LUČENEC/R. SOBOTA/POLTÁR/V. KRTÍŚ. Na máj a jún tohto roka ministerstvo školstva chystá pilotné Testovanie 5, ktorého sa však nemusia báť všetci štvrtáci. Uskutoční sa totiž len na vzorke 2600 žiakov z približne 90 základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským.
Štvrtáci koncom školského roka podstúpia testy z matematiky, slovenčiny a literatúry. Na školách s vyučovacím jazykom maďarským budú žiaci otestovaní z maďarského jazyka a literatúry. Pre kvalitu regionálneho školstva je okrem vzdelávania učiteľov a dodávania učebníc kľúčové, aby v uzlových bodoch zmeral kvalitu pedagogického procesu, uviedol šéf rezortu školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS).
Minister očakáva, že podľa výsledkov monitoru na prvom a druhom stupni sa bude dať skontrolovať, ako sa žiak počas vzdelávacieho procesu posunul. Dodal, že z tohto dôvodu by bolo dobré testovať študentov aj pri vstupe do školy. Pilotné testovanie by podľa rezortu nemali ohroziť ani zmeny na politickej scéne, ktoré zrejme nastanú po marcových parlamentných voľbách. Nepredpokladáme taký vývoj.
Celý monitor zastrešuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania, ako samostatná priamo riadená organizácia zodpovedná za testovanie žiakov, povedala hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková. Dodala, že výsledky pomôžu každému ministrovi pri lepšom rozhodovaní sa v budúcnosti. V októbri budúceho roka by testy mali písať už všetci piataci. Pôjde však o generálnu skúšku, takže jej výsledky by sa ešte nemali brať do hodnotenia žiakov. "Pôjde o to, aby si všetky školy, učitelia aj žiaci vyskúšali takýto druh testovania, zároveň sa overia logistické procesy na celonárodnej úrovni spojené s týmto testovaním," povedala Žiaková.
Ak generálna skúška prebehne úspešne, "naostro" by piataci mali byť otestovaní v roku 2014. Deviatakov čaká tento rok preverenie vedomostí 14. marca. Štát ich vyskúša z matematiky a vyučovacieho jazyka. Výsledok tzv. Testovania 9 slúži ako podklad pre prijímacie skúšky na stredné školy.
Súčasné vedenie ministerstva prešlo vo vytváraní testov deviatackého monitoru od encyklopedických otázok na kontextové. Tam sme sa z pomeru 8:12 dostali k pomeru 12:8, to je výrazná zmena, uviedol v rozhovore minister. Jurzyca si myslí, že test by mal preveriť, ako školáci rozumejú tomu, čo sa naučili, nie to, čo si môžu vygoogliť.