DOLNÝ KUBÍN. Nové knihy, zborník z konferencie, reprezentačná publikácia – Turzovci, jeden z najvýznamnejších uhorských rodov, sa v posledných dvoch rokoch tešia mimoriadnej publicite. Dolnokubínsky historik a spisovateľ Peter Huba si myslí, že to nestačí. K téme Turzo prispel historickým románom Kliatba.
Radil sa s psychológmi
„Všetko sa potvrdilo, nič nové sme sa nedozvedeli,“ hovorí Huba o najnovších literárnych počinoch venovaných pánom Oravskej stolice.
Dej Kliatby sa začína v roku 1574, kedy budúci uhorský palatín Juraj Turzo ako ledva sedemročný prišiel o otca Františka. Jurajova matka Katarína to nemala ľahké, zvlášť, keď vyšlo najavo, že jej muž splodil niekoľko nemanželských synov. V sedemnástich musel Juraj do Viedne, na dvor arcikniežaťa Ernesta, aby tam nasal vedomosti z vojenstva a diplomacie.
„Zvykne sa to spomínať jednou vetou, no pre mňa sú to rozhodujúce medzníky v Turzovom živote. Snažil som sa vojsť do jeho myslenia, pričom som sa radil so psychológmi.“
Oficiálnych potomkov mužského rodu bolo poskromne – práve táto skutočnosť inšpirovala autora k názvu Kliatba.
Proti sebe
Kniha s 11 kapitolami končí v roku 1598 narodením Imricha, ktorým vymrela bytčiansko-oravská vetva Turzovcov. „Poľudštil som ich. Ako historik idem aj proti sebe, no snažil som sa priblížiť k objektívnej pravde.“
Tvrdí, že iný pohľad na Turzovcov získal vďaka výskumu pri písaní monografií.
„Zatiaľ mi nikto nevytkol, že som vyšiel na svetlo s nemanželskými deťmi Františka Turzu. Čítajúc korešpondenciu, všetko sa zdá byť krásne. Môj najdrahší, moja najdrahšia – no boli to len formulky. Netvrdím, že medzi Jurajom a jeho druhou ženou Alžbetou nebola láska. No viac sa nevideli ako videli. Samozrejme, nemôžeme vedieť, že to bolo isto tak. Možno na mňa budú chrliť síru, no nevyvrátia mi nič.“
V týchto dňoch Dolnokubínčan Peter Huba dokončuje druhý zväzok. Sľubuje opäť vmestiť do pútavého písania množstvo vedomostí.