Piatok, 21. február, 2020 | Meniny má Eleonóra

Kormidelník LAFC myslí na záchranu

Futbalisti LAFC Lučenec majú za sebou náročnú jeseň. Zimujú na nelichotivej predposlednej priečke druholigovej tabuľky. Na jar ich čakajú nepríjemné záchranárske starosti. Tréner Miroslav Kovanič potvrdil, že napätá atmosféra v hráčskej kabíne sa podpísal

Tréner Miroslav Kovanič potvrdil, že napätá atmosféra v hráčskej kabíne sa podpísala aj pod výsledky niektorých duelov.Tréner Miroslav Kovanič potvrdil, že napätá atmosféra v hráčskej kabíne sa podpísala aj pod výsledky niektorých duelov.(Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

Futbalisti LAFC Lučenec majú za sebou náročnú jeseň. Zimujú na nelichotivej predposlednej priečke druholigovej tabuľky. Aktuálne nad nimi drží trénersku taktovku Miroslav Kovanič, ktorý kormidlo prevzal po Stanislavovi Lieskovskom. Ten sa z klubu porúčal po debakli v derby s Rimavskou Sobotou.

LUČENEC. Štyri výhry, štyri remízy, desať prehier a 16 bodov na konte. To je stručná bilancia druholigistov LAFC pred odvetnou časťou aktuálnej futbalovej sezóny. Na jeseň sa strelci Lučenca do sietí súperov trafili dovedna šestnásťkrát. Naopak, inkasovali až dvadsaťsedem gólov, rovnako ako aktuálne posledný tím v tabuľke Liptovský Mikuláš. O poradí po 18. kole rozhodovalo len skóre, keďže zverenci Miroslava Kovaniča uhrali rovnaký počet bodov ako Liptovčania. Vsietili však o jeden gól viac.

Článok pokračuje pod video reklamou

Tradičná diagnóza LAFC, ktorou je vysoká medzisezónna migrácia hráčov, potrápila klub aj pred vstupom do sezóny 2011/2012. Futbalisti prichádzali, odchádzali, vedenie klubu, bývalý tréner Stanislav Lieskovský spolu so svojím asistentom, terajším hlavným trénerom Miroslavom Kovaničom, ich spoznávali doslova za pochodu. Zrejme i to sa podpísalo pod nelichotivé výsledky, keď LAFC zaznamenal prvé jesenné víťazstvo až v siedmom kole, kedy zásluhou gólu Juraja Beňa porazil na domácej pôde ružomberskú rezervu. To bol jediný úspech, ktorý na jeseň zaznamenal tím Lučenca pod vedením Stanislava Lieskovského. Po debakli v 10. kole sa rozhodlo o jeho osude. V očakávanom derby so Soboťanmi utrpel LAFC vysokú porážku 4:0, ktorá znamenala výmenu na trénerskom poste. Trénerskú taktovku nad áčkom Lučenca prevzal novohradskej športovej verejnosti dobre známy Miroslav Kovanič. Bývalý obranca má za sebou úspešnú hráčsku kariéru – celoštátna liga v ZVL Žilina a SNL v Martine. V minulosti bol hlavným trénerom Tomášoviec, Veľkého Krtíša, Kalinova a Lučenca (III. liga). Následne robil asistenta trénerom áčka LAFC Milanovi Albrechtovi, Vladimírovi Rusnákovi, Jozefovi Škrlíkovi a Stanislavovi Lieskovskému.

Hneď po spomínanej výmene na trénerskom poste sa hráčom LAFC začalo dariť. V štyroch dueloch vydolovali až 9 bodov. Žiaľ, domáca výhra nad Liptovským Mikulášom (14. kolo), bola na jeseň ich posledná. Na jar tak Lučenec čakajú nepríjemné záchranárske práce. O zhodnotenie prvej polovice aktuálnej sezóny v podaní LAFC sme požiadali trénera Miroslava Kovaniča.

Trénerskeho žezla áčka LAFC ste sa chopili po 10. kole. Vtedy mal Lučenec na konte 1 výhru, 4 remízy, 5 prehier a len 7 bodov. Čomu pripisujete túto nelichotivú bilanciu?
- Prevzal som mužstvo, ktoré sa proti súperom ťažko presadzovalo. Napokon, do 10. kola zaznamenalo len jednu domácu výhru. Následne sa nám zranil jediný útočník Róbert Szegedi. Do Lučenca prišiel po zranení, chcel sa tu rozohrať, no zranenie sa mu obnovilo. Nedávno absolvoval ďalšiu operáciu (plastiku krížneho väzu) a na pol roka si od futbalu oddýchne. Na ihrisku sme ho nahradili M. Pyrkom, ktorý však nie je útočník. Je tu aj Beňo, ktorý tiež nie je vyloženým útočníkom, no na jeseň bol naším najlepším strelcom. Zaznamenal 5 gólov. Chýbal nám aj klasický stredný útočník, ktorý vie loptu podržať, rozohrať a strieľať góly. Pomerne veľa gólov sme inkasovali (27), takže aj v obrannej činnosti vidím rezervy. Ak sa chceme v súťaži zachrániť, tak by sme mali útok aj obranu vystužiť kvalitnými posilami. To však záleží najmä od finančných možností klubu.

