TRSTENÁ. Štvorčlenné družstvá mali splniť 21 úloh a jednu bonusovú otázku za dve a pol hodiny. V tom im mala pomôcť aj príručka s indíciami, ktoré ich mali priviesť na určené miesta. Zároveň mali svoju cestu súťažou fotografovať. „Chceme, aby sa deti učili aj takouto zábavnou formou,“ povedal Stanislav Pňaček, jeden z hlavných organizátorov.
Hľadali chybu
Súťažiaci museli navštíviť miesta, ktoré priamo súvisia s osobou Viktora Trstenského, napríklad jeho dom, ktorý mu postavili farníci zo Starej Ľubovne alebo miesto jeho posledného odpočinku. Boli aj na mestskom úrade, v knižnici, vo veži Kostola sv. Martina či v Gymnáziu M. Hattalu.
Najviac ponúkla súťažiacim tabuľa venovaná osobnosti v Galérii slávy na námestí M. R. Štefánika. Na nej mali súťažiaci nájsť nepravdivú informáciu z jeho života. Chybne sa tam uvádza, že prežil 24 rokov vo väzení, v skutočnosti to bolo sedem rokov a štyri mesiace. Túto úlohu sa nepodarilo splniť žiadnemu družstvu.
Tešili sa
Nakoniec zvíťazila 9. B zo ZŠ R. Dilonga pred kvartou z Gymnázia M. Hattalu a 8. B zo ZŠ R. Dilonga.
,,Najťažšie bolo pre nás dostať sa z jedného konca Trstenej na druhý v časovom limite a tiež zistiť informácie na škole a mestskom úrade,“ povedala Ivana Suľová z víťazného tímu. „Nezvládli sme jedine bonusovú úlohu. Sme prekvapení z prvenstva, ale tešíme sa.“
Centrum voľného času zorganizovalo už štvrtý ročník poznávacej súťaže. Prvý ročník viedol po stopách Martina Hattalu, druhý Rudolfa Dilonga, tretí Hugolína Gavloviča.
Kto bol Viktor Trstenský?
Patril k významným predstaviteľom katolíckej cirkvi na Slovensku v 20. storočí. Bol bojovníkom za slobodu národa a cirkvi. Časť života strávil vo väzeniach a v pracovných táboroch, aj po prepustení ho však sledovala tzv. Štátna bezpečnosť. Medzi osobnosti, ktoré ovplyvnili život Viktora Trstenského, patril aj Andrej Hlinka, profesor Kolakovič a biskup Ján Vojtaššák. V roku 1994 získal titul pápežského preláta (monsignore) a v 2001 Pribinov kríž I. triedy za zápas o ľudské práva a osobnú odvahu.
Autor: Damiana Franeková