Kino v Poltári skončilo s premietaním vo februári

Tento rok v kraji skončilo niekoľko mestských kín, medzi nimi i kino Ipeľ v Poltári. Jeho zánik spôsobila bola najmä klesajúca kúpyschopnosť obyvateľstva.

POLTÁR. Tento rok, ale už aj minulý, bol pre tradičné kiná vo viacerých mestách v Banskobystrickom kraji tým posledným. Samosprávy, ktoré kiná vo väčšine prípadov spravujú, pristúpili k ukončeniu prevádzky, a to nielen pre čoraz menšie počty divákov, ale aj preto, že nastúpený trend digitalizácie kín počíta s prechodom na nové typy premietacích zariadení. Táto investícia je však bez plnej podpory štátu pre väčšinu miest nemožná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už vo februári skončilo s pravidelnými projekciami kino Ipeľ v Poltári. Stalo sa tak takmer po 50 rokoch premietania. Mesto pozastavilo prevádzku s tým, že ešte do konca tohto roka bude premietať príležitostne, na požiadanie, pre väčšie kolektívy. Za skončením kina bola najmä klesajúca kúpyschopnosť obyvateľstva. Začiatkom roka totiž v meste prestal vyrábať najväčší zamestnávateľ sklárne Slovglass a asi 400 ľudí ostalo bez práce.

SkryťVypnúť reklamu

Tržby kina však klesali už od roku 2008. Napríklad príjmy v roku 2011 boli oproti roku 2006 len polovičné. Ďalším dôvodom bol nástup nových technológií.

„Keďže by to výrazne zasiahlo do mestského rozpočtu, o zapojení sa do digitalizácie kina mesto zatiaľ neuvažuje,“ povedal vtedy zamestnanec mestského úradu Peter Slavkovský. Samospráva by totiž aj v prípade získania dotácie z audiofondu musela na nové zariadenia doplácať minimálne 50 000 eur.

S pravidelným premietaním skončilo aj kino Hron v kúpeľnom meste Sliač. Aj keď v posledných rokoch premietalo len raz do týždňa, na jar projekcie celkom zastavilo. Podľa riaditeľky Mestského kultúrneho strediska na Sliači Beaty Mikušovej novinky sú už výlučne v digitálnej forme a na staršie filmy v klasickom 35-milimetrovom formáte chodilo len niekoľko ľudí, aj to boli väčšinou návštevníci zo susedného Zvolena. Tam ale v júni otvorili nový multiplex, ktorý láka nielen miestnych, ale aj priaznivcov filmu zo Sliača.

SkryťVypnúť reklamu

Udržať kino sú ale odhodlaní v Banskej Štiavnici. Projekt digitalizácie kina Akademik síce tento rok pre nedostatok financií v rozpočte neprešiel, kompetentní zástupcovia mesta ale chcú o peniaze na nové kino zabojovať opäť na budúci rok.

„Veríme, že štát zmení svoj prístup a zvýši prostredníctvom audiofondu dotáciu na zriaďovanie digitálnych kín," povedal vedúci oddelenie kultúry a športu na Mestskom úrade v B. Štiavnici Rastislav Marko.

Mesto si chce uchovať kino nielen pre svoj status mesta UNESCO a početné návštevy turistov, ale aj kvôli filmovému festivalu 4 živly, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku.

Jediným kinom, ktoré v kraji tento rok pribudlo, je Europa Cinemas v novom nákupnom centre ESC vo Zvolene. V meste fungovali ešte začiatkom tisícročia tri kiná. Postupne do roku 2008 však všetky zanikli. Prevádzkovatelia nového multiplexu, kde sú aj stoličky na Slovensku jediného 4D kina, si zatiaľ záujem o projekcie pochvaľujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu