Studne v okrese Veľký Krtíš nie sú bezpečné. Sú plné dusičnanov. V niektorých sa kvalita vôd zhoršila. Napriek tomu ľudia studne využívajú.
VEĽKÝ KRTÍŠ. Výsledky bezplatnej analýzy vzoriek vody dopadli v okrese Veľký Krtíš katastrofálne. Väčšina z nich v teste neobstála. Prítomnosť nekvalitnej vody v studniach potvrdilo viacero meraní. „Vyšetrili sme stošesťdesiattri vzoriek vody. Z nich sedemdesiattri bolo z hľadiska obsahu dusičnanov nevyhovujúcich. Najväčšia nameraná hodnota bola v Kleňanoch a Dolných Plachtinciach,“ hovorí pani Magdaléna Kovácsová z Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva vo Veľkom Krtíši.
Pred dvoma rokmi vodu aj pili
Medzi tými, ktorí si dali otestovať vzorku vodu zo studne, bola aj pani Magdaléna Bodzsárová. „Priznám sa, že výsledok analýzy ma tak troch prekvapil. Vodu zo studne používame len na polievanie záhrady a pranie. No pred dvoma rokmi, keď sme ešte nemali vodovod, sme z nej pili aj varili,“ hovorí päťdesiattriročná žena. Keďže má istotu, že jej voda obsahuje veľa dusičnanov, bojí sa, aby aj polievanie záhrady neohrozilo ich zdravie. Norma povoľuje obsah dusičnanov v pitnej vode 50 miligramov na liter pre dospelých a 15 miligramov na liter pre dojčatá. Do vody sa dostávajú hnojením únikom odpadových vôd zo žúmp. Môžu spôsobiť rakovinu žalúdka, čriev a pečene.
Varili z nej sunar
Normám nevyhovovala ani studňa pána Vlada Kurčíka z Obeckova. „Využil som možnosť dať si vodu otestovať. Máme dve studne a vzorky som odniesol z obidvoch. Bol som nemilo prekvapený, keď som sa dozvedel, že voda je závadná. Predtým, ako nás napojili na vodovod, sme studne používali na všetko. Dokonca sme z takejto vody varili deťom sunar. Teraz ju využívame už len na polievanie,“ hovorí pán Kurčík. Jeho sused Jozef Kišš si vzorku vody zo svojej studne otestovať nedal. „Nikdy nám nič nebolo a voda z našej studne je chutná,“ hovorí pán Jozef. Strach z dusičnanov nemá ani tridsaťšesťročný Ján Mikuš z Obeckova. „Neviem, že bolo nejaké testovanie. Vodu zo studne využívame na všetko. My sme sa sem nasťahovali len pred štyrmi rokmi, ale susedia hovoria, že je tu dobrá voda,“ hovorí pán Ján.
Výsledky ho zaskočili
Oveľa opatrnejší v tomto smere je pán Kamil Hujber z Modrého Kameňa. „Rozbor som si dal spraviť aj pred šiestimi rokmi. Vtedy bolo všetko v poriadku. Výsledky z tohto roku ma zaskočili. Vo vode vyskočilo veľa dusičnanov. Neviem, kde sa tam nabrali, veď v dnešnej dobe sa už toľko nehnojí ako voľakedy. Vodovod máme zavedený, ale studňu používame takmer na všetko,“ hovorí pán Kamil. Dusičnany sa varom neodstránia
Aj voda, ktorá sa zdá na prvý pohľad čistá, môže byť zdraviu škodlivá. Rozbor je potrebné urobiť aspoň raz do roka. Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý býva v marci, si môžete takúto službu zabezpečiť bezplatne. Hazardovať so svojím zdravím sa nevypláca. Dusičnany sa totiž varom neodstránia.