HNÚŠŤA. Ako povedal predseda regionálneho Združenia miest a obcí Gemera (ZMOG) Michal Bagačka, samosprávy v regióne sa obávajú aj výkyvov financovania. V dnešnej situácii im to často bráni už aj v plnení základných funkcií obce.
Starostovia a primátori na Gemeri sa zhodli v názore na odmietnutie daňového mixu, ktorý mal zabezpečovať financovanie samospráv. Aj pri tomto systéme majú vážne problémy s plnením svojich základných povinností.
„Zapájame sa do projektov, či už na európskej, alebo slovenskej úrovni. Aj päťpercentné spolufinancovanie je pre nás neraz mimoriadne náročné. Problémy však nastávajú v momente, keď štát mešká s platbami. Obce si musia zobrať prekleňovací úver a z neho potom bankám platiť úroky. Hoci je to na krátke obdobie, neraz to v závislosti od veľkosti projektu zaťaží obecnú kasu aj niekoľkotisícovým poplatkom navyše. Práve v tomto očakávame zlepšenie komunikácie so štátom a spružnenie financovania,“ dodal Bagačka.
Zástupcovia regionálneho Združenia miest a obcí Gemera kritizovali aj aktivity štátu, ktoré mali pomôcť obyvateľom v regióne, no nakoniec najviac zaťažili samosprávy.
„Vlaňajšia potravinová pomoc bola aj pre nás skutočnou skúškou. Som presvedčený, že keby sa do toho nezapojili samosprávy, dve charitatívne organizácie by to nezvládli. Aj preto sme sa poďakovali všetkým našim členom, ktorí boli aktívni. Tento rok nám skomplikovala život iniciatíva pri zabezpečovaní palivového dreva. Iniciatíva od štátu prišla neskoro a nepripravená. Nedávno ju zrušili a nám občania doteraz klopú na dvere a nechápu, prečo im palivové drevo nemôžeme dať,“ doplnil predseda regionálneho ZMOG-u.