REVÚCA. Zbierka na obnovu Prvého slovenského gymnázia bude pokračovať aj v novom roku. Ako informoval referent oddelenia územného a strategického plánovania Mestského úradu v Revúcej Ľuboslav Kučerák, tretie kolo už uzatvorili a zároveň požiadali o povolenie na štvrté kolo verejnej zbierky. Vo výstavných priestoroch sa okrem iných zachovali mnohé artefakty zo života polyhistora Ivana Branislava Zocha.
Brány prvej úplnej slovenskej strednej školy sa otvorili v roku 1862. Budovu Prvého slovenského gymnázia postavili zo zbierok obyvateľov túžiacich po vzdelaní. Ku gymnáziu patrí aj rokoková kúria, ktorá dnes nevyhnutne potrebuje opravu. Pred tromi rokmi otvorili v jej priestoroch turisticko-informačné centrum.
„Je v prevádzke sedem dní v týždni. V rámci návštevy si turisti, ale aj Revúčania môžu pozrieť muzeálnu expozíciu spojenú s výkladom, park národovcov, oboznámiť sa s históriou Prvého slovenského gymnázia, ktoré existovalo dvanásť rokov len zo zbierok a darov slovenského národa. História sa opakuje a tentoraz mesto Revúca pokračuje v národnej verejnej zbierke, ktorej výťažok sa použije na rekonštrukciu budovy a modernizáciu expozície národnej kultúrnej pamiatky,“ povedal Kučerák.
Samospráva zaznamenala počas trvania zbierok aj záujem sponzorov, ktorí sú ochotní podieľať sa na časti opráv. Na komplexnú opravu sa však stále nepodarilo vyzbierať dostatok peňazí. Oproti bežným opravám je projekt obnovy historickej budovy finančne oveľa náročnejší.
„Medzi návštevníkmi historickej budovy bola pred časom aj prapravnučka Ivana Branislava Zocha, publicistu, encyklopedistu, polyhistora a riadneho profesora gymnázia. Pre Prvé slovenské gymnázium a Revúcu sa stal veľmi významnou osobnosťou. Vďaka jeho zásluhe vydalo gymnázium prvú slovenskú učebnicu fyziky. Profesor Zoch na štvrtej svetovej výstave v Paríži vystavoval prístroj na meranie rýchlosti šírenia zvuku v rôznych plynoch. Okrem toho vydal prvú slovenskú metodickú príručku telesnej výchovy Krátky návod k vyučovaniu v telocviku hlavne pre národnie školy,“ doplnil Kučerák.