POLTÁR. Extrémne horúčavy vysušili rieku a raky by sa zadusili.
„Na niektorých miestach sa ich v jamách tlačilo aj po desať kusov. Tam, kde je tok regulovaný, sa už nemali kde ukryť a uhynuli. Neďaleko Slanej Lehoty sme ich zachránili minimálne tisíc. Trinásť vedier bolo úplne plných. V troch vedrách sme napočítali až 270 rakov,“ hovorí Marián Bodnár, vedúci mestského kúpaliska. Raky zachraňoval s dobrovoľníkmi z radov tunajších rybárov. Zachránené kôrovce vypustili do rieky Ipeľ, kde majú šancu prežiť.
„V minulosti sa raky v Poltárici nezdržiavali. To preto, že do rieky tiekol odpad zo sklárne v Zlatne, ktorý znečistil životné prostredie. Keďže skláreň už nefunguje, voda v Poltárici sa zlepšila a raky sa do nej vrátili,“ hovorí pán Bodnár, ktorý si takúto veľkú záchrannú akciu v Poltári nespomína.
„Žijem v Poltári tridsať rokov a v čase sucha je v Poltárici problém s vodou. No keďže raky tu máme až posledné tri roky, nebolo čo zachraňovať,“ dodá Bodnár. Rak riečny žije v tečúcich vodách a je indikátorom čistoty. Dorastá do dĺžky 20 cm a dožíva sa až 15 rokov. Pancier raka nerastie spolu s ním, ale raz za rok ho zhodí. Živí sa hnijúcimi zvyškami rastlín a živočíchov a tak prispieva k čistote vôd. Pred nepriateľom cúva.