BÁTOROVÁ. Kukučkovci sa na prvý pohľad ničím neodlišujú od iných slovenských rodín. No len na prvý pohľad. Za rodinou sa skrýva silný príbeh. Keď sa pred piatimi rokmi dostala pani Mária Kukučková na invalidný dôchodok, rozmýšľala, čo ďalej. Jej manžel Zoltán bol tiež na invalidnom dôchodku. No napriek svojim zdravotným problémom sa manželia necítili na to, aby len tak sedeli doma so založenými rukami. Preto sa dnes 55-ročná Mária rozhodla zriadiť chránenú dielňu. Dnes zamestnáva päť ľudí a má veľa plánov do budúcnosti.
„Dlhé roky som opatrovala svojich rodičov. Mamka často spomínala na to, ako doma tkali, priadli, vyšívali či hačkovali. Dobrých dvadsať rokov som špekulovala nad tým, ako by som tkáčske tradície v Bátorovej obnovila. Až som napokon dospela k tomu, že by sme v našom dome mohli zriadiť chránenú dielňu,“ hovorí pani Kukučková. V dielni majú štyri tkáčske stroje. Ženy na nich tkajú klasickým spôsobom ako ich staré mamy.
„Zo začiatku sme zamestnávali desať ľudí, no peniaze z projektu vystačili len na dva roky. Takže v súčasnosti sme tu piati,“ hovorí pani Mária. Plánov do budúcnosti má veľa. Chcela by starší dom premeniť na dom remesiel.
„S tkáčskym strojom a kobercami chodíme na rôzne jarmoky po Slovensku i susednom Maďarsku, na ktorých sa prezentujú aj ostatné tradičné remeslá. Chceli by sme tieto ukážky dotiahnuť aj do našej dediny. V dome by bol napríklad hrnčiarsky kruh, na ktorom by sme vyrábali krčahy. Robili by sme tu ukážky páračiek či takej pravej domácej zabíjačky. Staré remeslá by sme mali zachovať aj pre budúce generácie,“ dodá šikovná žena z Bátorovej.
Autor: zus