DOLNÝ KUBÍN. Budha z voňavého santalového dreva víta návštevníkov výstavy v Malej výstavnej sieni Župného domu. Takmer štyridsať diel, maľbu a airbrush, dopĺňajú plastiky, fotografie a pozlátená váza z dynastie Ming.
Súčasné čínske umenie priviezli na Oravu rodáci Dávid a Mária Tarčákovci. Súkromná zbierka vznikla počas Dávidovho pracovného pobytu v Číne v rokoch 2009 až 2011. Pôsobil ako obchodný radca na slovenskom veľvyslanectve v Pekingu, pričom ho sprevádzala manželka.
„Je to lepšia investícia ako do áut alebo elektroniky,“ hovorí Dávid o zberateľskej záľube. Čínske umenie ho dostalo prevedením, farebnosťou a symbolmi.
Je čo závidieť
Autori obrazov, tridsiatnici Tian Lu a Zhang Xing, žijú a pôsobia v Pekingu. „Priniesli nový pohľad v umení, aj trochu irónie, aj úsmevu, ostali aj symboly tradičnej komunistickej Číny, ale veľmi citlivo spracované,“ hovorí kurátorka výstavy Eva Ľuptáková.
Informácie o súčasnom čínskom umení hľadala na internete celé týždne. „Dozvedela som sa hlavne to, že sa teší nebývalému rozkvetu a finančnej podpore. Len som ticho závidela. Umelcami vytvorená ľadová ríša v Harbine, medzi ktorými nechýba autorka Tian Lu, očakáva viac ako osemsto miliónov domácich návštevníkov. Pomyslela som si, že by bolo skvelé, keby náš Slanický ostrov umenia aspoň raz zažil takúto masu.“
Podľa Evy Luptákovej do úvah nad zmenami v čínskej spoločnosti sa umelci zapájajú kritickým a často vtipným spôsobom.
Číňania o pár dní oslávia príchod roku draka. „Má byť plný prosperity, zdravia, šťastia a peňazí, celá Čína sa naň teší. Aspoň malým dielom sa aj nám dostane – už len tým, že máme jej umenie v Dolnom Kubíne,“ povedala na vernisáži.
Modrá je nepredajná
Diela, zabalené v špeciálnom voskovom papieri, cestovali na Slovensko dva mesiace v klasickom kontajneri. Niektoré plátna dostali podrám až na Orave.
Tarčákovcov už oslovili prví kupci. Manželia predaj čínskeho umenia časom nevylučujú, no s niektorými dielami sa lúčiť nechcú. Patrí k nim aj modrá olejomaľba.
„Keď nám ju Tian namaľovala, zavesili sme si ju do spálne nad posteľ. Nemohli sme spať, čerstvý olej veľmi smrdí. Tri mesiace sme ju preto museli mať v sklade,“ spomína Dávid.
Dotyky, vplyvy, inšpirácie
Otváranie trezorov a odkrývanie pokladov. Tak charakterizujú kurátori Eva Ľuptáková a Milan Mazúr výstavu Dotyky, vplyvy, inšpirácie. Veľká výstavná sieň Župného domu patrí od minulého týždňa kolekcii diel slovenskej klasickej moderny prvej polovice 20. storočia zo zbierkového fondu Oravskej galérie a Považskej galérie v Žiline. Obidve výstavy si môžete pozrieť do 18. marca.
Do nového roka popriala riaditeľka galérie Eva Ľuptáková milovníkom umenia veľa zdravia a pohody. „Keď v nej budete, budete chodiť aj k nám, pretože umenie je to, čo pre naše srdce potrebujeme v tomto svete, ktorému nie vždy rozumieme.“