Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Kormidelník LAFC myslí na záchranu

Futbalisti LAFC Lučenec majú za sebou náročnú jeseň. Zimujú na nelichotivej predposlednej priečke druholigovej tabuľky. Na jar ich čakajú nepríjemné záchranárske starosti. Tréner Miroslav Kovanič potvrdil, že napätá atmosféra v hráčskej kabíne sa podpísal

Tréner Miroslav Kovanič potvrdil, že napätá atmosféra v hráčskej kabíne sa podpísala aj pod výsledky niektorých duelov.Tréner Miroslav Kovanič potvrdil, že napätá atmosféra v hráčskej kabíne sa podpísala aj pod výsledky niektorých duelov. (Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

Futbalisti LAFC Lučenec majú za sebou náročnú jeseň. Zimujú na nelichotivej predposlednej priečke druholigovej tabuľky. Aktuálne nad nimi drží trénersku taktovku Miroslav Kovanič, ktorý kormidlo prevzal po Stanislavovi Lieskovskom. Ten sa z klubu porúčal po debakli v derby s Rimavskou Sobotou.

LUČENEC. Štyri výhry, štyri remízy, desať prehier a 16 bodov na konte. To je stručná bilancia druholigistov LAFC pred odvetnou časťou aktuálnej futbalovej sezóny. Na jeseň sa strelci Lučenca do sietí súperov trafili dovedna šestnásťkrát. Naopak, inkasovali až dvadsaťsedem gólov, rovnako ako aktuálne posledný tím v tabuľke Liptovský Mikuláš. O poradí po 18. kole rozhodovalo len skóre, keďže zverenci Miroslava Kovaniča uhrali rovnaký počet bodov ako Liptovčania. Vsietili však o jeden gól viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Tradičná diagnóza LAFC, ktorou je vysoká medzisezónna migrácia hráčov, potrápila klub aj pred vstupom do sezóny 2011/2012. Futbalisti prichádzali, odchádzali, vedenie klubu, bývalý tréner Stanislav Lieskovský spolu so svojím asistentom, terajším hlavným trénerom Miroslavom Kovaničom, ich spoznávali doslova za pochodu. Zrejme i to sa podpísalo pod nelichotivé výsledky, keď LAFC zaznamenal prvé jesenné víťazstvo až v siedmom kole, kedy zásluhou gólu Juraja Beňa porazil na domácej pôde ružomberskú rezervu. To bol jediný úspech, ktorý na jeseň zaznamenal tím Lučenca pod vedením Stanislava Lieskovského. Po debakli v 10. kole sa rozhodlo o jeho osude. V očakávanom derby so Soboťanmi utrpel LAFC vysokú porážku 4:0, ktorá znamenala výmenu na trénerskom poste. Trénerskú taktovku nad áčkom Lučenca prevzal novohradskej športovej verejnosti dobre známy Miroslav Kovanič. Bývalý obranca má za sebou úspešnú hráčsku kariéru – celoštátna liga v ZVL Žilina a SNL v Martine. V minulosti bol hlavným trénerom Tomášoviec, Veľkého Krtíša, Kalinova a Lučenca (III. liga). Následne robil asistenta trénerom áčka LAFC Milanovi Albrechtovi, Vladimírovi Rusnákovi, Jozefovi Škrlíkovi a Stanislavovi Lieskovskému.

Skryť Vypnúť reklamu

Hneď po spomínanej výmene na trénerskom poste sa hráčom LAFC začalo dariť. V štyroch dueloch vydolovali až 9 bodov. Žiaľ, domáca výhra nad Liptovským Mikulášom (14. kolo), bola na jeseň ich posledná. Na jar tak Lučenec čakajú nepríjemné záchranárske práce. O zhodnotenie prvej polovice aktuálnej sezóny v podaní LAFC sme požiadali trénera Miroslava Kovaniča.

