KOKAVA NAD RIMAVICOU. Začínali ako výtvarný plenér a dnes je z nich jedinečný umelecký tábor v Európe. Všetci, ktorí prídu na Letavy, sa zaoberajú umením. Boli to práve umelci, ktorí z Letáv spravili to, čím sú dnes. Bol to ich entuziazmus a nápady. Pre takúto skupinu ľudí sú Letavy drogou. Tešia sa celý rok na stretnutie v prírode, aby zažili tú zvláštnu atmosféru, ktorá tu panuje.
Z tábora mladých sa stali Letavy
V stredu popoludní nás v Kokave privítal organizátor a zakladateľ Letáv Marian Lacko.
„Keď sme sa s kamarátmi v roku 1984 stretli na Kurinci pri Rimavskej Sobote, netušil som, že Letavy dostanú až takýto rozmer, že myšlienka, zrodená pri pive so spolužiakom Jankom Husárom z Martina, pretrvá vyše štvrťstoročie. Vtedy na Kurinci sme sa stretli partia končiacich študentov. Spali sme v stanoch a dali sme si pracovný názov Tábor mladých výtvarníkov. Neskôr sme ho skrátili na Letavy. O päť rokov nám len maľovanie už nestačilo. S nápadom rozšíriť zameranie prišiel divadelník a scénograf Dušan Krnáč. A tak pribudli ďalšie dielne. V tomto roku ich máme štrnásť. Popri už tradičných, ako sú dielne maľby, keramiky, hereckej tvorby, digitálnej fotografie či literárnej dielne, tu máme aj novinku - dielňu stand up comedy a slam poetry, ktorú vedú Vlado Janček a Braňo Bezák,“ hovorí Marian Lacko, alias Maňo. Našli sme tu aj dielňu pantomímy. Najväčší záujem bol nepochybne o maliarsku a hereckú dielňu.
Každý večer je skvelý
Výtvarnú dielňu viedla skúsená lektorka Janka Bialová, ktorá do svojich obrazov vkladá veľa fantázie a citu.
„Tu v Kokave máme tvorivú atmosféru. Záujemcom o umenie ponúka kokavská príroda svoju bohatú náruč. Na Letavách som už piaty rok a všetko je tu skvelé. Aj dievčatá sú fajn. Dnes sme napríklad hovorili o studených a teplých farbách. Tohtoročnou výtvarnou témou je kruh, ako napríklad oko, studňa či hodiny,“ vysvetľuje skúsená výtvarníčka. Pri maľovaní sme zastihli Máriu Bačovú, ktorá študuje výtvarníctvo. Sympatická Košičanka maľovala ulicu. „Vidím ju zo svojho okna. Každý dom ukrýva ľudský príbeh,“ hovorí osemnásťročná Mária, ktorá je na Letavách prvýkrát. Jej spolurodáčka Soňa Bartuszová miluje abstraktné umenie. „Letavy majú neopísateľnú atmosféru. Sú o hĺbke a kvalite. Zišla sa tu rovnaká krvná skupina, panuje tvorivá nálada a každý večer je skvelý,“ hovorí mladá Košičanka.
Umelci sa navzájom inšpirujú
Hereckú dielňu mala na starosti Jana Oľhová, sestra Mariána Geišberga a predstaviteľka väzenkyne zo seriálu Odsúdené. „Janka je jednoducho skvelá. Získala si srdcia všetkých,“ hovorí Maňo. Letavy sú podľa neho zaujímavým fenoménom aj preto, že sa na jednom mieste stretáva viacero umeleckých druhov a žánrov.
„Ľudia si tu vymieňajú skúsenosti a navzájom sa inšpirujú. Každý večer máme kultúrny program a dokonca si tu vytvárame aj vlastné noviny – Letavský úsvit,“ hovorí Maňo. Najstaršiu účastníčku Letáv sme stretli v dielni umeleckého kováčstva. „Do Kokavy som si prišla oddýchnuť. A zatiaľ sa mi to darí. Rada maľujem, ale teraz som chcela vyskúšať niečo iné, preto som sa prihlásila do tejto dielne,“ hovorí Ruttka Mária Komárová. Sympatickú Martinčanku sme zastihli s dlátom a kladivom v ruke. Z tvárnice tvorila sochu. „Okrem toho sa mi podarilo vytvoriť Detvanca. Všetok materiál naň pochádza zo šrotu, ktorý moji kolegovia nazbierali na smetisku,“ hovorí pani Mária. Pani Zuzana Krafčíková prišla do tábora spolu so svojou dcérou. Upútala ju téma Malý objekt. Zo železného odpadu modelovala ženícha a nevestu. Pri pohľade na jej dielo sme si všimli, že také obyčajné sitko z kupy môže byť pokojne hlavou ženícha. „Tento rok tu máme 240 ľudí, no mali sme už aj vyše 400, čo bola rekordná účasť,“ hovorí Maňo. Výstupom ich týždňovej tvorby bude vytvorenie vlastného diela, ktoré vystavia priamo v tábore.