LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Stúpajúce ceny energií spôsobujú, že sa na Slovensku zatepľujú nielen staršie domy, ale aj novostavby. Zima je obdobím prípravy projektov i výberu dodávateľov a materiálov. Užívateľov a investorov zaujímajú predovšetkým úspory tepla, dôležitou požiadavkou je však podľa odborníkov aj protipožiarna bezpečnosť zateplenej budovy.
Návrh projektu zatepľovania musí spĺňať požiadavky na požiarnu odolnosť podľa platných slovenských noriem a zákonov. Vlastnosti tepelnej izolácie sa z tohto pohľadu hodnotia podľa viacerých kritérií, okrem iného aj vzhľadom na typ konštrukcie budovy.
Najprísnejšie pravidlá platia pri novostavbách, ak sa jedná o budovu s nehorľavou konštrukciou vyššiu ako 12 metrov, musí byť zateplená len nehorľavým izolačným materiálom, ktorý sa označuje triedou A1 alebo A2 s1, d0. Pri rekonštrukcii starších budov vyžaduje norma vo výške budovy nad 22,5 metra použitie nehorľavej tepelnej izolácie. Penový polystyrén tieto podmienky nespĺňa.
„Protipožiarna bezpečnosť je výraznou prednosťou minerálnej vlny, ktorá je zaradená v triede reakcie na oheň A1. Znamená to, že nehorí ani nešíri plameň a nehrozí pri nej riziko odkvapkávania horiacich častíc ani tvorby nepríjemného dymu. Ak má investor záujem o dôslednú požiarnu bezpečnosť objektu, mal by ho zatepliť nehorľavým materiálom na celej vonkajšej ploche,“ tvrdí Miroslav Zliechovec z Knauf Insulation.
Poukázal, že málo sledovaným detailom je aj úprava bleskozvodu po rekonštrukcii budovy. Pokiaľ sú zvodové vedenia bleskozvodu kotvené do nehorľavej konštrukcie stavby, ktorá je následne zateplená materiálom s triedou reakcie na oheň horšou ako A1 alebo A2 s1, d0, je potrebné zabezpečiť ochranu proti vzniku a šíreniu požiaru.
„Na mieste prechodu ukotvenia bleskozvodu cez horľavú tepelno-izolačnú vrstvu by mal byť umiestnený pás nehorľavej izolácie s minimálnou šírkou 50 centimetrov,“ uzavrel Zliechovec.