Chodia Slovenky pravidelne na preventívne prehliadky?
Celoslovenské štatistiky hovoria jednoznačne, že nechodia. Samozrejme, to závisí od regiónu, na východe proste istá časť populácie nepríde, ani keď im pošlete pozvánku. V mojej ambulancii sa snažím ženy pozývať, informovať ich, aby sa nebáli. Pretože keď chodia pravidelne, nemajú sa naozaj čoho báť.
Čo sa môže stať, keď žena nepríde na prehliadku viac rokov?
Sám som mal vlani tri pacientky, ktoré dlhodobo prehliadky ignorovali a veru sa u nich následne potvrdila rakovina krčka maternice v pokročilom štádiu. Pritom stačí jednoduché krátke cytologické vyšetrenie a všetko môže byť v poriadku.
Prečo teda ženy na prehliadky nechodia?
Vo väčšine prípadov sú to staršie ročníky, ktoré ako prvé povedia – doteraz som problém nemala. Lenže to je práve tá zákernosť rakoviny, že keď už problém nastane, zvyčajne býva neskoro. Rakovina krčka maternice totiž na začiatku nemá žiadne príznaky, nebolí, ani sa neprejaví výtokom. V neskoršom štádiu žena môže krvácať pri styku, prípadne cíti aj bolesť. Z mojej praxe môžem povedať, že mi prišla jedna pacientka s príznakmi a do dvoch mesiacov, bohužiaľ, zomrela.
Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?
Štúdie dokázali, že za tento typ rakoviny je zodpovedný vírus HPV. Za svoj život sa s ním stretne asi 70% žien, no väčšinou si ich telo s vírusom poradí. Rakovine však „dopomáhajú“ aj iné faktory, ako fajčenie či striedanie sexuálnych partnerov.
Ako spomínaná preventívna prehliadka vyzerá?
Je to v podstate pohovor s pacientkou, súčasťou ktorého je gynekologická anamnéza, klinické vyšetrenie a nakoniec cytologické vyšetrenie. Nie je to nič bolestivé, trvá to pár sekúnd. Lekár zoberie pacientke jemnou kefkou ster z krčka maternice. Celá prehliadka netrvá dlhšie ako 20 minút.
Pred dvomi rokmi bola zavedená nová metóda cytológie LBC. Vnímate nejaký rozdiel?
Určite tam vidím veľký prínos. Pacientky síce rozdiel oproti bežnej cytológii necítia, ale zásadne ho vnímajú v laboratóriu. Ster sa totiž robí pri oboch cytológiách rovnako, rozdiel je v uskladnení preparátu. Pri bežnej cytológii sa vzorka buniek natrie na sklíčko, kým pri LBC sa kefka vymyje v špeciálnom roztoku, z ktorého si v laboratóriu môžu urobiť vzoriek viac.
Má LBC aj nejaké iné výhody?
Rozhodne áno. Okrem toho, že tie bunky sú krajšie čitateľné a preparát je takpovediac „čistejší“, vieme z neho vyšetriť aj iné ochorenia, napríklad prítomnosť rôznych vírusov či baktérií. Mal som aj ja prípady, kedy bežná cytológia bola nejasná a následne po LBC sme mali jasnú diagnózu, pacientkam sme ihneď vedeli pomôcť a teraz sú zdravé.
Je niečo, čo by mohlo ženy motivovať k preventívnym prehliadkam?
Často krát je motivačným faktorom práve strach. Keď sa niečo prihodí kamarátkam, známym, žena si povie, že mala by sa aj ona dať vyšetriť. No naozaj sa tej prehliadky netreba báť, nájsť si tých 15 minút a mať potom celý rok pokoj na duši. Práve prebieha celoslovenská osvetová kampaň, ktorá nabáda ženy k zodpovednému prístupu k prevencii. Viac informácií sa dozviete na www.cytologia.sk a u svojho gynekológa.