LUČENEC. Zdravotné sestry si vybojovali od vlády viac peňazí na výplatnej páske. Nemocniciam na Slovensku to spôsobuje problémy. Medzi nimi je i lučenecká nemocnica.
„Osobne si myslím, že sestry si zaslúžia vyššie platy, ale pokiaľ ich nemáme z čoho navýšiť, tak máme v tomto smere zviazané ruky. Ak by sme im platy zvýšili, ohrozíme chod nemocnice a aj zdravie pacientov. Je veľkým nešťastím, že najskôr sa prijal takýto zákon a až potom sa bude hľadať spôsob, kde získať peniaze na vyššie platy,“ hovorí riaditeľ lučeneckej nemocnice Július Höffer.
Nové dohody sú len dočasné
V nemocnici v Lučenci pracuje vyše tristo sestier. Ak by im vedenie zdvihlo platy, nemocnica by mesačne potrebovala približne o 120-tisíc eur viac. „Túto sumu, nám platby od zdravotných poisťovní nedokážu pokryť,“ prízvukuje Höffer.
Podľa neho do piatku podpísalo dohody o zmene pracovnej zmluvy väčšina sestier. Ostatné sestry trvajú na pôvodných zmluvách. Sú však ochotné za daných okolností vzdať sa zvýšených platov, no nové zmluvy nepodpíšu. Zdravotnícki zamestnanci nemocnice sa však oficiálne vyjadrovať nechcú.
„Radšej sme ticho, aby sme neprišli o miesto. Volajú si nás a chcú, aby sme niečo podpísali, no vnútorne s tým nesúhlasíme. Prekáža nám napríklad to, že na novej dohode o zmene pracovnej zmluvy som si nenašla ani skončenie platnosti tohto stavu,“ hovorí jedna zo sestier, ktoré sa rozhodli nepodpísať novú dohodu.
Na margo jej slov nám riaditeľ nemocnice podal toto vysvetlenie: „Všetky nemocnice na Slovensku boli nútené hľadať dočasné riešenie, ktoré by neohrozilo chod nemocnice. Hľadali sme taký spôsob, aby sme neporušili zákon o mzdách. Preto vznikli dohody o zmene pracovnej činnosti, kde sestra je na jednej strane zaplatená ako sestra a na druhej strane ako manažér pacienta. Tento stav je však len dočasný. Garantujeme, že len na tri mesiace. Robili sme to preto, aby sme nedostali pokutu, pretože ak by sme ju dostali a museli zaplatiť, nemali by sme ani na tie mzdy, čo teraz. Tieto zmluvy platia od 1. 4 do 30. 6. Sestrám som to vysvetlil a niektorým som aj dátum ceruzkou dopísal, niektoré si ho mohli dopísať samé. Išlo len o administratívny nedostatok.“
Čakajú na zasadnutie vlády
Vedenie nemocnice v Lučenci čaká na prvé zasadnutie vlády. Od nej očakávajú riešenie problému, ktorý sami nedokážu ovplyvniť.
„Očakávame, že jeden z prvých krokov nového vedenia ministerstva zdravotníctva bude stretnutie s Asociáciou nemocníc a s poskytovateľmi zdravotných služieb. Momentálne nevieme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Zatiaľ na prvom mieste robíme všetko pre to, aby sme ľuďom poskytli zdravotnú starostlivosť. Tento problém my nevieme vyriešiť, politici prijali zákon a zdravotné poisťovne sú zatiaľ akoby mimo celého problému,“ povedal Höffer, ktorý tvrdí, že ani na jednu sestru nikto nevyvíjal žiadny nátlak.
„Presviedčame našich zamestnancov, aby vydržali, kým sa nenájde riešenie. Ak by sa našlo riešenie hneď v apríli, my sme pripravení okamžite dodatky k zmluvám zrušiť. Jednoducho dnes z rovnakých peňazí neviem zabezpečiť zdravotnú starostlivosť a súčasne zvýšenie platov lekárov a zdravotných sestier. Navyše tu máme ďalších zdravotníckych zamestnancov, ktorí sa pochopiteľne cítia ukrivdení,“ hovorí riaditeľ nemocnice v Lučenci.
Podľa neho je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti dôležitejšie, ako minúť peniaze na sestry. Sľubuje, že ak mu poisťovne dajú peniaze na platy, hneď ich zvýši. Pripustil, že v tomto smere uprednostní lojálnych zamestnancov, ktorí pochopili vážnosť situácie a v tejto krízovej dobe vyšli vedeniu nemocnice v ústrety.