ORAVSKÁ LESNÁ. Najchladnejšiu obec Slovenska majú milovníci heligóniek už dlhšiu dobu zapísanú v kalendári. Každý rok sa v nej stretnú majstri umenia hry na tomto hudobnom nástroji. Tento rok ich prišlo tridsaťdva. Medzi účastníkmi nechýbali Poliaci ani Česi.
Z každého rožka
Každý región sa vyznačuje svojím štýlom. „Som rád, že sa nám podarilo pritiahnuť účastníkov z celého Slovenska a zahraničia,“ povedal prednosta obecného úradu Viktor Chudoba, ktorý je zároveň organizátorom podujatia aj hráčom. Heligónke sa venuje už takmer polstoročie.
Tento rok mali silné zastúpenie Kysuce. Zahanbiť sa nedal najmladší účastník, sedemročný Matúš Hodas z Kysuckého Lieskovca, ani najstarší sedemdesiatštyriročný Serafín Ganobčík z Oravského Veselého. Divákov potešili aj Terchovci a Detvanci. Okrem spevu sa mohli pokochať pohľadom na krásne ľudové kroje, ktoré sú podmienkou vystúpenia.
Domáci 84-ročný Anton Murín doteraz nevynechal ani jeden ročník. Tento rok mu zdravotný stav neumožnil postaviť sa na pódium kultúrneho domu. Viktor Chudoba však zahral jeho obľúbenú pieseň.
Operná speváčka
Hrou zaujala aj Vlasta Mudríková zo Skalitého, ktorá si odniesla Cenu starostky. Sympatická Kysučanka o sebe prezradila, že do piatich rokov bývala v Námestove.
V deviatich ju zaujala heligónka. Po základnej škole išla študovať spev na konzervatórium a dnes navštevuje Akadémiu múzických umení v Banskej Bystrici. Popri štúdiu stíha účinkovať v banskobystrickej štátnej opere. „Opera a ľudový spev sú dva odlišné štýly. Iná je technika spevu, ale rada si zaspievam operu aj ľudovku.“
Podľa starostky Viery Mazúrovej je Lesňanská heligónka vydarené podujatie. „Tešia sa naň nielen hráči, ale aj poslucháči. Folklór a ľudová hudba patria k životu obce od nepamäti. Treba ich zachovať.“