Trénerskeho žezla áčka LAFC ste sa chopili po 10. kole. Vtedy mal Lučenec na konte 1 výhru, 4 remízy, 5 prehier a len 7 bodov. Čomu pripisujete túto nelichotivú bilanciu?
- Prevzal som mužstvo, ktoré sa proti súperom ťažko presadzovalo. Napokon, do 10. kola zaznamenalo len jednu domácu výhru. Následne sa nám zranil jediný útočník Róbert Szegedi. Do Lučenca prišiel po zranení, chcel sa tu rozohrať, no zranenie sa mu obnovilo. Nedávno absolvoval ďalšiu operáciu (plastiku krížneho väzu) a na pol roka si od futbalu oddýchne. Na ihrisku sme ho nahradili M. Pyrkom, ktorý však nie je útočník. Je tu aj Beňo, ktorý tiež nie je vyloženým útočníkom, no na jeseň bol naším najlepším strelcom. Zaznamenal 5 gólov. Chýbal nám aj klasický stredný útočník, ktorý vie loptu podržať, rozohrať a strieľať góly. Pomerne veľa gólov sme inkasovali (27), takže aj v obrannej činnosti vidím rezervy. Ak sa chceme v súťaži zachrániť, tak by sme mali útok aj obranu vystužiť kvalitnými posilami. To však záleží najmä od finančných možností klubu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vstup do novej sezóny nebol veľmi šťastný...
- Súťaž sme začali prakticky o ničom. Značná medzisezónna migrácia hráčov sa nám nevyhla ani tento rok. Letná príprava však bola kvalitná. V prípravných dueloch sme mali kvalitných súperov – maďarských prvoligistov. Takže v tomto smere to klapalo. Horšie to bolo s konsolidovaním kádra. Hráčov sme spoznávali doslova za pochodu. Celú prípravu sme absolvovali s hráčmi, o ktorých sme uvažovali, či v LAFC môžu zotrvať alebo nie. Boli takí, ktorých by sme aj angažovali, no nesúhlasili s podmienkami, ktoré im klub ponúkol a odišli. Napokon tu zostali aj takí, ktorí možno na II. ligu ešte nemajú, chýbali im skúsenosti resp. boli u nich badať výkonnostné výkyvy. Priestor na ihrisku dostali mladí hráči, ktorí sa celkom dobre uchytili, no postupne ich herná kvalita išla dole. Naozaj sme nevedeli, čo môžeme očakávať, keďže tím sa zohrával prakticky až v majstrákoch. Zostava sa neustále menila, postupne prichádzali karty, vylúčenia, zranenia.

V LAFC sú aj dorastenci. Neuvažovali ste o ich postupnom zapracovaní do A tímu?
- Aj to by bolo riešenie, ale predovšetkým treba myslieť na to, akú súťaž LAFC hrá. Je to druhá najvyššia slovenská súťaž, naši súperi majú v zostavách skúsených ligistov, takže konkurovať im môžeme len v tom prípade, ak budú skúsenosti a kvalita aj na našej strane. Takže stavať mužstvo len na dorastencoch by určite nestačilo. Okrem toho je v LAFC malá základňa mladých kvalitných hráčov, keďže Lučenec pred dvoma rokmi vypadol z druhej najvyššej dorasteneckej súťaže. Lepších hráčov zobrala napr. B. Bystrica či Podbrezová. Mladí odchádzajú študovať do iných miest, čo so sebou prináša ich preregistrovanie do iných klubov.

Po debakli v derby so Soboťanmi ste prevzal kormidlo LAFC po S. Lieskovskom. Neobávali ste sa tejto zodpovednej úlohy?
- Nenazval by som to obavami. V Rimavskej Sobote bolo derby o tom, že domáci sa na toto stretnutie poriadne vyhecovali a vzhľadom na predchádzajúce výsledky tiež potrebovali bodovať. Potom prišla lepšia časť futbalovej jesene. V štyroch dueloch sme trikrát naplno bodovali. Následne však došlo k zlomu, kedy už hráči podľa mňa akoby ani nechceli hrať za toto mužstvo. V kabíne nastala dusná atmosféra a tá sa odrazila aj na ihrisku. Vtedy sa ukázalo, že tu máme hráčov, ktorým futbalové srdce nebije pre Lučenec. Skrátka, na tréningu a lavičke počas zápasu sme mohli robiť čokoľvek, burcovať sa k lepšiemu výkonu, hráči však na ihrisku akoby boli mysľou niekde inde a zápasy odohrali len tak z povinnosti, čo ma naozaj mrzí. Je naozaj škoda, že LAFC má málo kmeňových hráčov.

Ktorý zápas bol pre vás najväčším sklamaním okrem spomínaného derby na Gemeri?
- Kým som bol asistentom trénera, tak určite prehra s Dubnicou, keď sme viedli 2:0, no napokon sme prehrali 2:3. Na poste trénera ma najviac zamrzel posledný jesenný domáci duel s Podbrezovou. V ňom sme si prakticky vsietili dva vlastné góly, keďže sme inkasovali po hrubých chybách. Tu bola viditeľná hráčska nedisciplinovanosť a netaktické riešenia situácií na ihrisku.

