REVÚCKA LEHOTA. Oprava chodníkov a miestnych komunikácií je priorita pre samosprávu obce Revúcka Lehota. Ako pre povedal starosta Dušan Pavlák, Lehota, ako väčšina dedín v regióne severného Gemera sa nachádza mimo pólov rastu, preto sú odkázaní predovšetkým na príjmy od štátu. Dedine, ktorá sa ešte do roku 1948 volala Umrlá Lehota, pomáhajú prežiť aj sponzorské dary okolitých magnezitových podnikov, príspevky samosprávneho kraja či akty miestnych občianskych združení.
Dedina medzi Revúcou a Jelšavou takmer zanikla už v roku 1555. Turecké vojská pozabíjali väčšinu jej obyvateľov. Podľa legendy prežila iba jediná žena, ktorá smutnú informáciu doniesla do neďalekého Chyžného. Za pohár mlieka a chlieb vraj predala väčšinu lehotského chotára. Preto sa dedina až do roku 1948 volala Umrlá Lehota. Dnes má obec približne 330 obyvateľov.
„V súčasnosti tu žije približne tretina starších obyvateľov na dôchodku. Ich príjmy sú nízke, preto sme sa pri rokovaní zastupiteľstva o budúcoročnom rozpočte rozhodli, že zatiaľ nepôjdeme cestou zvyšovania daní z nehnuteľností či poplatkov za odpad. Napriek nízkym príjmom plánujeme aspoň zachovanie základných funkcií, ktoré nám ukladá zákon. Hoci sme rozpočet prijali, zatiaľ stále nevieme, koľko peňazí dostaneme zo štátneho rozpočtu. Odhady síce poznáme, no tie nie sú záväzné. V budúcom roku by sme sa napriek tomu chceli pustiť do opráv chodníkov, ktoré sú už v zlom stave. Ak nám to kasa dovolí, možno opravíme aj časť miestnych komunikácií,“ povedal Pavlák.
Revúcka Lehota má pre jej ďalší rozvoj výhodnú polohu. Od okresného mesta Revúcej je vzdialená len päť kilometrov. Do Jelšavy stačí precestovať sedem kilometrov. Obyvateľom zároveň ponúka dedinský pokojný život.
„Určite sa nebojíme situácie, že by sme boli opäť Umrlou Lehotou. Napriek všetkým problémom sme v územnom pláne zakreslili lokalitu na novostavby. Na plánovanej ulici stoja už tri domy. V budúcnosti by ich mohlo pribudnúť ďalších dvadsať. Hoci tam máme dotiahnutú základnú infraštruktúru, problémy ešte máme s vysporiadaním pozemkov. Naši obyvatelia sa ich zriekajú len veľmi ťažko. Je dosť aj takých, čo v Lehote nežijú, no svoje nehnuteľnosti nie sú ochotní predať. Radi sa totiž vracajú do dediny pri každej možnej príležitosti. Som však presvedčený, že časom nájdeme kompromisné riešenie so všetkými, aby sa na novej ulici mohla začať výstavba a verím, že potom aj Revúcka Lehota omladne,“ dodal starosta Revúckej Lehoty.