REVÚCA. Prvé slovenské literárne gymnázium (PSLG) v Revúcej, ktoré ideovo nadväzuje na tradíciu revúckeho Prvého slovenského gymnázia, je pod osobnou ochranou ministra školstva Dušana Čaploviča a napriek malému počtu žiakov mu zánik nehrozí. Minister Čaplovič to dnes vyhlásil na celonárodných oslavách 150. výročia Prvého slovenského gymnázia v Revúcej a pri príležitosti 15. výročia založenia PSLG. „Považujem Prvé slovenské literárne gymnázium za veľmi prospešné a na Slovensku nenahraditeľné. Uvedomujem si ťažkú situáciu, ktorú majú na základe existujúceho financovania školstva cez normatívy podľa počtu žiakov,“ povedal Čaplovič. Ako ďalej uviedol, uvažuje o tom, aby školy, ktoré majú celonárodný charakter, a medzi ktoré okrem PSLG radí aj sklársku školu v Lednických Rovniach či zhruba päť športových gymnázií, prešli po dohode so zriaďovateľmi pod gesciu ministerstva školstva.
Prvé slovenské literárne gymnázium je škola s celoslovenskou pôsobnosťou s rozšíreným vyučovaním slovenského jazyka a literatúry, dejepisu a špecifických predmetov rétorika, literárny seminár, literárna tvorba a základy žurnalistiky. Sídli v niekdajšej druhej budove Prvého slovenského gymnázia, respektíve Slovenského evanjelického gymnázia (1862 – 1874), prvej úplnej strednej školy, na ktorej sa vyučovalo v slovenčine. Patrí k najmenším školám na Slovensku, v každom ročníku má po jednej triede, aktuálne v prvom so 14, v druhom s 18, v treťom s 21 a štvrtom s 23 žiakmi. Zriaďovateľom PSLG je v súčasnosti Banskobystrický samosprávny kraj, navštevujú ho však žiaci z celého Slovenska. Celonárodné slávnosti venované 150. výročiu založenia Slovenského evanjelického a. v. patronátneho gymnázia vo Veľkej Revúcej, v súčasnosti nazývaného Prvé slovenské gymnázium, organizuje od štvrtka do nedele mesto Revúca v spolupráci s Evanjelickou cirkvou augsburského vyznania na Slovensku, Maticou slovenskou a revúckymi gymnáziami. Záštitu nad slávnosťami prezval prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa na nich vo štvrtok zúčastnil.
Myšlienka zriadiť vo vtedajšej Veľkej Revúcej slovenské gymnázium sa zrodila na stretnutí gemerských a malohontských národovcov pri príležitosti smútočnej slávnosti na počesť zosnulého Pavla Jozefa Šafárika v novembri 1861 v Kobeliarove. Táto idea sa uskutočnila 16. septembra 1862. Gymnázium mohlo existovať len vďaka zbierkam a darom dobrodincov. Riadil ho patronátny výbor a hlavným dozorcom boli postupne Štefan Marko Daxner, Ján Francisci a opäť Štefan Marko Daxner. Za správcu školy boli postupne zvolení Augustus Horislav Škultéty, Rudolf Homola, Samuel Ormis a Karol Viest. Vyučovalo sa v prenajatých priestoroch Latinákovho domu, ktorý neskôr gymnázium odkúpilo. Ďalším rozvojom však vznikla potreba nových priestorov, v roku 1871 sa preto začala výstavba novej budovy školy, ktorú otvorili v roku 1873. Gymnáziu však neslúžila dlho, keďže v roku 1874 ho uhorské úrady zrušili, rovnako ako obe ďalšie vtedajšie slovenské gymnáziá – evanjelické v Martine (založené v roku 1867) a katolícke v Kláštore pod Znievom (založené v roku 1869). Za dvanásť rokov existencie Prvého slovenského gymnázia v Revúcej na ňom študovalo vyše 560 žiakov. Medzi najznámejších patrí Matej Bencúr, známy pod svojím pseudonymom Martin Kukučín.