Na verejnosť prenikli aj „šumy“, že z II. ligy možno nevypadne ani jedno mužstvo. LAFC by sa tak v súťaži zachránil, aj keby bol posledný a v hráčskych radoch by absentovala kvalita.
- Tieto informácie sa dostali aj ku mne, ale zatiaľ vôbec nie je potvrdené, že by z našej súťaže nemal nikto vypadnúť. Aktuálne by mali zostúpiť dva tímy. No ak by naozaj nikto nevypadol, tak určite odmietam tvrdenia, že LAFC by mal byť len do počtu. Pre mňa je nemysliteľné, aby sme hrali s vedomím, že chceme len nejako dohrať, inkasovať päť-šesť gólov a doslova chodiť niekam na výlety. Veď by to bolo nezodpovedné voči našim fanúšikom, sponzorom, mestu a kredit klubu by padol. Takže je jedno, či niekto vypadne alebo nie, treba hrať so cťou, podávať zodpovedné výkony, baviť ľudí poctivým futbalom a šíriť tak dobré meno klubu. Určite to v dnešnej dobe nie je ľahké, veď finančná situácia LAFC nie je ružová. Napokon, podobne je tomu aj v iných kluboch. Chýbajú nám najmä firemní sponzori. Najväčším sponzorom klubu je aktuálne mesto Lučenec, no nie všetci poslanci sú priaznivo naklonení futbalu. Som tréner, takže ekonomické veci by som nemal riešiť, no keď nie sú peniaze, automaticky vzniká v hráčskej kabíne napätie, čo sa môže podpísať aj pod výkony na ihrisku. A to sa ma už dotýka.

V januári sa začne zimná príprava. Obávate sa migrácie hráčov?
- Sú tu hráči, ktorým končia hosťovačky, niektorí sú na hosťovaní do konca sezóny. Určite sa však ťažšie pracuje s takými, ktorí vedia, že tu trebárs budú len do zimy alebo leta a pôjdu niekam inam. Ako som už spomínal, potrebovali by sme vystužiť niektoré posty. Ideálne by bolo, keby sa nám podarilo angažovať dvoch dobrých hráčov do útoku, kvalitného stopéra a tvorivého stredného záložníka, ak chceme pomýšľať na záchranu resp. dosiahnuť lepšie výsledky. Všetko však opäť záleží od financií, akých hráčov si LAFC bude môcť dovoliť. Zatiaľ neodišiel nikto. V piatok (2.12.) absolvujeme posledný tohtoročný tréning. Bol by som rád, keby sme sa stretli 6. januára a začali sa pripravovať na odvetnú časť sezóny. Dovtedy bude zasadať správna rada klubu, určite sa bude riešiť otázka financovania LAFC a tiež hráčsky káder.

Aké sú vaše ciele pred futbalovou jarou?
- Jednoznačne záchrana v súťaži a dobré výsledky, ktoré by tešili našich fanúšikov. Veľa však závisí na meste, sponzoroch a iných okolnostiach. Ja aj hráči jednoznačne chceme v súťaži pokračovať.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 2. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 3. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 2. Autorka prezradila motív novej knihy. Poteší nielen romantičky
 3. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 4. Diskusia o elektromobiloch nie je „súťaž krásy“
 5. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 6. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 7. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 8. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 9. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 10. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 390
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 103
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 642
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 622
 5. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 609
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 475
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 248
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 030
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 2 453
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 336
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Martin Zounar varil v rimavskosobotskej reštaurácii Európa. Jej majitelia sú jeho veľmi dobrými priateľmi.

Martin Zounar si zaspomínal aj na jedinečnú atmosféru starej tržnice či na skvelé pivo Gemer.


5 h

Na túto ale aj mnohé iné otázky od vás odpovedáme v našej právnej poradni.


22 h
Zo zápasu medzi D. Kubínom a Lučencom

V prvom kole slovenského pohára sa predstaví 48 mužstiev, o týždeň neskôr k nim pribude ďalších dvadsaťšesť. Tímy zabojujú o príležitosť zahrať si proti fortunaligistom.


8 h
Futbalisti Vidinej vstúpili do nového ročníka 6. ligy ObFZ LC úspešne

Pozrite si kompletný výsledkový servis tretej, štvrtej, piatej a šiestej ligy.


10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rozsudok nie je právoplatný.


22 h

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


1. aug

Slovenskom sa ženú búrky.


1. aug

O udalosti informovali hasiči.


1. aug

Už ste čítali?