RÁKOŠ. Ako povedal jeho bývalý predseda Ján Valko, ich jedinou úlohou bola pomoc rodine pri pochovávaní svojich členov. Doteraz sa stretávajú len raz v roku, počas popolcovej stredy.
Poctivá banská cecha v Rákoši mala jediné poslanie. Jej členovia kopali hroby pre svojich členov a rodinných príslušníkov bez nároku na odmenu. Pozostalým tak pomáhali zmierniť následky straty blízkeho. "Čo viem, tento spolok fungoval už za čias prvej Československej republiky. Jej postavenie sa časom menilo podľa sociálnej situácie jej členov. Počas komunistického režimu ju chceli dokonca zrušiť, pretože nebola organizáciou Národného frontu. Nakoniec ju ponechali pre jej sociálne poslanie. V súčasnosti je to skôr už len o tradícii. Je to jednak preto, že v dedine už dávno nefunguje baňa, ktorá združovala členov poctivej cechy. Ďalším dôvodom je aj to, že v mnohých rodinách sa zmenila sociálna situácia a keď aj majú úmrtie v rodine, za vykopanie jamy si radšej zaplatia firme," povedal Valko.
Poctivá banská cecha prijímala nových členov iba raz do roka, počas stretnutia na popolcovú stredu. "V Rákoši sa vraví o Krivej strede. Vtedy sa stretávame všetci jej členovia, aby sme zaplatili členské. Za peniaze sme kúpili chýbajúce náradie na kopanie hrobov, ktoré sa nám zničilo počas roka. Za zvyšok sa nakúpila pálenka. Nových členov sme pred prijatím volali pohania. Každý záujemca o členstvo si musel najskôr zvoliť krstného otca z našich radov. Ten za neho ručil, že to bude slušný a poctivý človek. Jeho ďalšou úlohou bolo poučiť nového člena o všetkých povinnostiach. Nasledovalo hlasovanie členov o prijatí a až keď si pohan vypil s krstným otcom, stal sa novým členom Poctivej banskej cechy," vysvetlil Valko.