Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Ružiná na jeseň poriadne hrýzla svojich súperov

Futbalisti Ružinej majú za sebou vydarenú prvú polovicu aktuálnej sezóny. Zimujú na vynikajúcej 2. priečke tabuľky III. ligy sk. Východ. V tejto súťaži nastrieľali na jeseň najviac gólov spomedzi 17 tímov. Do sietí súperov sa trafili až 40-krát.

Lodivod TJ Baník Ružiná Karol Praženica tvrdí, že jarné ciele závisia od zimnej prípravy.Lodivod TJ Baník Ružiná Karol Praženica tvrdí, že jarné ciele závisia od zimnej prípravy. (Zdroj: ARCHÍV MY)

RUŽINÁ. V porovnaní s uplynulou sezónu, kedy bol Baník Ružiná nováčikom v II. lige sk. Východ (aktuálne III. liga sk. Východ), si futbalisti z malej obce v Novohrade polepšili. Vlani zimovali na 3. priečke, ktorú si udržali až do konca sezóny. Aktuálne sú druhí s 34 bodmi na konte, pričom na prvý Bardejov strácajú len 3 body. O zhodnotenie futbalovej jesene v podaní TJ Baník Ružiná sme požiadali jej kormidelníka Karola Praženicu.

Ako hodnotíte úroveň III. ligy skupiny Východ? Myslíte si, že je výrazný rozdiel medzi touto a druhou najvyššou futbalovou súťažou?

Skryť Vypnúť reklamu

- Spomínané súťaže budú zrejme naozaj futbalovo blízko, keďže tímy, ktoré vlani postúpili z III. ligy, sú aktuálne na prvých dvoch priečkach druholigovej tabuľky (Myjava, Podbrezová). Ak mám hovoriť o III. lige skupine Východ, tak by som povedal, že sa v nej viac bojuje. Samozrejme, že by bolo scestné tvrdiť, že je to lepšia súťaž ako II. liga. To vôbec nie. Určite je však náročná.

Vaši zverenci nastrieľali na jeseň v súťaži najviac gólov (40). V porovnaní s prvým Bardejovom je to o 11 viac. No pomerne dosť ich aj inkasovali (20).

- Už na začiatku môjho pôsobenia v Ružinej som vedel, že mužstvo je strelecky úspešné, no pomerne dosť gólov aj inkasovalo (vlani bolo po jesennej časti skóre Ružinej 29:19, po skončení sezóny 2010/2011 62:43). Pred aktuálnou sezónou odišli z našich obranných radov Prepelica a Mrva, no a nijak extrémne sme sa neposilnili. Áno, prišiel Miloš Krško, čo je dobré, pretože je to naozaj kvalitná posila. Pribudol medzi nás mladý hráč Ferenc, pri ktorom ešte badať výkonnostné rozdiely. Takže sme nemohli čakať, že keď v minulej sezóne inkasovala Ružiná pomerne veľa gólov, tak zrazu ich toľko nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

Teší ma však, že túto jeseň sme mali viac zápasov odohraných na nulu a zlepšila sa aj obranná činnosť mužstva. Som toho názoru, že lepšie je raz prehrať 5:0 ako päťkrát po sebe 1:0. Jasné, že veľké výkyvy nie sú dobré. My sme ich zaznamenali najmä v prvej časti futbalovej jesene, ktorú by som rozdelil na prvých osem a druhým osem zápasov. Na začiatku sme mali náročné rozlosovanie. Päťkrát sme hrali vonku a trikrát doma. Sezónu sme odštartovali duelom na pôde lídra súťaže Bardejova, kde sme inkasovali päťku. V prvej polovici jesene nás potrápili aj zdravotné problémy. Zranili sa Balaško s Libičom. Obranu sme preto museli kombinovať.

Ako ste naznačili, druhá polovica jesene bola zrejme vydarenejšia...

- Áno, chlapci pochopili, čo od nich vyžadujem. Snažili sa to plniť a dá sa povedať, že sme si na seba zvykli. Mužstvo Ružinej je ofenzívne naladené a snaží sa hrať útočný futbal. Jedine vo Vranove sa nám stalo, že sme neskórovali, inak sme vždy vsietili minimálne gól. Keď som prišiel do Ružinej, tak Jozef Líška ml. odo mňa chcel, aby sme hrali útočne, na víťazstvo, čo je v podstate aj moja filozofia. Nerád hrám na nejakú remízu. Niekedy sa tomu nedá vyhnúť, ale určite sa snažím hráčov viesť k tomu, aby vyhrávali. Určite je lepšie dvakrát zvíťaziť ako päťkrát remizovať. Pri trojbodovom systéme remíza v podstate nič nerieši.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže ste s jesennou časťou v podaní Ružinej spokojný?

