RIMAVSKÁ SOBOTA. V piatok 2. novembra otvoria v Gemersko-malohontskom múzeu výstavu Štefana Baláža. Nesie názov Mapovanie priestoru a nadväzuje na autorove predošlé maliarske cykly. Podľa slov kurátorky výstavy Gabriely Garlatyovej, Baláž sa venuje tvorbe geometrických štúdií máp a modelov utópií, nemiest a labyrintov.
„Výstava prezentuje výber rozmerných malieb akrylom na plátne a kresby. Maľba pásovou plochou maliarskeho valca, oprostená od maliarskeho gesta a tvorivej náhody, umožňuje maliarovi hlbšiu koncentráciu. Využíva metódy teórie farby: napr. miešaním troch základných farieb. Používa tak komplexné farebné spektrum, čo podporuje ideu sveta ako jedného celku. Mapovania priestorov sú maliarske vizuálne modely sveta, cez zobrazenia ideálnych mýtických a civilizačných priestorov. Labyrinty v tvare hranatých a okrúhlych špirál sú pre Balázsa západnými mandalami, spájajúcimi racionálne štruktúry s duchovnými meditáciami,“ vysvetľuje Garlátyová.
Balázsova maľba druhej polovice 80. rokov, charakteristická figurálnym expresívnym štýlom a tematickým zameraním na mýty a ich interpretácie a tvorba 90. rokov patria do kontextu postmodernej maľby. Autorova maľba ako proces, ako myslenie a ako intuitívna vnútorná imaginácia priznávajú zaujatie autora pre maliarske médium a jeho analýzu.
Umelec používa jazyk geometrie, voľne narába s jeho formami a obsahmi. V jeho dielach nájdete kruhy, elipsy, štvorce, symetrický a koncentrický mnohouholník, rovnoramenné kríže, horizontálne a vertikálne orientované pásové mreže.
„Štefan Baláž v najnovších prácach znakovo a vizuálne, tvarovo a farebne interpretuje topografické modely a ideálne mapy mýtických miest - Atlantis 2011 a široké vodné priestranstvá v dielach Egeo Pelagos, Mesto na vode,“ dodala kurátorka.
Autor: bat