LUČENEC/IMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Spotrebitelia budú môcť akoelektronický odpad odovzdávať veľmi malé výrobky v každej väčšej predajni elektrospotrebičov bez toho, aby si v nej museli zakúpiť nový produkt. Európsky parlament totiž novelizoval smernicu z roku 2003 o odpade z elektrických a elektronických zariadení. Slovensko a ostatné štáty ju musia prebrať do svojej legislatívy do 18 mesiacov.
Ako uviedol slovenský europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD), spotrebitelia tak budú môcť vrátiť napríklad mobily s vonkajšími rozmermi maximálne 25 cm v každej predajni elektrospotrebičov, ktorá má minimálne 400 m2. Vďaka lepšiemu spracovaniu bude možné podľa neho z odpadu získať na opätovné použitie viac cenných surovín a zabrániť, aby sa nebezpečné látky, ktoré sú jeho súčasťou, hromadili na skládkach.
„Objem recyklovaných spotrebičov vzrastie pri určitých kategóriách výrobkov na 80 %. Pri recyklácii by sa mali využívať najlepšie dostupné techniky spracovania a výrobný proces by mal byť upravený tak, aby uľahčoval budúcu recykláciu,“ uviedol Maňka.
Smernica podľa Maňku uľahčí život aj výrobcom elektroniky. Tým sa uľahčí povinnosť vykazovania, zjednoduší sa tiež proces registrácie výrobku a zavedú sa opatrenia, ktoré zabraňujú dvojitému výberu registračných poplatkov v členských štátoch.
„Výrobcovia budú aj naďalej finančne podporovať zber odpadu, zanikne im však povinnosť zriaďovať oficiálne sídlo v každej krajine, kde podnikajú, činnosť ktorého bude môcť nahradiť oficiálny zástupca danej značky,“ uviedol.
Do roku 2016 musí väčšina z členských krajín EÚ vyzbierať 45 ton elektronického odpadu na každých 100 ton elektrických a elektronických výrobkov, ktoré boli uvedené na daný trh počas troch predchádzajúcich rokov. Do roku 2019 tento objem vzrastie na 65 % priemernej hmotnosti predanej elektroniky alebo na 85 % všetkého elektronického odpadu, ktorý vzniká na ich území.
„Desiatim krajinám vrátane Slovenska bude v dôsledku nedostatku potrebnej infraštruktúry dočasne umožnené zníženie 65 % cieľa na 40 %, do roku 2016, s možnosťou požiadať o predĺženie lehoty na dosiahnutie 65 % cieľa až do roku 2021,“ upozornil Maňka.