B. BYSTRICA/LUČENEC. Devätnásty ročník medzinárodného halového výškarského mítingu Europa SC, ktorého bola uplynulú stredu (8. 2.) dejiskom Banská Bystrica, ponúkol svetové pretekárske esá i kvalitné výkony. Potešil predovšetkým výkon ruského víťaza v mužskej kategórii Ivana Uchova, ktorý zdolal latku vo výške 233 cm a zaznamenal svoj tohtoročný najlepší výkon. V ženskej súťaži zaostala za očakávaním ruská víťazka Anna Čičerovová, ktorá vyhrala výkonom 200 cm.
Obrovskú radosť však vyvolal v hale na Štiavničkách slovenský výškar Michal Kabelka. Najprv si utvoril osobný rekord výkonom 225 cm, následne zdolal latku na 228 centimetroch, čím splnil B-limit na OH v Londýne. Napokon však dokázal skočiť aj 231 cm, čím prevýšil všetky očakávania a A-limitom sa priamo kvalifikoval na londýnsku olympiádu.
„Sám tomu neverím, je to neskutočné. Urobiť tri osobné rekordy v jedných pretekoch v mojom veku, v to som teda nedúfal. Prekvapil som aj sám seba," netajil sa talentovaný výškar z Dubnice, ktorý sa narodil v Lučenci. Tri roky sa pokúšal prekonať svoj osobný rekord 224 cm: „Zmenil som teraz všetko, trénera, prostredie, celú prípravu, tréningy i tretry. Teda všetko, čo sa dalo, som zmenil, dokonca aj hudbu.“
Ďalšie sily nebolo z čoho vyžmýkať
Michala Kabelku trénuje po technicko-taktickej stránke v Brne Stanislav Joukal, po fyzickej doma Roman Novotný. Výkonom 231 cm sa dostal na historické druhé miesto v národných výškarských tabuľkách za Róberta Ruffíniho, ktorý drží aktuálne slovenský halový rekord 232 cm. Kabelka sa v Banskej Bystrici pokúšal trikrát aj o 233 cm, túto métu však nepokoril.
„Sústredil som sa aj na túto latku, ale už som nemal dostatok síl. Bol som absolútne vyžmýkaný. Svetoví výškari si šetria sily a nechávajú si pokusy na vyšších výškach. Mňa ani nenapadlo, že sa tam niekde dostanem. Skákal som od 210 každý pokus, ešte som dvakrát opakoval, čiže nebolo z čoho vyžmýkať ďalšie sily,“ povedal dnes už istý účastník OH 2012 v Londýne Michal Kabelka.
Senzácia sa volá Michal Kabelka
Banská Bystrica sa aj tentoraz zaradí medzi tri najlepšie tohtoročné výškarské mítingy na svete. Prvenstvo z vlaňajška však zrejme neobháji, pretože v nemeckom Arnstadte pretekári dosiahli o niečo lepšie výkony. Napriek tomu si podujatie Europa SC high jump udržalo svoju kvalitu.
„Latka výkonnosti a kvality je v Banskej Bystrici vysoko nastavená a chceme ju udržiavať. Dnes nie sú možnosti ani prostriedky na jej neustále zvyšovanie. Myslíme si, že tento ročník udržal vysokú kvalitu výkonnosti. Atakoval sa výkon roka v mužskej súťaži a rovnako aj medzi ženami pokusy na latke 204 cm nevidieť každý deň. Sme veľmi radi za to, ako to dopadlo. Nemôžeme mať každý rok prekonávanie rekordov," hodnotil vrcholné svetové podujatie pod Urpínom generálny manažér podujatia Alfons Juck, ktorý nezabudol vyzdvihnúť 19. ročník aj z pohľadu slovenského úspechu: „Ešte nikdy sa nestalo, že bol na stupni víťazov Slovák. Senzácia sa volá Michal Kabelka. Zlepšiť sa o sedem centimetrov v jednej súťaži je úctyhodné. Slovenský úspech je výnimočný a tým pádom sa tento ročník radí vysoko. Atribúty sú splnené, i keď sme zvyknutí, že sa skáče pravidelne nad 230 cm. Sú mítingy, kde tomu tak nie je. Podujatie v Banskej Bystrici má svetový zvuk, pri jeho väčšej podpore môže ešte výkonnosť stúpať. Verím, že sa to podarí v budúcom roku na jubilejnom dvadsiatom ročníku. Potrebné je iba zabezpečiť finančnú stabilitu, prípadne ju ešte zvýšiť,“ uviedol A. Juck.
