, lovec bez pušky. Do lesa chodí vyzbrojený kamerou a fotoaparátom už viac ako desať rokov. Medvede prirovnáva ku svojej životnej láske, Poľanu tiež. „Zamiloval som si ju od prvej chvíle, ako sme sa sem prisťahovali v 60. rokoch,“ hovorí sympatický milovník prírody. Pred tromi rokmi sa presťahoval do Piešťan. Do kraja pod Poľanou sa však vždy rád vracia. Tak to bolo aj minulý týždeň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medvede sú plaché

O medveďoch vraj majú ľudia skreslené predstavy. „Niekedy sa o to pričinia aj novinári. Mackovia nie sú vražedné šelmy, sú veľmi plaché. Samozrejme, treba mať pred nimi rešpekt a v lese je potrebné dodržiavať určité zásady,“ hovorí pán Ján. Prízvukuje, že medvede sú premnožené.

„Staré jedince potom vytláčajú zo svojho revíru mladšie a tak je potom možné, že macka vídavať aj na miestach, kde ste ho nikdy predtým nevideli. Tlačí sa k ľudských obydliam, ba tohto roku dokonca behal aj po uliciach Lučenca,“ usmieva sa Ján. Priatelia ho zvyknú volať aj slovenský „grizzly man“. Ak by ste uvideli jeho zábery, pochopíte prečo. Niektoré medvede boli od neho vzdialené len niekoľko metrov.

Natočil stovky filmových záberov

Dokáže na ne, maskovaný za stromom a s kamerou v ruke, čakať dlhé hodiny. So zatajeným dychom počúva každučké šuchnutie. „Najväčšie kusy, ktoré som videl a nafilmoval, mali hmotnosť aj tristo kíl. Tu v okolí Poľany je ich niekoľko.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to raz na jeseň, keď som zbadal veľkého medveďa. Bol hladný a pri potrave, ktorú objavil, bola medvedica s dvomi mláďatami. Akonáhle ho matka zacítila, stiahla sa. Stáva sa totiž, že starý medveď zaútočí aj na medvedie mláďatá. No vraj len na cudzie,“ vysvetľuje zálesák.

Svoju záľubu k prírode zdedil po starom otcovi, ktorý bol poľovníkom. „Ale môžem za ňu vďačiť aj svojmu otcovi, Ten sa v 50-tych rokoch stal nepriateľom štátu len preto, že mal svoju firmu. Dostal sa na šesť rokov do väzenia. Pochodil Jáchymov i Příbram. Potom mal zákaz na desať rokov vrátiť sa domov do Brezovej pod Bradlom. Tak sme sa usadili tu pod Poľanou. No vidíte, všetko zlé je na niečo dobré. V týchto lesoch som kadečo preskákal. Chvíľu som bol dobrovoľným strážcom chránenej krajinnej oblasti Poľana. Robil som na družstve aj piekol chlieb. No vždy som sa najradšej túlal po lese,“ priznáva Ján. Filmovanie je pre neho koníčkom, ktorého sa tak skoro nemieni vzdať. Doteraz natočil stovky filmových záberov o medveďoch. Poľana je ich výskytom známa. Je ich tu vyše štyridsať.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy nie ste si istý

Jeho záľuba má v sebe poriadnu dávku adrenalínu. „Niekedy sa treba k zvieraťu priblížiť len na dvadsať metrov. Nikdy nemáte istotu, či vás dravec bude akceptovať. Ja na svoje vychádzky do lesa za mackami nosím vždy tie isté šaty. To preto, aby poznali môj pach. Niektoré zábery sa dajú urobiť aj z bezpečnejšieho miesta, napríklad zo stromu. Tie najcennejšie však získate, keď sa skrývate v húštinách, za stromom či v poraste. Medvede sú plaché. Najviac aktívne sú za súmraku, v noci alebo skoro ráno. Neradno ich prekvapiť. Preto napríklad hubárom radím v lese rozprávať sa či klepkať palicou po stromoch. Medveď sa nechce s človekom stretnúť, no keď ho prekvapíte, môže byť nebezpečný. Viac rokov som filmoval jedného medveďa, ktorý bol dosť agresívny aj na svojho brata,“ hovorí Ján.

„V období párenia, keď medvede hľadajú medvedice, môžete ich zazrieť aj cez deň. To, že medvede sú ťarbavé, je len mýtus. Sú ohromne rýchle, vedia vyvinúť aj šesťdesiatkilometrovú rýchlosť. Bežať pred ním nemá zmysel. Dobehne vás,“ tvrdí Ján. Niektorým svojim medveďom dáva aj mená. Spomína na Jerguša, s ktorým sa stretol minimálne desaťkrát. „Raz sa mi stalo, že som v lese pri kamere zaspal. Jerguš sa ku mne priblížil na krátku vzdialenosť aj napriek tomu, že som veľmi hlasno chrápal. Takto nás našiel môj kamarát, ktorý ma odfotil spiaceho spolu s medveďom,“ hovorí Ján a spomenie aj Alfréda Veľkého, velikánskeho medveďa, pred ktorým mali menšie jedince ozajstný rešpekt.

Kadávery zakázali

Ak má medveď šťastie, nikto ho nezastrelí a má relatívne pokojný život, môže sa dožiť až tridsiatich rokov. Medvedica svojich potomkov privádza na svet začiatkom roka.

„Na Slovensku máme okolo deväťsto medveďov, no možno aj viac. Presný počet nevieme, existujú len odhady. Toto číslo je vysoké. U nás nie sú také lesy ako na Aljaške. Medvede sú naozaj premnožené. Slovensko je malé, na naše pomery by úplne stačilo takých šesťsto kusov. Pri regulačných odstreloch sa väčšinou likvidujú len medvede nižšej hmotnosti. No neraz sa kvôli prísnym kritériám povolená kvóta odstrelu ani nenaplní, pretože medveď do lokality, kde je povolený odstrel, nepríde. V minulosti sa medvede mohli vábiť aj na kadávery, teda na mŕtve zvieratá. No potom takého návnady zakázali. Vraj pre mor a besnotu. Povolili sa len rastlinné návnady. Nie je to podľa mňa rozumné. Medveď má v lese dostatok rastlinnej potravy. Ľahšie ho nalákate na mäso ako na kukuricu. A ja som o žiadnom besnom medveďovi nikdy nepočul,“ hovorí lovec bez pušky.

Sú to králi hôr

V lese na strach nemyslí. Vášeň je silnejšia ako možné obavy o život. „Filmovanie ma baví. Samozrejme, že občas pomyslím aj na to, čo by sa mohlo stať, keby... No na takéto myšlienky pri pohľade na našu najväčšiu šelmu rýchlo zabudnem. Za tie roky som medvede spoznal celkom dôverne. Mám pred nimi rešpekt, ale nebojím sa ich. Raz som jedného stretol naozaj nečakane. Prekvapil ma. Stál len niekoľko metrov odo mňa. Pozreli sme sa na seba a potom sme obaja pomaly odkráčali každý svojou cestou. Hovorí sa, že medveďovi netreba hľadieť do očí. Neviem, prečo sa to traduje, ale rešpektujem to. Snažím sa čo najviac splynúť s prostredím, aby som získal tie najkrajšie zábery. Tu na Poľane sú minimálne tri dominantné medvede. Majú vyše tristo kíl a sú to ozajstní králi hôr,“ hovorí Ján. Do lesa za svojimi štvornohými kamarátmi bude chodiť dovtedy, kým bude vládať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 987
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 836
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 181
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 079
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 222
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 023
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 956
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 284
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 297
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 502
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 023
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 956
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 284
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 297
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 502
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu