RIMAVSKÁ SOBOTA. Ako povedal predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Rimavskej Sobote František Tóth, zatiaľ namerali sotva dvanásť milimetrov zrážok v apríli, no aj tie výrazne pomohli tak oziminám, ako aj plodinám, ktoré už vysiali na jar. Na juhu stredného Slovenska trápi poľnohospodárov extrémne suché počasie už od leta minulého roka. Problémy mali najmä s ozimnou repkou, ktorú museli na jar väčšinou vyorať a nahradiť inými plodinami. Dážď chýbal aj ozimným obilninám.
Podľa Tótha ešte pred dvoma týždňami bolo na poli nerozpustené hnojivo aplikované na konci februára a začiatkom marca. Až teraz majú možnosť rastliny dodané živiny využívať a na oziminách je to zatiaľ citeľné. V týchto extrémoch ale vidno aj to, aké sú dôležité agrotechnické zásahy. "Teraz som na obhliadke porastov u kolegov, dvadsať päť kilometrov na sever od Rimavskej Soboty. Tu bolo zrážok trošku viac ako u nás. Keď som porovnal dve parcely repky ozimnej, bolo okamžite viditeľné, ktorú plochu siali hneď po príprave pôdy. Tam kde repku siali zároveň hneď po príprave pôdy a bola tam veľmi malá strata vlhkosti, je počet jedincov repky ozimnej na meter štvorcový dostačujúci. Druhú parcelu zasiali o tri dni neskôr po príprave. To stačilo na úplné preschnutie pôdy a tam je pole takmer prázdne a zle vzídená repka sa musí
vyorať," skonštatoval Tóth.
Pri takomto trende vývoja počasia musia poľnohospodári zorganizovať sled prác tak, aby boli čo najmenšie straty pôdnej vlahy. Doteraz spadnuté zrážky vonkoncom nepokryjú potrebu, ktorú by poľnohospodári potrebovali najmä na juhu stredného Slovenska. Oproti dlhodobému priemeru tam od začiatku roka chýba 86 milimetrov zrážok. Neboja sa ani omeškania jarných prác. "Radšej zasejme neskôr, len nech už konečne prší. V okrese Rimavská Sobota už máme vysiatu takmer polovicu výmery kukurice a slnečnice. Na zvyšok ešte máme času dosť. Dážď veľmi pomáha všetkým plodinám. Porasty ozimného jačmeňa sú v okrese slabšie, pravdepodobne od poškodenia zimnými mrazmi. Obávame sa však, že s vlahou budú problémy aj v budúcnosti," povedal Tóth.
Dodal, že aj podľa inštitútu Worldwatch ohrozuje poľnohospodárstvo veľká kríza, ktoré bez dostatočných vodných zdrojov nevie existovať. "Už pred desiatimi rokmi mi meteorológovia hovorili, že okresy Lučenec, Rimavská Sobota a Rožňava budú pravdepodobne najsuchšie oblasti Slovenska v rámci globálneho otepľovania. Žiaľ, zdá sa, že sa v tomto nemýlili," uviedol predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Rimavskej Sobote.