- Zimujeme na 2. priečke, čo je dobré. Jasné, mohli sme stáť aj lepšie, no na druhej strane to mohlo byť aj horšie. Ako som už spomenul, som rád, že po prvej polovici jesene sa nám prestali vyhýbať zranenia a chlapci tak mohli hrať na postoch, ktoré im najviac vyhovujú.

Samozrejme, že máme aj univerzálnych hráčov. Napríklad Chromek môže nastúpiť ako stopér, ale nikdy ho nezahrá tak ako stredného záložníka. Caban môže pokojne hrať pravého obrancu, ale nebude tu taký dobrý ako na poste stopéra. Kamendy môže hrať ľavého obrancu, ale tým pádom stratíme silu v útoku a viem, že on mi nezahrá obrancu tak dobre ako záložníka. Aj gólman Mucha môže hrať trebárs na hrote a v pohode to uhrá, no nebolo by to také, ako keď je tam Máč alebo Vaculčiak. Hráčovi určite nepridá na pohode, keď sa mu stále menia posty.

V druhej polovici jesene už viac-menej každý nastupoval na svojom poste, čo sa pozitívne odzrkadlilo na hernom prejave a v konečnom dôsledku i na výsledkoch. Netvrdím, že sme vždy zvíťazili po supervýkone, ale je dôležité naučiť sa vyhrávať aj zápasy, v ktorých sa spočiatku nedarí. Je ľahšie zvíťaziť, keď ste vo vedení 5:0 a každá šanca prinesie gól. Horšie je to, keď prehrávate. Spomeniem zápas so Spišskou Novou Vsou. Prehrávali sme 3:0 a napokon sme dosiahli remízu, aj keď so slabším súperom. Aj taký je futbal a nikto sa nevyhne zaváhaniu. Ale aj v tomto stretnutí sa ukázala sila nášho mužstva, keď dokázalo skorigovať nepriaznivý výsledok, pričom sme mohli aj zvíťaziť.

Ktorý duel bol pre vás najväčším sklamaním?

- Ťažko povedať. Zaznamenali sme štyri prehry, pričom v troch prípadoch to bolo so súpermi, ktorí v tom čase boli v tabuľke pred nami – prehra s aktuálnym lídrom súťaže Bardejovom, prehra s Lokomotívou, na ktorú sme po 8. kole strácali 8 bodov a dnes je za nami, prehra s banskobystrickou rezervou, ktorá bola vtedy tiež pred nami. V prípade Vranova som nečakal, že sa doma bude brániť. Nevypracoval si ani jednu šancu, my sme mali možno jednu. Bol to duel medzi šestnástkami a my sme prehrali. Nemyslím si, že sme v tomto stretnutí mali zvíťaziť, pretože sme si veľa šancí nevytvorili. To isté by sa však dalo povedať aj o Vranove, ktoré zaváhanie našej obrany využilo na vsietenie gólu. Rovnako v B. Bystrici sme po remízovom polčase (1:1), kedy sme pokojne mohli vyhrávať 3:1, napokon prehrali 4:1. Tu sa nám však zranil Tomáš Libič a Miro Chromek sa musel posunúť, tým pádom sa nám rozbil celý stred. Takže ťažko hovoriť o najväčšom sklamaní. Mrzí ma každý prehratý zápas. Najradšej by som bol, keby sme len vyhrávali. Jednoducho to mám v náture. Okrem toho nemám rád reči o nezaslúženej prehre alebo nezaslúženom víťazstve. Keď súper proti nám použije zbrane, taktiku, ktorá mu prinesie úspech, tak je to jeho šikovnosť a naša chyba, že sa nevieme prispôsobiť. Tiež nepovažujem za nešťastie, keď nedáme góly. Všetko je to o schopnosti hráčov premeniť šance alebo ich reakcii v určitom čase.

Ktoré posty by ste potrebovali posilniť?

- Ideálne by bolo, keby sa nám podarilo získať kvalitnú posilu do každej formácie. Mali by to byť takí hráči, ktorí sa v tejto súťaži nebudú učiť a môžu do nej kedykoľvek plnohodnotne nastúpiť. Ako som už spomenul, vždy treba počítať so zraneniami, kartami a inými nepredvídateľnými okolnosťami. Preto je dôležité, aby náhrada za absentujúceho hráča bola adekvátna. Ak bude, môžeme sa baviť o vyšších cieľoch. V opačnom prípade to bude horšie.

