LUČENEC/R. SOBOTA/POLTÁR/V. KRTÍŠ. V žiadosti o úver treba vždy uvádzať pravdivé údaje. Banka totiž následne poskytnuté informácie preveruje, upozorňuje na to polícia. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová, "žiadatelia z rôznych dôvodov, často i v zúfalej situácii, zatajujú poskytujúcim inštitúciám svoje dlhy. Dostávajú sa tým do problémov, ktoré si v mnohých prípadoch ani neuvedomujú. Splácať úver ďalším úverom neprináša pozitívne výsledky, môžu vzniknúť ešte väčšie problémy". Polícia pritom podľa Baloghovej vie odhaliť aj staršie prípady.
Za spáchanie úverového podvodu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov, no v závislosti od motívu a spôsobenej škody to môže byť aj viac, zdôraznila hovorkyňa policajného prezídia. Príkladom úverového podvodu je podľa Baloghovej prípad 62-ročného Jána R. z Prievidze. Ján v marci 2005 ako konateľ spoločnosti predložil bratislavskej pobočke bankovej inštitúcie doklady potrebné na schválenie úveru 5,8 milióna korún. "V otázke vedeného exekučného konania však uviedol nepravdivú informáciu. Vyšetrovanie následne preukázalo, že doklady, ktoré poskytol banke, obsahujú nepravdivé údaje." Pokúsil sa vylákať úver, čím by spôsobil banke škodu 5,8 milióna Sk, teda viac ako 192-tisíc eur. Podľa Baloghovej Ján postupoval rovnakým spôsobom o necelý mesiac v inej bankovej inštitúcii, v pobočke v Nitre, kde taktiež uviedol, že sa voči nemu nevedie žiadne exekučné konanie. Navyše predložil potvrdenie z poisťovne, ktoré poisťovňa nikdy nevystavila. V tomto prípade sa mu úver 2,5 milióna korún (vyše 82-tisíc eur) podarilo získať. Podmienky úverovej zmluvy však nedodržal a úver nesplácal.
"Na základe zistených informácií, aj od dotknutých bankových inštitúcií, bol úverový podvod podnikateľa políciou odhalený. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Jána R. obvinil z úverového podvodu. V týchto dňoch vyšetrovateľ vyšetrovanie ukončil návrhom na podanie obžaloby a spis predložil prokurátorovi. Žiada úverového podvodníka postaviť pred súd, kde mu hrozí za spáchanie škody veľkého rozsahu až 12-ročný trest odňatia slobody," dodala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR.