UTEKÁČ. Starostke Utekáča Zuzane Paľašovej štyria poslanci vytýkajú nejasné hospodárenie. Na marcovom zasadnutí obecného parlamentu jej vyslovili nedôveru a vyzvali ju, aby podala svoju rezignáciu. Malo sa tak stať minulú stredu. Starostka však neabdikovala a tak piati zo siedmich poslancov odhlasovali vyhlásenie referenda, v ktorom majú o jej ďalšom osude rozhodnúť ľudia.
„Finančná situácia obce je zlá. Kvôli zlým rozhodnutiam dokonca došlo k exekúcii a exekútor si z obecného účtu zobral takmer 50-tisíc eur. Pritom stačilo vyplatiť pohľadávku vo výške 20-tisíc eur a tých 50-tisíc mohla obec ušetriť,“ hovorí poslanec Jozef Josipčuk. Podľa neho sa starostka vyhýba zverejňovaniu materiálov, ktoré súvisia s hospodárením obce.
Poslanci vraj boli informovaní
Starostka obce hovorí, že si nie je vedomá žiadneho pochybenia.
„Pred zastupiteľstvom, ktoré sa konalo 26. marca obec spracovala pre poslancov rozsiahly materiál, ktorý bol zameraný na tepelné hospodárenie obce od začiatku až po súčasnosť. Materiál vysvetľuje, že obec nebola schopná uhradiť faktúry za dodávku tepla firme Komterm. Za tri mesiace sme jej dlžili približne 19-tisíc eur. Táto pohľadávka vznikla preto, že tepelné hospodárstvo v Utekáči je vybudované s tromi samostatnými kotolňami. Päť bytoviek sa od zdroja tepla odpojilo, čiže prestalo platiť za teplo. Situáciu sme riešili tak, že poslanci odsúhlasili schválenie úveru vo výške 102-tisíc eur, aby sme mohli tieto finančné problémy vyriešiť. Od banky sme dostali len 60-tisíc eur. Za tieto peniaze sme kúpili do majetku obce tri plynové kotolne aj s príslušenstvom. Kedy sme ich neodkúpili, ľudia by ostali bez dodávky tepla. Na vyplatenie podlžností voči spoločnosti nám banka úver neposkytla. Peniaze, ktoré sme dostali, boli len na kúpu technologických zariadení, “ hovorí starostka.
Starostka nás zavádzala
Jej kritik, poslanec Josipčuk, má však na to iný názor. „Pani starostka nás o vážnosti situácie neinformovala. Do poslednej chvíle nám tvrdila, že s firmou Komterm dohodne splátkový kalendár, aby sme sa vyhli plateniu úrokov, súdnych i exekučných trov. Nestalo sa tak. Namiesto 20-tisíc sme zaplatili takmer 70-tisíc eur. Za toto niekto musí niesť zodpovednosť.“
Starostka trenice v obci pripisuje aj faktu, že Josipčuk bol jej protikandidátom v posledných komunálnych voľbách.
„Viedol proti mne tvrdú kampaň. Prehral len o tri hlasy. Už po voľbách sa mi dostalo do uší, že bude hľadať všetky cesty, ako ma odvolať. Udalosti posledných dní ma preto ani neprekvapili,“ dodá starostka.
Ľudia sú skeptickí
V Utekáči žije vyše tisíc ľudí. Je tu takmer tridsaťpercentná nezamestnanosť a ľudia majú nulovú šancu zamestnať sa v blízkom okolí. Po krachu tunajších sklární stratili sociálne istoty.
„Keď sa prejdete po Utekáči, zistíte, že sa tu nič poriadne nedeje. Počula som, že peniaze na cesty sme dostali, ale nikto nevie, kde skončili. Deti sa hrávajú na štyridsaťročnom piesku. Smeti nám vyvážajú iba raz do mesiaca,“ sťažuje sa pani Zuzana, ktorá nám podmienky v Utekáči priblížila len pod tou podmienkou, že nezverejníme jej priezvisko. Päťdesiattriročná Dana nás ubezpečovala, že netreba všetkému veriť.
„Ľudia toho dosť nahovoria. Mne osobne ako človeku nikdy neublížila. Raz som sa zúčastnila aj na schôdzi, ale sa tam len hádali. Referenda sa zúčastním, ale zatiaľ zvažujem, na ktorú stranu sa prikloním,“ hovorí Utekáčanka. Jej vzdialenejší sused má na danú situáciu tiež svoj názor. „Neprikláňam sa ani na jednu stranu. V niečom má pravdu jeden tábor, v niečom druhý. Namiesto hádok by konečne mali začať spoločne riešiť to, aby ľudia mali kde pracovať. Hovorilo sa o priemyselnom parku, no stále sa nič nedeje. Ľudia tu živoria a tí šikovnejší sa odtiaľto už dávno vysťahovali.“
Referendum bude piateho mája
Referendum sa musí uskutočniť do 90 dní od jeho schválenia zastupiteľstvom. Platné je len vtedy, ak sa ho zúčastní nadpolovičná väčšina voličov a viac ako polovica z nich sa vyjadrí za odvolanie starostky z funkcie.
„Ak bude referendum piateho mája neúspešné a ľudia nebudú mať záujem starostku odvolať, ja a štyria poslanci, ktorí sme za jeho vyhlásenie hlasovali, z funkcií odstúpime,“ hovorí Josipčuk.