Vstup do novej sezóny nebol veľmi šťastný...
- Súťaž sme začali prakticky o ničom. Značná medzisezónna migrácia hráčov sa nám nevyhla ani tento rok. Letná príprava však bola kvalitná. V prípravných dueloch sme mali kvalitných súperov – maďarských prvoligistov. Takže v tomto smere to klapalo. Horšie to bolo s konsolidovaním kádra. Hráčov sme spoznávali doslova za pochodu. Celú prípravu sme absolvovali s hráčmi, o ktorých sme uvažovali, či v LAFC môžu zotrvať alebo nie. Boli takí, ktorých by sme aj angažovali, no nesúhlasili s podmienkami, ktoré im klub ponúkol a odišli. Napokon tu zostali aj takí, ktorí možno na II. ligu ešte nemajú, chýbali im skúsenosti resp. boli u nich badať výkonnostné výkyvy. Priestor na ihrisku dostali mladí hráči, ktorí sa celkom dobre uchytili, no postupne ich herná kvalita išla dole. Naozaj sme nevedeli, čo môžeme očakávať, keďže tím sa zohrával prakticky až v majstrákoch. Zostava sa neustále menila, postupne prichádzali karty, vylúčenia, zranenia.

V LAFC sú aj dorastenci. Neuvažovali ste o ich postupnom zapracovaní do A tímu?
- Aj to by bolo riešenie, ale predovšetkým treba myslieť na to, akú súťaž LAFC hrá. Je to druhá najvyššia slovenská súťaž, naši súperi majú v zostavách skúsených ligistov, takže konkurovať im môžeme len v tom prípade, ak budú skúsenosti a kvalita aj na našej strane. Takže stavať mužstvo len na dorastencoch by určite nestačilo. Okrem toho je v LAFC malá základňa mladých kvalitných hráčov, keďže Lučenec pred dvoma rokmi vypadol z druhej najvyššej dorasteneckej súťaže. Lepších hráčov zobrala napr. B. Bystrica či Podbrezová. Mladí odchádzajú študovať do iných miest, čo so sebou prináša ich preregistrovanie do iných klubov.

Po debakli v derby so Soboťanmi ste prevzal kormidlo LAFC po S. Lieskovskom. Neobávali ste sa tejto zodpovednej úlohy?
- Nenazval by som to obavami. V Rimavskej Sobote bolo derby o tom, že domáci sa na toto stretnutie poriadne vyhecovali a vzhľadom na predchádzajúce výsledky tiež potrebovali bodovať. Potom prišla lepšia časť futbalovej jesene. V štyroch dueloch sme trikrát naplno bodovali. Následne však došlo k zlomu, kedy už hráči podľa mňa akoby ani nechceli hrať za toto mužstvo. V kabíne nastala dusná atmosféra a tá sa odrazila aj na ihrisku. Vtedy sa ukázalo, že tu máme hráčov, ktorým futbalové srdce nebije pre Lučenec. Skrátka, na tréningu a lavičke počas zápasu sme mohli robiť čokoľvek, burcovať sa k lepšiemu výkonu, hráči však na ihrisku akoby boli mysľou niekde inde a zápasy odohrali len tak z povinnosti, čo ma naozaj mrzí. Je naozaj škoda, že LAFC má málo kmeňových hráčov.

Ktorý zápas bol pre vás najväčším sklamaním okrem spomínaného derby na Gemeri?
- Kým som bol asistentom trénera, tak určite prehra s Dubnicou, keď sme viedli 2:0, no napokon sme prehrali 2:3. Na poste trénera ma najviac zamrzel posledný jesenný domáci duel s Podbrezovou. V ňom sme si prakticky vsietili dva vlastné góly, keďže sme inkasovali po hrubých chybách. Tu bola viditeľná hráčska nedisciplinovanosť a netaktické riešenia situácií na ihrisku.

Na verejnosť prenikli aj „šumy“, že z II. ligy možno nevypadne ani jedno mužstvo. LAFC by sa tak v súťaži zachránil, aj keby bol posledný a v hráčskych radoch by absentovala kvalita.
- Tieto informácie sa dostali aj ku mne, ale zatiaľ vôbec nie je potvrdené, že by z našej súťaže nemal nikto vypadnúť. Aktuálne by mali zostúpiť dva tímy. No ak by naozaj nikto nevypadol, tak určite odmietam tvrdenia, že LAFC by mal byť len do počtu. Pre mňa je nemysliteľné, aby sme hrali s vedomím, že chceme len nejako dohrať, inkasovať päť-šesť gólov a doslova chodiť niekam na výlety. Veď by to bolo nezodpovedné voči našim fanúšikom, sponzorom, mestu a kredit klubu by padol. Takže je jedno, či niekto vypadne alebo nie, treba hrať so cťou, podávať zodpovedné výkony, baviť ľudí poctivým futbalom a šíriť tak dobré meno klubu. Určite to v dnešnej dobe nie je ľahké, veď finančná situácia LAFC nie je ružová. Napokon, podobne je tomu aj v iných kluboch. Chýbajú nám najmä firemní sponzori. Najväčším sponzorom klubu je aktuálne mesto Lučenec, no nie všetci poslanci sú priaznivo naklonení futbalu. Som tréner, takže ekonomické veci by som nemal riešiť, no keď nie sú peniaze, automaticky vzniká v hráčskej kabíne napätie, čo sa môže podpísať aj pod výkony na ihrisku. A to sa ma už dotýka.

