MURÁŇ. Ako povedal riaditeľ NP Milan Boroš, oficiálne čísla návštevnosti ešte nie sú k dispozícii, pretože návštevníci využívajú čas na horskú turistiku väčšinou až dovtedy, kým chodníky nezakryje súvislá vrstva snehu.
Správa Národného parku Muránska planina už tretí rok ponúka návštevníkom trávenie voľných chvíľ na takzvanej Huculskej magistrále. Ide o sieť lesných ciest a prestupných staníc v horských sedlách mimo chráneného jadrového územia. "Vybudovali sme niekoľko prestupných staníc, kde sa ľudia môžu pohybovať v sedle na koni, na bicykli alebo aj pešo. Samotný NP nebol dlhodobo propagovaný a využívaný na turistiku. Ľudia ho však začínajú objavovať. Toto je jedna z mála možností, kde môžu stráviť dovolenku v regióne a pritom vidieť prírodné úkazy, ktoré nikde inde nenájdu," povedal Boroš.
Jednou z prestupných staníc je sedlo Chlipavice na hranici Muránskej planiny a Klenovského vepra. V minulosti sa tam obyvatelia Pohronskej Polhory starali o lúky a polia. "Našou úlohou je udržať to v tradičnom štýle. Pre stavby sme využili miesta, kde aj v minulosti stála koliba a hospodárska budova. Teraz je tu koliba, v ktorej sa dá prespať. Ide o klasický zrub, kde si však návštevník líha na lôžko s vlastnou karimatkou a spacákom. Na mieste maštale dnes nájdete krčmu, kde sa dá najesť," doplnil zoológ NP Muránska planina Jerguš Tesák.
Správa Národného parku Muránska planina podporuje budovanie jednotlivých staníc Huculskej magistrály v tradičnom štýle. Okrem základných služieb chcú v regióne vyzdvihovať tradičné remeslá, ktoré tamojších obyvateľov živili aj v minulosti. "Útulne pre turistov nemajú označenia ako moderné hotely. Pre turistov sú v tomto smere najlepšou značkou hviezdičky na oblohe. Na týchto miestach môžu prespať aj pod holým nebom a pritom sa nemusia obávať predátorov, ktoré majú v Muránskej planine prirodzený domov. Na miestach jednotlivých staníc sa totiž voľne pohybujú pastierske psy, ktoré sa starajú o bezpečnosť hospodárskych zvierat," dodal Tesák.