Pauko hovorí o pokuse snov
Radosť z Kabelkovho triumfu neskrýval ani atletický tréner z Lučenca Daniel Pauko, ktorý je pyšný na to, že sa niekoľko rokov podieľal na jeho príprave.
„Po Národnom programe nasledovalo večerné finále so svetovými hviezdami skoku do výšky. V ňom sa predstavilo 15 pretekárov. Trojlístok slovenských výškarov Horák, Kabelka a Bubeník doplnil víťaz Národného programu Lukáš Beer z Košíc (215 cm), ktorý na výške 210 cm otvoril program. Ako druhý skákal odchovanec lučeneckej atletiky Michal Kabelka, ktorý s touto výškou nemal nijaký problém. S veľkou ľahkosťou sa preniesol aj ponad výšky 215 a 220 cm. Výšku 225 cm, svoj nový osobný rekord, odpálil na druhý pokus a stal sa historicky piatym Slovákom, ktorý sa preniesol ponad latku na výške 225 cm. Bol to naozaj nezabudnuteľný večer Michala Kabelku. Svoje životné maximum 228 cm zdolal prvým pokusom a tak bol na svete „B“ limit na letnú olympiádu v Londýne. Latka sa zvýšila na hodnotu ostrého „A“ limitu na OH – 231 cm. Michalov prvý pokus vyzeral veľmi sľubne, no latka napokon po nepatrnom dotyku spadla. Pri druhom pokuse už bola vypredaná hala na nohách a búrlivým potleskom mu pomáhala skoncentrovať sa. Keď sa rozbehol, potlesk sa rytmicky stupňoval. Bol to Michalov pokus snov. Zdolanou výškou 231 cm si zabezpečil letenku na letné olympijské hry, halové majstrovstvá Európy, letné majstrovstvá Európy, stal sa prvým slovenským mužom na stupni víťazov a dostal sa na druhé miesto slovenských historických tabuliek, za ďalšieho môjho odchovanca Róberta Ruffíniho, ktorý v roku 1988 v Prahe prekonal latku vo výške 234 cm. To je do dnešného dňa platný slovenský rekord. Halový rekord Ruffíniho je 232 cm. Michal sa ho na výške 233 cm pokúšal vziať do svojich rúk. Neboli to zlé pokusy, no podľa mňa únava po troch osobných rekordoch a radosť zo splnenia olympijského limitu boli príčinou, že latka napokon spadla. Som pyšný na to, že som sa niekoľko rokov podieľal na jeho príprave. Musím však v skratke pripomenúť jeho tohtoročnú prípravu. Po ukončení štúdia v Brne a rozchode s trénerom Pogányim prehodnotil v roku olympijských hier celú prípravu a určil si nový smer. Tréningové dávky si ordinuje sám a technicky spolupracuje s trénerom Joukalom. Veľa mu dalo aj mesačné sústredenie v Malage s českým reprezentantom Novotným. No a najdôležitejšie je to, že jeho problémy s achilovkou ustúpili. Takže veľmi sa teším z Michalovho úspechu, pretože to bol jeho nezabudnuteľný večer aj napriek tomu, že zvíťazil Ivan Uchov s výkonom 233 cm,“ vyjadril sa Daniel Pauko.