LUČENEC. Kovové diely posiate dierkami skrutkami spájajú v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci. V piatok (9.3.) tam otvárajú jedinečnú výstavu českého zberateľa stavebníc Merkúr. Ako povedal majiteľ dva a pol tony legendárnej stavebnice Jiří Mládek, okrem samotnej výstavy ponúknu priestor aj pre deti, ktoré môžu zo stavebnice poskladať svoje vlastné diela. Medzi najväčšie skvosty výstavy patrí aj originálna tlačiareň, ktorá fungovala ešte pri starých osembitových počítačoch.
Začiatky výroby stavebnice Merkúr siahajú až do roku 1920. Základné diely z plechu s navŕtanými otvormi sa spájajú klasickými skrutkami a maticami. Stavebnice sa vyrábajú dodnes a sú zaujímavé aj tým, že jednotlivé diely sa dajú kombinovať bez ohľadu na to, v ktorom roku ich vyrobili.
„Ako štvorročný som dostal stavebnicu Trix. Tiež bola vyrábaná v Československu a fungovala na podobnom princípe ako Merkúr. Daroval mi ju strýko. S ňou som začínal a pri nej mi učaroval svet dierkovaných plieškov. Napriek tomu ma stále veľmi lákala stavebnica Merkúr. Mali ho všetci spolužiaci a učili sme sa s ním aj v škole. Rodičia však mali svoje predstavy o mojej budúcnosti. Na Vianoce som si pod stromčekom nachádzal akurát knihy a raz dokonca škrečka. Cítil som sa ukrivdený, tak som si povedal, že keď budem veľký, kúpim si najväčšiu stavebnicu Merkúr. Dôvod na jej kúpu nastal, až keď sa mi narodil syn. Neskôr sa to nabaľovalo,“ hovorí Mládek.
Lučenecké Novohradské múzeum a galéria vystaví len časť stavebnicovej zbierky. Oceľové mesto podľa Julesa Verna z Merkúru je totiž súčasťou stálej expozície v technickom múzeu Merkúru v českom meste Police nad Metují. V minulosti bola stavebnica súčasťou vyučovania na základných školách. V 90. rokoch ju vyradili, pretože sa na trhu objavili modernejšie skladačky. Niektoré školy najmä v Česku sa dnes k nej vracajú, pretože s jej dielov sa dajú skonštruovať aj moderné robotické hračky.
„Múzeum je inštitúcia, kde sa návštevník veľa dozvie o histórii či umení. Môže sa tu však aj tvorivo zabaviť a zrelaxovať. So stavebnicou Merkúr, ktorú poznali naši starí rodičia či rodičia, sa teraz zoznámia do konca apríla aj najmladší,“ dodala kurátorka výstavy Jana Bizeová z Novohradského múzea a galérie v Lučenci.