TORNAĽA. Ako povedala primátorka mesta Anna Szögedi, základom má byť cyklotrasa spájajúca prihraničné oblasti.
Prevádzkovatelia turistických zariadení v Maďarsku hľadajú spôsoby a možnosti rozšírenia služieb. Hoci prevádzkujú vlastné kúpalisko, Tornaľa je známa svojou tradíciou a neopakovateľnou atrakciou, Morským okom. Jaskyniari ho vlani oficiálne odovzdali ako osemnástu oficiálne sprístupnenú jaskyňu na Slovensku. Prístup do nej majú len potápači. Jaskyňa v skutočnosti nemá s morom už nič spoločné. Je to zatopená priepasť, ktorú vodou napája Slovenský kras. "Práve tieto danosti chceme ponúknuť návštevníkom aj z Maďarska. Onedlho sa chystám na rokovanie do Maďarska, aby sme ponúkli spoločný projekt, v ktorom sa budeme uchádzať o finančnú podporu. Podľa doterajších plánov by mala byť základom cyklistická upravená trasa, ktorá by spájala okolité kúpaliská na obidvoch stranách hranice," povedala Szögedi.
Plážové kúpalisko v mestskej časti Králik v Tornali ponúka návštevníkom vodu s obsahom minerálov. V prevádzke je už od roku 1969. Umelo vytvorená nádrž má rozlohu takmer 15.000 metrov štvorcových. Vodou ho napájajú dva zdroje, časť priteká z Morského oka a časť z vrtu minerálnej vody v hĺbke 155 m. V prírodnom bazéne je ohradený priestor pre deti.
Potápači poznajú jaskyňu Morské oko najmä z minulosti. Po zmene zákona o ochrane prírody sa však všetky jaskyne stali prírodnými pamiatkami a potápači už vodnú priepasť v Tornali navštevovať nesmeli. Samospráve sa podarilo zaradiť lokalitu do zoznamu sprístupnených jaskýň. "Vodná priepasť nie je sprístupnená pre bežných turistov. Najskôr sa treba ohlásiť na mestskom úrade a dohodnúť sa na termíne návštevy. Pred vstupom skontroluje špecialista kyslíkové prístroje a až potom sa môžu potápači vydať pod hladinu. Z toho vyplýva, že do Morského oka môžu vstúpiť len potápači," vysvetlil geológ Slovenskej správy jaskýň Ľudovít Gaál.