ŽAŠKOV. Pätnásť domácich inštrumentalistov, traja hostia, detský folklórny súbor Trnkárik, folklórny súbor Trnkári a dolnokubínska Rosa, rosička pripravili pre milovníkov ľudovej hudby trojhodinový program.
Mladí sa učia od starých
Otcom podujatia je Ondrej Chovan, ktorý sa rozhodol zachovať žaškovskú tradíciu hry na heligónku. Zo skromného podujatia sa za šesť rokov stala vychýrená akcia.
Na pódiu sa vystriedali všetky vekové kategórie. „Nesporným talentom je 12-ročný René Čierny,“ povedal Ondrej Chovan. „Uchvátil všetkých divákov. Ak na sebe popracuje, na heligonkárskom poli dosiahne veľké úspechy.“
Veľký talent 12-ročný René Čierny.
Potlesk si vyslúžil Milan Žúbor, ktorý zahral na vlastnoručne vyrobenej heligónke. Skúsenosti získal od celosvetovo uznávaného výrobcu Ladislava Duraja zo Žaškova. S piesňou Keď mi prišla karta narukovať sa predstavila Zuzana Kubačková.
Starosta heligonkár
Rodina Pavlovčíková mala až štyroch zástupcov. Starého otca Milana Pavlovčíka, dcéru Emíliu Lackovú a vnučku Ivetu Pavlovčíkovú. Štvrtým bol starosta Milan Pavlovčík mladší. Heligónku poznal odmalička. Jeho otec patrí medzi majstrov v ovládaní tohto nástroja.
Chytil sa jej z núdze. „Keď sme ako mládenci stavali máje, nemal nám kto hrať. Naučil som sa niekoľko pesničiek a už som pri nej ostal.“
Starosta Milan Pavlovčík sa predstavil s dcérou Ivetou.
Heligonkárska legenda
Hostia podujatia prišli nielen zo Slovenska ale aj spoza rieky Moravy. Po dvoch rokoch sa do Žaškova vrátila 18-ročná Martina Šefčíková z dediny Popudinské Močidlany v okrese Senica. „Hrá ohromne,“ zhodnotil jej výkon Ondrej Chovan.
Temperament a hlas Mirky Kmošíkovej z Rakovej z Kysúc bol druhým chutným zákuskom podujatia. Najväčším bolo vystúpenie heligonkárskej legendy Jiřího Hampla z Dubicka na Morave. „Ukázal nám, že keď dvaja robia to isté, nie vždy je to to isté.“
Spievala celá dedina
Do programu sa mohol zapojiť každý, kto mal chuť zaspievať si. Kto nepoznal slová piesní, mohol využiť dataprojektor, ktorý premietal slová na plátno. „Každý pozná prvý verš, druhý polovica a tretí už takmer nik,“ dodal Ondrej Chovan. Starší sa rozpamätajú, mladší sa slová naučia. Chceme, aby sa zachovalo dedičstvo, lebo v textoch je obsiahnutá všetka vážnosť a múdrosť našich predkov.“
Podujatie má z roka na rok stúpajúcu kvalitu. Potvrdil to Peter Chmara. „Teší ma záujem mladých ľudí. Obec však bude musieť vyriešiť problém s malou kapacitou sály. Možno by bolo vhodné presunúť ho do prírody do nejakého amfiteátra.“