V januári sa začne zimná príprava. Obávate sa migrácie hráčov?
- Sú tu hráči, ktorým končia hosťovačky, niektorí sú na hosťovaní do konca sezóny. Určite sa však ťažšie pracuje s takými, ktorí vedia, že tu trebárs budú len do zimy alebo leta a pôjdu niekam inam. Ako som už spomínal, potrebovali by sme vystužiť niektoré posty. Ideálne by bolo, keby sa nám podarilo angažovať dvoch dobrých hráčov do útoku, kvalitného stopéra a tvorivého stredného záložníka, ak chceme pomýšľať na záchranu resp. dosiahnuť lepšie výsledky. Všetko však opäť záleží od financií, akých hráčov si LAFC bude môcť dovoliť. Zatiaľ neodišiel nikto. V piatok (2.12.) absolvujeme posledný tohtoročný tréning. Bol by som rád, keby sme sa stretli 6. januára a začali sa pripravovať na odvetnú časť sezóny. Dovtedy bude zasadať správna rada klubu, určite sa bude riešiť otázka financovania LAFC a tiež hráčsky káder.

Aké sú vaše ciele pred futbalovou jarou?
- Jednoznačne záchrana v súťaži a dobré výsledky, ktoré by tešili našich fanúšikov. Veľa však závisí na meste, sponzoroch a iných okolnostiach. Ja aj hráči jednoznačne chceme v súťaži pokračovať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 2. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 3. Viete aké je študentské mesto na Slovensku?
 4. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 5. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 6. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 7. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 8. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 9. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 10. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 1. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 2. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 3. Viete aké je študentské mesto na Slovensku?
 4. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 5. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 6. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 7. Ktorá farba je tá tvoja?
 8. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 9. ... viac ako vzdelanie
 10. Študuj matematiku, fyziku a informatiku v Prahe
 1. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 11 564
 2. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 8 575
 3. Viete aký dôchodok budete mať? Radšej si ho vypočítajte 8 551
 4. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 7 114
 5. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 6 321
 6. Darujte od srdca pre rozum 5 554
 7. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 5 311
 8. SME proti extrémizmu na školách 5 151
 9. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 4 878
 10. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 4 841

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Deti na chvíľu kováčskymi pomocníkmi

Vďaka sprievodnej aktivite Gemersko-malohontského múzea sa deti môžu zahrať na návrhárov pre umeleckých kováčov.

Žiaci sa ponorili do sveta kováčskeho umenia.

Dorastenci z Gemera odštartovali veľmi dobre

Džudisti Katsuda Lučenec značne prispeli k tomu, že sa Soboťania dostali na čelo tabuľky.

Natália Gažiová obsadila dve prvé miesta.

Hnúšťanky sa nachádzajú na siedmom mieste

Volejbalistky Iskry majú akoby dve tváre. Úzky kolektív sa predstaví v nadstavbovej skupine o piate až ôsme miesto. Jeho vyhliadky na vylepšenie si postavenia v tabuľke nie sú veľmi priaznivé.

Staršie žiačky Iskry Hnúšťa.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

NAKA si posvietila na bobule aj v Martine

Na území Žilinského, Nitrianskeho, Banskobystrického a Bratislavského kraja zasahovala NAKA, ktorá včera spravila razie vo viacerých domoch. Tentoraz išlo o akciu s krycím názvom Tiger.

Zimák postavil za vlastné. Na Slovensku zvíťazil biznis nad zdravým rozumom, hovorí Martykán

Lákanie do politiky odmietol. Chcem ostať taký Miro, akého ma ľudia poznajú, vraví majiteľ MM Arény.

Investor chce zastávku pri známom obchodnom centre v Prievidzi vybudovať v tomto roku

Jedna zastávka pre mestskú hromadnú dopravu teraz už priamo pri obchode existuje. Autobusy na nej zastavujú len smerom do centra mesta. Ľudia chcú novú zastávku, ktorá by obslúžila aj smer z mesta na Kopanice.

Na Liptove chystajú Ľadové kráľovstvo

Liptáci chystajú pútavú ľadovú atrakciu. Hrabovská dolina sa bude cez zimu meniť na kráľovstvo mrazu, snehu a ľadu. Otvoria ho na veľkej ploche pod priehradným múrom.

Už ste čítali?