LUČENEC/BANSKÁ BYSTRICA. V 4. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 61 percent lekárov pre deti a dorast a 58 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, 5 888 chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO).
Reprezentuje to prepočítanú chorobnosť 1 542 osôb na 100 000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia (CHPO) sa vyskytli v 647 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 170 osôb na 100 000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Informovala o tom hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.
Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec, kde evidujú lekári hlásiaci tieto ochorenia takmer 988 prípadov, nasledujú Rimavská Sobota (859) a Banská Bystrica (661). Ostatné okresy, s výnimkou Krupiny (len 29 prípadov) a čiastočne aj okresu Detva (180), vykazujú približne rovnakú chorobnosť na ARO.
CHPO najviac postihli pacientov opäť v okrese Lučenec, nasledujú okresy Banská Bystrica a Rimavská Sobota. Z hľadiska veku ochorenia ARO aj CHPO najviac postihujú v absolútnych číslach vekovú skupinu šesť až 14-ročných detí (1 829 prípadov), ako aj skupinu adolescentov vo veku 15 až 19 rokov (1 400).
Len o niečo menej prípadov týchto ochorení sa vyskytuje medzi najmladšími deťmi. V sledovanom týždni sú s chorobnosťou na tom lepšie ako ostatné týždne seniori, najnižšia chorobnosť je však medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom.
V 4. kalendárnom týždni je výskyt ARO len mierne vyšší ako uplynulý týždeň (o 0,6 percenta). O desatinu je nižší výskyt CHPO. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto typov ochorení v populácii obyvateľstva kraja nižší. V prípade ARO o 38 percent a v prípade CHPO až o 60 percent.
Lekári v tomto regióne ale evidovali prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). Ide o 26-ročného muža z okresu Zvolen bez rizikových ochorení. Laboratórny výsledok z tohto týždňa však nepotvrdil výskyt chrípky A H1N1.
V porovnaní s 3. kalendárnym týždňom (4,3 percentá) sa na tri percentá znížil počet komplikácií z ARO. Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (92 prípadov), zápalmi stredného ucha (34) a v 48 prípadoch zápalmi pľúc. Najviac komplikácií (4 percentá) sa vyskytlo vo vekovej skupine šesť až 14-ročných detí.
Epidemiológovia upozorňujú, že chrípku, ako infekčné ochorenie spôsobené vírusom a útočiacim na dýchacie cesty, nemožno podceňovať. Vírus sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní a prípadné epidémie chrípky vedú k vysokej chorobnosti v populácii a k výrazným ekonomickým stratám.
Podľa Viery Morihladkovej z odboru epidemiológie RÚVZ odborníci očakávajú nárast chorobnosti, ktorý sa zvyčajne každoročne dostavuje na prelome januára a februára. „Súčasný výskyt sledovaných ochorení možno dať do súvisu aj s priebehom tohtoročnej zimy, pretože vírusom 'nesvedčí' jasné a studené počasie. Navyše, evidujeme vyšší, aj keď stále nie žiaduci, záujem seniorov o očkovanie. Podľa grafov a porovnaní výskytu ARO aj CHPO s uplynulými rokmi však vidno, že ešte nie sme na vrchole a k zvýšeniu chorobnosti dôjde už v najbližších týždňoch," konštatuje Morihladková.