Pred využitím liečivej vody z Číža je nevyhnutná konzultácia s lekárom

Prírodná liečivá jódovo-brómová voda v kúpeľoch Číž je určená výhradne pre ľudí, ktorí prejdú zdravotnou prehliadkou. Je natoľko koncentrovaná, že v niektorých prípadoch môže spôsobiť zdravotné komplikácie.

ČÍŽ. Prírodná liečivá jódovo-brómová voda v kúpeľoch Číž v okrese Rimavská Sobota je určená výhradne pre ľudí, ktorí prejdú zdravotnou prehliadkou. Ako povedala rehabilitačná lekárka Eva Hazuchová, voda je natoľko koncentrovaná, že v niektorých prípadoch môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Riaditeľ kúpeľov v Číži Peter Kmeť však návštevy širokej verejnosti víta. Túto sezónu ponúka zvýhodnený vstup do bazénov vonkajšieho kúpaliska, otvára aj brány fitnescentra, ktoré doteraz slúžilo výhradne kúpeľným hosťom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kúpeľnú históriu v Číži začal písať v roku 1862 miestny obyvateľ Andráš Harnócz. Na svojom pozemku si chcel vykopať studňu a v hĺbke osem metrov narazil na slanú vodu. Našiel prvý z troch prameňov, ktoré slúžia návštevníkom kúpeľov dodnes.

"Voda obsahuje viaceré liečivé zlúčeniny, najmä jód a bróm, ktoré sa v minerálnych vodách vyskytujú zriedkavo. Dnes sa využíva na liečbu obehového ústrojenstva, porúch látkovej výmeny a žliaz s vnútorným vylučovaním. Veľmi účinná je aj pri chorobách pohybového ústrojenstva. Účinné prvky sú v prameňoch v silnej koncentrácii, preto nie je využívanie liečivých účinkov vhodné pre každého. Klienti v kúpeľoch musia prejsť zdravotnou prehliadkou, aby sme predišli možným komplikáciám, napríklad pri niektorých ochoreniach štítnej žľazy alebo srdcovo-cievnych problémoch. Organizmus prijíma minerály viacerými spôsobmi, no na to, aby sa prejavili ich priaznivé účinky, je potrebný určitý čas. V kúpeľoch preto odporúčame minimálne týždňové ozdravné kúry," vysvetlila Hazuchová.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočné kúpele vznikli v roku 1888. Rimamuránská spoločnosť vykúpila pozemky a začala stavať kúpeľné domy. Takmer od začiatku tam pulzoval čulý kúpeľný život. Pacienti mali k dispozícii tenisový kurt, hudbu v parku či tanečné večery. Kúpeľná sezóna trvala od 1. mája do 30. septembra. V zimných mesiacoch zamestnanci plnili čížsku vodu do tmavých litrových fliaš a posielali ju do USA. Vyrábali sa z nej mydlá na liečbu akné a rôznych kožných ochorení.

"Aby kúpele prežili aj v súčasnosti, musíme ich rozvíjať doslova každý deň. Danosti prameňov nám síce nedovolia vybudovať veľké rekreačné zariadenia, ako sme toho svedkami v susednom Maďarsku, no na rozdiel od našich susedov ponúkame klientom individuálny prístup. Naše pramene nie sú termálne, preto ich nedokážeme využívať na získavanie energie, ľuďom však poskytujeme súkromie vo vaňových kúrach. Samotný areál kúpeľov v Číži prešiel rozsiahlou rekonštrukciou pred niekoľkými rokmi. Máme však aj ďalšie plány, konkrétne je vypracovaný projekt pre výstavbu detskej balneoterapie. Už túto sezónu sa snažíme vyjsť v ústrety aj ľuďom mimo kúpeľov. Ponúkneme im kúpanie vo vonkajších bazénoch s klasickou vodou za zvýhodnené ceny. Najmä pre tých, ktorí sem prídu napríklad len na popoludnie. Otvárame tiež brány nášho fitnescentra, ktoré doteraz slúžilo výhradne našim klientom," dodal Kmeť.

SkryťVypnúť reklamu

V kúpeľoch Číž využívajú pri liečbe pacientov aj ďalšie podporné metódy liečby. Pacienti po detskej mozgovej obrne už využívajú priaznivé účinky Hipoterapie v novej hale. Jazda na koni im pomáha zlepšiť svalovú nerovnováhu. Medzi kúry však pribudnú aj plynové injekcie, ktoré tiež slúžia na zlepšenie regenerácie svalstva. Liečivé účinky všetkých procedúr však zostávajú predovšetkým pre slovenskú klientelu. Podľa platnej legislatívy uhrádzajú liečbu zdravotné poisťovne len domácim pacientom. Pre samoplatcov z Maďarska sú dnes kúpele takmer neprístupné, najmä pre nevýhodný kurz eura voči forintu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu