LUČENEC. Námestie republiky v Lučenci, ktoré ma viac ako dvadsaťtisíc metrov štvorcových, patrí medzi najväčšie na Slovensku. V týchto dňoch finišuje jeho rozsiahla rekonštrukcia a už v apríli má slúžiť verejnosti. Samospráve sa podarilo pred tromi rokmi na jeho revitalizáciu získať z eurofondov 1,3 milióna eur. Lučenčania túžobne očakávali zmenu k lepšiemu, pretože betónová plocha nebola najlepšou vizitkou mesta. Mnohí sú však sklamaní. Námestie nebude mať takú podobu, aká bola prezentovaná verejnosti. Dôvodom je dodatok ku kúpnej zmluve, ktorý bývalý primátor Milan Marko podpísal bez vedomia poslancov.
„Tento dodatok, ktorý bol podpísaný v máji 2010, len mesiac po podpise zmluvy s firmou Horn Invest, s.r.o., sa nenachádza ani v evidencii mestského úradu,“ hovorí hovorkyňa mesta Mária Horňáková.
Anketa nemala odozvu
O využití námestia sa v okresnom meste hovorilo roky. Pos-lanci viedli medzi sebou tichú vojnu, komu a akým spôsobom ho predať. Záujem prejavili dve spoločnosti. Nezhody vyvrcholili koncom roku 2007, keď sa ho časť volených zástupcov pokúsila prostredníctvom uznesenia odpredať. Podľa vtedajšieho rozhodnutia zastupiteľstva malo byť námestie predané výberovým konaním.
Tento krok sa však nepáčil inej časti poslancov, ktorí iniciovali petíciu. Na základe toho v januári 2008 poslanci odpredaj zrušili a zaviazali primátora, aby vyvolal verejnú diskusiu, z ktorej by bolo jasné, čo by chcela mať na námestí verejnosť. Anketa, ktorú zorganizovala samospráva, však nemala odozvu. Do schránok bolo vhodených 10–tisíc anketových lístkov, no na úrad sa vrátilo len niečo vyše sto. Ľudia preferovali zmenu námestia na zelenú plochu, pričom súhlasili s využitím tretiny plochy na komerčné účely.
Predali jednu tretinu námestia
V auguste v roku 2009 poslanci rozhodli, že mesto predá jednu tretinu námestia a zvyšnú časť zrekonštruuje z dotácie z európskych fondov. V apríli 2010 uzavrelo mesto zmluvu s investorom Horn Invest, s. r. o., na odpredaj približne jednej tretiny námestia (4 280 m2). Spoločnosť zaplatila samospráve vyše 556-tisíc eur.
V severozápadnej časti námestia mal investor postaviť obchodno-spoločensko-kultúrne centrum s podzemnými garážami a parkoviskom pre 135 áut. Zámerom bolo vybudovať polyfunkčný komplex s kombináciou funkcií občianskej vybavenosti – obchodu, služieb a administratívy. Súčasťou kúpnej zmluvy medzi Mestom Lučenec a Horn Invest bola povinnosť kupujúceho začať s výstavbou polyfunkčného objektu najneskôr do dvoch rokov od podpisu zmluvy a zahájiť kolaudačné konanie najneskôr do piatich rokov od podpisu tejto zmluvy.
V zmluve, ktorú mesto uzavrelo, bolo zahrnuté aj to, že v prípade, ak kupujúci nes-plní podmienky, zaplatí mestu jednorázovú pokutu vo výške 100-tisíc eur. Samospráva mala mať v takomto prípade odkupné právo na spomínanú časť námestia.
Nevýhodný dodatok
„Na stretnutí vedenia mesta s konateľom firmy Horn Invest však vyšlo najavo, že predchádzajúce vedenie mesta podpísalo dňa 27. 5. 2010 Dodatok č. 1 k uvedenej zmluve, z ktorého vyplýva, že tieto povinnosti nového vlastníka nehnuteľnosti – časti námestia - ruší s termínom na neurčito. Tento dodatok sa však na Mestskom úrade v Lučenci v registri zmlúv nenachádzal, nové vedenie teda o ňom nemalo žiadne informácie. Dodatok podpísaný predchádzajúcim vedením iba mesiac po odpredaji časti námestia výrazne zmenil podmienky predaja časti námestia v neprospech mesta a bol v rozpore s podmienkami, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo pri predaji. Zostáva teda otázkou, kedy bude plánovaná stavba na námestí - polyfunkčný objekt - novým vlastníkom zrealizovaná, pretože na základe tohto pre mesto nevýhodného dodatku ho už neviažu žiadne termíny na začatie realizácie tejto stavby. Problémový je aj 15-metrový pás, ktorý nie je súčasťou europrojektu a vypadol aj z podmienok obchodnej súťaže,“ hovorí hovorkyňa mesta.
Nové vedenie zvažovalo možnosti
Po zistení všetkých týchto skutočností zvažovalo nové vedenie rôzne alternatívy, ako postupovať ďalej.
„Uvažovali sme aj zrušiť zmluvu s dodávateľom stavby. V tom prípade by však samospráva musela zaplatiť približne 340-tisíc eur za dovtedy vykonané stavebné práce, ale aj ďalšie peniaze za práce, ktoré sa robili priebežne. Mesto by v tom prípade muselo splácať aj úver vo výške takmer 70-tisíc eur a museli by sme vrátiť dotáciu z európskej únie. Navyše, zostalo by nám rozostavané námestie,“ hovorí hovorkyňa.
Na námestí je teda namiesto betónovej plochy farebná dlažba a ostrovčeky so zeleňou a detské preliezačky. Toľko kritizovaná fontána však vzhľad nezmenila.
„Fontána zasahuje približne polovicou plochy na pozemok, ktorý už nepatrí mestu. Teda na miesto, kde malo stáť obchodno-kultúrno-spoločenské centrum. No keďže spomínaným dodatkom nie je nový vlastník viazaný žiadnym termínom, kedy začať stavebné práce, zatiaľ nevieme s fontánou nič urobiť,“ hovorí hovorkyňa.
Boľavým miestom aj zostane
Námestie republiky je dlhé roky boľavým miestom okresného mesta a zdá sa, že aj po čiastočnej zmene jeho vzhľadu boľavým miestom ostane. Sľubované spoločensko-nákupné centrum tu možno nebude stáť ešte dlhé roky.
„Žiaľ, musíme konštatovať, že predchádzajúce vedenie nám zanechalo finančne problematickú a nekoncepčne riešenú rekonštrukciu námestia. Mesto robí, čo môže. V ďalšej etape plánuje rekonštruciu celého objektu YMCA, odstráni oplotenie, upraví chodník od nemocnice, parkovacie plochy a zeleň. Plánujeme riešiť aj 15-metrový pás, ktorý sa nachádza po celej dĺžke námestia. Zregenerujeme aj zeleň na ploche medzi budovou obvodného úradu a reštauráciou Hviezda,“ dodá hovorkyňa.