Aké bolo materiálno-technické a tiež finančné zabezpečenie klubu na jeseň?
- Môžem potvrdiť, že sme mali vytvorené naozaj dobré podmienky, čo sa týka tréningov a tiež ohľadom finančného zabezpečenia klubu. Podotýkam však, že príprava pred jeseňou je iná ako príprava na jar. Mali sme k dispozícii pomocné ihrisko v blízkosti hlavnej hracej plochy, tiež sme na tréningy mohli využívať ihrisko v Lovinobani. Takže v tomto smere sme mohli byť spokojní. Dôležitá je však zimná príprava. Ak by bolo počas zimy také počasie ako teraz, tak pokojne môžeme využívať pomocné ihrisko, pretože prírodná tráva je na tréning lepšia ako umelá. Na počasie sa však nedá spoliehať. Okrem toho by som bol rád, keby tu zostalo čo najviac hráčov z jesenného kádra. Výrazná migrácia hráčov zvyčajne nebýva prospešná.

Aké sú vaše jarné ciele?
- Vo vyjadreniach na takéto otázky som opatrný, pretože je veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť odvetnú časť sezóny. Po krátkej prestávke sa začne zimná príprava. Pre nás je špecifická, pretože zatiaľ nemáme k dispozícii umelý trávnik. Ak by sme predsa len dostali možnosť na ňom trénovať trebárs dvakrát do týždňa a taký Bardejov ho má hneď vedľa hlavnej hracej plochy a bude na ňom trénovať päťkrát do týždňa, tak len ťažko môžeme očakávať, že v prvom majstráku ho rozbijeme. Takže všetko závisí od toho, ako bude nastavená zimná príprava a podľa toho si môžeme stanoviť ďalšie ciele. Ďalším dôležitým faktorom je káder. Niektorým hráčom skončia hosťovačky, určite nastane nejaký pohyb v kabíne. Toto sú však záležitosti, ku ktorým sa teraz neviem vyjadriť, pretože tie rieši Jozef Líška ml. a hrajúci manažér Tomáš Boháčik. Naše jarné ciele preto určite budú závisieť od prípravy, od zloženia kádra, od toho, či sa nám budú vyhýbať zranenia a samozrejme od financií, ktoré sú tiež veľmi dôležité.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 7. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 8. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 9. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 4. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 5. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 6. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 7. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 8. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 025
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 180
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 332
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 3 989
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 636
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 629
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 264
 8. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 3 105
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 804
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 568

Blogy SME

 1. Richard Dubovický: Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája Gašpara a expriateľu Mikulca?
 3. Miroslav Makyta: Boris Kollár ako trójsky kôň opozície
 4. Martin Pilnik: Odpovede pre očkovaných o fungovaní imunity a prečo o očkovaných vieme všetko a "o prekonaných" veľké nič
 5. Štefan Vidlár: Pamperska
 6. Unicef Slovensko: Ako svet bojuje proti detskej obrne
 7. Anton Sládek: Bratislava - Žilinská ulica
 8. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 671
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 726
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 089
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 9 065
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 529
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 381
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 069
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 809
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Na Mitrovaní v Lovinobani sa predstavil aj folklórny súbor Jánošík z Fiľakova.

Z Lučenca sa presunulo do Lovinobane.


(vr) 1 h

V pravidelnom video-podcaste MY Športujeme sa dozviete okrem iného aj to, ako sa darilo Adamov Žampovi s jeho bratom Andreasom v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v lyžovaní.


4 h
Futbalisti Mýtnej

Ružiná rozhodla o svojom víťazstve v poslednej minúte zápasu. Gólostroj Hrnčiarskych Zalužian sa zastavil na čísle dvanásť.


5 h
Radosť hráčov MŠK Novohrad Lučenec po výhre nad Kováčovou

Víťazne sa s jesennou časťou 2021/2022 rozlúčili hráči Lučenca. Výbornú formu potvrdili Radzovce, ktoré prezimujú na druhom mieste piatej ligy.


5 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej a myjavskej pôrodnici. Ich fotky boli zverejnené v MY Trenčianskych novinách.


24. okt

Blogy SME

 1. Richard Dubovický: Pomôže slobodným matkám v Prešove nový mestský podnik?
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo spája Gašpara a expriateľu Mikulca?
 3. Miroslav Makyta: Boris Kollár ako trójsky kôň opozície
 4. Martin Pilnik: Odpovede pre očkovaných o fungovaní imunity a prečo o očkovaných vieme všetko a "o prekonaných" veľké nič
 5. Štefan Vidlár: Pamperska
 6. Unicef Slovensko: Ako svet bojuje proti detskej obrne
 7. Anton Sládek: Bratislava - Žilinská ulica
 8. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 671
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 726
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 12 089
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 9 065
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 529
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 381
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 069
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 809
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu