HODEJOV. Kaštieľ v Hodejove, kultúrna pamiatka, sa často stával útočiskom pre bezdomovcov a zlodejov. Potom sa však samospráva rozhodla kaštieľ zachrániť. Vypracovala projekt, ktorý podporilo Ministerstvo výstavby a regio-nálneho rozvoja SR. Hodejov tak získal 1,3 mil. eur. Tieto peniaze však boli podmienené tým, že tu zriadia múzeum. Starosta dúfal, že na prevádzku múzea prispejú i obce, ktoré v ňom budú mať stále expozície. Zbožné prianie stroskotalo na financiách.
„Spoliehal som sa na pomoc dedín, ktoré tu budú vystavovať. Žiaľ, sú to malé obce a ich vedenie tvrdí, že v obecných rozpočtoch na tento účel nie sú peniaze. V tomto roku sme na prevádzku múzea schválili príspevok vo výške 10-tisíc eur. Stále je to však málo, no na chod múzea viac peňazí vyčleniť nevieme. Život nám vo veľkej miere komplikuje výpadok na podielových daniach. Tento rok sme kvôli tomu chudobnejší o 23- tisíc eur. Zároveň musíme splácať úver vo výške 200-tisíc eur, ktoré sme si zobrali na dokončenie rekonštrukcie múzea,“ hovorí starosta Hodejova Štefan Illéš.
V múzeu majú mať stále expozície obce Hodejov, Čierny Potok, Blhovce, Gortva, Konrádovce a Gemerček.
„Záujem prejavila aj obec Rimavské Janovce. Už v tejto chvíli máme unikátne exponáty. Napríklad parožie máme vzácnejšie ako múzeum vo Svätom Antole. Máme aj druhého najväčšieho vlka, ktorého strelili na Kamčatke. Plánujeme vystaviť aj jeleňa, najväčší kus, aký ulovili za posledných sto rokov v Cerovskej vrchovine,“ hovorí riaditeľ múzea Vladimír Gondáš.
Podľa neho je Stojkovicsov kaštieľ kultúrnym dedičstvom a bolo povinnosťou obce ho zachrániť aj pre budúce generácie. Záchrana prišla v hodine dvanástej. Už o dva-tri roky mohol byť kaštieľ len minulosťou. Rekonštrukciu podporila Európska únia s podmienkou, že múzeum tam musí fungovať najmenej päť rokov.
ZUZANA SURÁKOVÁ