LUČENEC. Úspešnému slovenskému reprezentantovi v džude, v ktorého zbierke nechýbajú medaily z domácich i zahraničných šampionátov, športovcovi, ktorý si vybojoval majstrovské tituly a ktorý sa dnes venuje mládeži, pribudla ďalšia dôležitá funkcia. Róbert Rác z Lučenca sa stal skúšobným komisárom 3. triedy (3. KYU – zelený opasok) pre Stredoslovenský kraj a mesto Lučenec. Ambiciózny tréner sa tak stal nástupcom nedávno zosnulého Jozefa Ufrlu.
„Tým, že som sa stal skúšobným komisárom, som si chcel uctiť pamiatku svojho trénera Jožka Ufrlu, ktorý pre lučenecké džudo urobil naozaj veľmi veľa. Čo sa týka športu a trénerskej aktivity v meste Lučenec, tak chcem kráčať v jeho šľapajách. Jožko bol jediným skúšobným komisárom a to do výšky 1. KYU (hnedý opasok) pre Stredoslovenský kraj a naše mesto. Po jeho smrti sme už v tejto funkcii nemali zastúpenie,“ informoval Róbert Rác, ktorý spĺňal všetky predpoklady na obsadenie tohto postu.
„Skúšobný komisár musí byť kvalifikovaným trénerom, ktorý má už určitú dobu majstrovskú vyspelosť. Teší ma, že moju žiadosť predstavitelia Slovenského zväzu džuda schválili a potvrdili,“ podotkol R. Rác.
Róbert Rác v minulosti pôsobil v Armádnom stredisku vrcholového športu v banskobystrickej Dukle. Od roku 1995 bol trénerom lučeneckého Judo klubu. Spolu s Romanom Bunom je zakladateľom nového klubu v Lučenci (Judo Klub Katsudo), kde sa aktuálne venujú 58 zverencom. Má za sebou bohatú športovú kariéru, počas ktorej zviditeľnil Slovensko aj na medzinárodných turnajoch, na ktorých dosiahol medailové úspechy.

Kto je to skúšobný komisár
Skúšobní komisári v džude môžu ako jediní vykonávať skúšky na stupne TV a to len na základe skúšobného poriadku SZJ. Svoju kvalifikáciu musia mať potvrdenú v preukaze džuda spolu s evidenčným číslom skúšobného komisára. V prípade potreby sa ním musia preukázať. Skúšobný komisár zodpovedá za priebeh skúšok, technickú náročnosť a tiež za dodržiavanie etiky džuda pri skúškach. Pri vážnych nedostatkoch, ktoré sa vyskytnú počas skúšok, týkajúcich sa etiky džuda (napr. znečistený športový úbor, nevhodné prostredie, nevhodné správanie sa žiadateľov prípadne divákov a pod.), alebo snahe o ovplyvňovanie skúšok, môže skúšobný komisár skúšky prerušiť, prípadne aj predčasne ukončiť. O takomto svojom rozhodnutí je povinný neodkladne písomne informovať patričný zväzový orgán.
(SZJ)