LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Aktuálne je na Slovensku prevádzkovaných 23 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie, pri čom 6. júla uviedli do prevádzky ďalšie prírodné kúpalisko Sigord Kokošovce v okrese Prešov. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej internetovej stránke.
V Bratislavskom kraji sú v prevádzke kúpaliská Zlaté piesky a Slnečné jazerá v Senci, v Trnavskom kraji rekreačná oblasť Gazarka Šaštín Stráže a Kunovská priehrada, v Prešovskom je to rekreačná oblasť Sninské rybníky, Veľká Domaša - Tíšava a Veľká Domaša - Valkov a tiež novootvorené kúpalisko Sigord Kokošovce. Pre verejnosť sú podľa informácií na portáli k dispozícii aj kúpaliská Teplý vrch - pláž Ormet, Teplý vrch - Drieňok, Biokúpalisko KRTKO, Ružiná - pri obci Divín, Rimavská Sobota, Zelená voda - Kurinec v Banskobystrickom kraji. Košický kraj ponúka záujemcom Vinianske jazero, Zemplínsku šíravu - Hôrku, Zemplínsku šíravu - Kamenec, Zemplínsku šíravu - Paľkov, Zemplínsku šíravu - Medvediu horu a takisto prírodné kúpalisko Jazero Košice. V Žilinskom kraji je otvorené Plážové kúpalisko Liptovská Mara - Liptovský Trnovec a v Trenčianskom kraji Zelená voda Nové Mesto nad Váhom - pláž Perla.
"Výsledky ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie potvrdzujú vyhovujúcu kvalitu aj na ďalších prírodných plochách bez prevádzkovateľa," píše sa na stránke www.uvzsr.sk . Ide o Šulianske jazero, Ružinú pri obci Ružiná, banskoštiavnické jazerá - Dolno Hodrušské, Veľké Richňavské, Počúvadlianske, Vindšachtské a Veľké Kolpašské jazero, jazero Úhorná v okrese Spišská Nová Ves a Pod Bukovcom v okrese Košice - okolie. Vyhovujúcu mikrobiologickú kvalitu majú aj vodné plochy Nové Košariská, Plavecký Štvrtok a Malé Leváre v Bratislavskom kraji. Vo vodnej nádrži Ružín v okrese Spišská Nová Ves, ktorá mápodľa ÚVZ SR v súčasnosti veľmi nízku hladinu vody, bol zaznamenaný zvýšený výskyt rias. "Voda v nádrži Duchonka nevyhovela platným požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie prekročením medzných hodnôt senzorických ukazovateľov a fenolov," informuje Úrad verejného zdravotníctva s dodatkom, že zákaz kúpania bol pre nevyhovujúcu mikrobiologickú a biologickú kvalitu vody vydaný 11. júla pre jazero na Plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici.
V priebehu týždňa pokračovali tiež odbery vzoriek na vodných plochách Kuchajda, Vajnorské jazero, štyri lokality v okrese Galanta - bagrovisko Čierna Voda, bagrovisko Tomášikovo, Horný Čepeň - mŕtve rameno Váhu a Horný Čepeň - štrkovisko. Tiež sa odoberali vzorky na jazerách Tona Šurany v okrese Nové Zámky, Prusy a Stará Myjava v Trenčianskom kraji, Vodné dielo Orava - Slanica a Stará Hora a Veľká Domaša v okrese Vranov nad Topľou. V 28. týždni pokračovala vzhľadom na priaznivé počasie vysoká návštevnosť kúpalísk. Žiadosť o uvedenie do prevádzky sa vybavuje v prípade troch umelých kúpalísk. O prevádzkovanie prírodných kúpalísk neprejavil záujem už žiaden subjekt a preto ďalšie prírodné vodné plochy budú mať počas tohtoročnej sezóny neorganizovanú rekreáciu. Regionálné úrady verejného zdravotníctva vykonávajú na prevádzkovaných kúpaliskách štátny zdravotný dozor a pokračujú v monitorovaní kvality vody na kúpanie na prírodných kúpaliskách bez prevádzkovateľa. Kúpaliská s povolenou rekreáciou sú prevádzkované v súlade s platnými hygienickými predpismi.