Muránska keramika sa vyvíjala necelých sto rokov. Je zhotovená z pálenej hliny a zdobená rôznorodo. Dnes sú tieto predmety skutočnou vzácnosťou, pretože sa ich zachovalo veľmi málo.
MURÁŇ. Pred vyše 100 rokmi mal Muráň vlastné dielne na výrobu originálnej keramiky. Dnes sú tieto výrobky predovšetkým dedičstvom rodín a predmetom záujmu zberateľov. Originálnu zbierku muránskej keramiky vlastní aj Jaroslav Jagerčík z Polomky v okrese Brezno. Ako povedal, s radosťou so svojho pokladu je ochotný sa podeliť aj s obyvateľmi Muráňa. Ak sa dohodnú so starostom obce, výstava jedinečných malieb na tanieroch a krčahoch bude v novom múzeu v prerobenej fare už na jar.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Prvé dielne patrili Koháriovcom
Muránska keramika sa vyvíjala necelých sto rokov. Predmety z pálenej hliny sú zdobené veľmi rôznorodo, podľa toho, kto v jednotlivých etapách vlastnil keramickú dielňu.
„V Muráni založili dielne na výrobu keramiky Koháriovci a neskôr v nej pokračovali Koburgovci. Výroba však trvala len necelých sto rokov. Môj prvý tanier v zbierke je zdobený pomerne jednoducho, akoby viničovými lístkami. Neskôr mi pribudli aj veľmi bohato zdobené kúsky s motívmi tamojšieho kroja, farebné zvieratká a najmä kvety. Výzdoba závisela aj vtedy na majiteľoch dielne a na momentálnej ekonomike. Dnes sú predmety muránskej keramiky skutočnou vzácnosťou, pretože je ich veľmi málo,“ hovorí Jagerčík.
Pamiatka na predkov
Muránsku keramiku vlastní dodnes viacero obyvateľov obce i rodákov z Muráňa. Pre nich je to predovšetkým pamiatka na predkov a veľmi neradi sa o ňu delia.
„Odborníci vedia presne určiť, či dané taniere, alebo krčahy patria do muránskej keramiky. Originálne kúsky majú samozrejme značku svojho výrobcu, ktorá je väčšinou na spodnej strane nádob. Podľa literatúry sa dá overiť, či je značka skutočná. Sám mám v zbierke tanier označený logom, aký sa v knihách nenachádza, ale pravdepodobne pochádza skutočne z Muráňa. Ďalšou značkou sú totiž tri nenápadné bodky zo spodnej časti nádob. Na prvý pohľad by sa zdalo, že je to výrobná vada. V skutočnosti sú to bodky po stojanoch, na ktorom boli taniere v keramickej peci. Pred vypaľovaním sa ukladali do takzvaných kaziet a do pece sa ukladali naraz,“ vysvetľuje zberateľ.
Zbierka si vyžaduje údržbu
Každá zbierka si vyžaduje určitú údržbu, aby jednotlivé predmety vydržali čo najdlhšie. „Keď získam nový prírastok do zbierky, zľahka ho premyjem. Neskôr ich už utieram iba na sucho. Po čase sa na každej keramike objaví trhlinka a keďže je to hlina, voda by jej ublížila,“ doplnil Jaroslav Jagerčík.
Počas prípravy seriálu správ o obci Muráň sa podarilo skontaktovať zberateľa Jaroslava Jagerčíka so starostom Muráňa Romanom Goldschmidtom. Ak sa dohodnú, unikátnu zbierku budú môcť návštevníci obdivovať v múzeu, ktorého rekonštrukciu dokončia na jar.
„Zbierka je moja srdcová záležitosť a určite ju nechcem predávať. Veľmi rád ju však v múzeu vystavím. Budem len rád, ak poteším aj Muránčanov a návštevníkov obce pohľadom na unikáty tamojších majstrov keramikárov,“ dodal zberateľ keramiky z Polomky.