Úbytok vody je už viditeľný aj v lokalitách v územnej pôsobnosti Správy Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. Predovšetkým migrujúce vtáky reagujú rýchlo na tieto zmeny.
RIMAVSKÁ SOBOTA. Úbytok vody je už viditeľný aj v lokalitách v územnej pôsobnosti Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina. Predovšetkým migrujúce vtáky reagujú rýchlo na tieto zmeny. Ako povedal zoológ správy CHKO Csaba Balázs, okraje mokradí a vodných nádrží, ktoré sú väčšinou naplnené vodou, začali na jeseň využívať druhy, ako sú napríklad bahniaky.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V Cerovej vrchovine monitorujú vtáctvo pravidelne a podľa aktuálnych podmienok zaznamenávajú prípadné zmeny. "Je pravda, že táto jeseň je suchá, jednotlivé druhy na to reagujú podľa svojich nárokov na vodné a močiarne prostredie. Napríklad vlani bol veľmi daždivý rok a zdalo sa, že bude priaznivý aj pre bociany biele. Nakoniec sa však ukázalo na počte vyletených mláďat, že to tak celkom nie je. Dostatok potravy bocianov, ako sú napríklad obojživelníky, v druhej polovici roku 2010 sa na hniezdnej úspešnosti prejavil až v tomto roku. Na množstvo vody však zvieratá reagujú aj podľa obdobia, v ktorom sa problém vyskytne. V čase hniezdenia je to oveľa horšie. Teraz na jeseň to nie je až také citeľné. Okraje vodných nádrží jednoducho začali viac využívať bahniaky, pre ktoré sú takéto miesta vhodné na zber potravy, ako aj na odpočinok," povedal Balázs.
Zmeny v počasí daždivých a suchších rokov neznamenajú pre prírodu zásadný problém. Rastliny a živočíchy sa vedia prispôsobiť aj zmenám.
"Snahou ľudí, by však malo byť zadržanie vody v krajine, 21. storočie je skutočne aj o vode. V našich podmienkach vodu zadržiava predovšetkým les a mokrade. V budúcnosti sa jednoducho musia dostať do popredia aktivity, ktoré budú viesť k zachovaniu vodozádržnej schopnosti lesa, používaním prírode blízkych spôsobov obhospodarovania lesa. Aj pohľad na úpravu tokov sa musí zmeniť. Nemalo by byť dôležité, aby boli korytá riek priame a bez brehovej vegetácie a tým rýchlo odvádzali vodu z krajiny. Príroda nám ukazuje, prečo sa rieky prirodzene kľukatili. V minulosti sa vďaka ich meandrom jednoducho zadržiavalo viac vody v prírode. Tohtoročná suchá jeseň ešte neznamená zásadné zmeny v prírode. Neznamená to však, že v budúcnosti sa to nemôže skutočne zmeniť," dodal zoológ správy chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina.