RIMAVSKÁ SOBOTA. V meste Rimavská Sobota sa nachádza okolo tristo párov havranov čiernych. Na premnožené vtáky sa v minulosti sťažovali desiatky ľudí. Rokmi si však na ich škriekanie i trus zvykli. Radnica v tomto roku zaznamenala v súvislosti s nimi len jednu sťažnosť.
„Neznamená to však, že ich počty v našom meste klesli. Potešiteľný je fakt, že ich stav sa stabilizoval a nepribudli ďalšie kolónie,“ hovorí Ján Bozó z oddelenia životného prostredia tunajšieho mestského úradu. Havrany sa v meste pred štyrmi rokmi premnožili natoľko, že ministerstvo povolilo likvidáciu ich hniezd. S pomocou lezeckej techniky pred dvoma rokmi zlikvidovali asi štvrtinu hniezd. V niektorých lokalitách mesta bol vtedy ich stav naozaj neúnosný. Najviac hniezd bolo v mestskej záhrade, ktorá sa nachádza neďaleko futbalového štadióna. Dosť ich je aj na Hostinského ulici.
„Mysleli sme si, že po zlikvidovaní asi päťdesiatich hniezd sa havrany zahniezdia v okolí mesta, kde majú tiež vhodné podmienky. Nestalo sa tak. Z mesta sa nám ich dostať nepodarilo. Ľudia si však pravdepodobne na ne zvykli a tak ich už správanie vtákov neobťažuje,“ dodá Bozó. Havrany sa stali súčasťou koloritu mesta. Havrany čierne patria medzi chránené vtáky. Ľudia si ich často mýlia s vranami kvôli podobnej stavbe tela. Havrany sú však od vrán o čosi menšie.
Hromadný výskyt vtákov v kŕdľoch vzbudzuje u ľudí často dojem premnoženia. Život v kŕdľoch však predstavuje stratégiu mnohých vtáčích druhov, ako ľahšie prežiť vďaka väčšiemu počtu pozorných očí v kŕdli či kolónii. V prípade havranov je vo viacerých európskych krajinách badať dlhodobý pokles početnosti a úbytok hniezdnych kolónií. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde z poľnohospodárskej krajiny postupne miznú kolónie havranov,“ informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.