RIMAVSKÁ SOBOTA. V depozite Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote bol viac ako 110 rokov uložený zdobený hrniec zo 14. Storočia bez detailov o jeho pôvode. Ako informoval archeológ múzea Alexander Botoš, len nedávno sa podarilo zistiť, že zbierkový predmet pochádza z hradu Latorvár, pri obci Sály v Maďarsku.
Hrniec bol uložený v depozite Gemersko-malohontského múzea ako na prvý pohľad obyčajný zbierkový predmet. Je súdkovito profilovaný, zdobený obežnými rytými ryhami a pochádza zo 14. storočia. "Ako miesto nálezu tohto hrnca bol v prírastkovej knihe len ceruzkou napísaný záznam Sobôtka. Nevedeli sme, v ktorom roku, ani akým spôsobom sa hrniec dostal do zbierok múzea," povedal Botoš.
Pri identifikovaní hrnca pomohla v múzeu ďalšia náhoda. "Náhodou sme v archíve múzea objavili pohľadnicu z archeologického výskumu na hrade Latorvár, pri obci Sály v Maďarsku. Archeologický výskum na hrade Latorvár bol vykonaný už v roku 1901. Na pohľadnici je zobrazený identický hrniec, aký bol doposiaľ uchovávaný v našich zbierkach. Až z pohľadnice sme sa dozvedeli pôvod hrnca, o ktorom sme predpokladali, že pochádza zo Sobôtky. Teraz môžeme konštatovať, že hrniec pochádza z archeologického výskumu hradu Latorvár, ktorý bol vykonaný v roku 1901 a s veľkou pravdepodobnosťou sa v tomto období dostal do zbierok múzea. Zároveň sme netušili, prečo bola pohľadnica z hradu Latorvár uložená v našom archíve. Záhadu sme vyriešili až po identifikácii pohľadnice a nálezu hrnca," dodal archeológ múzea v Rimavskej Sobote.