Štyri tituly majstrov sveta, jedno striebro. Taká je stručná bilancia výpravy lučeneckého klubu Probody & Metalmilitia na svetovom šampionáte v tlaku na lavičke a silovom trojboji WPC, ktorého dejiskom bolo hviezdne Las Vegas. Okrem toho sa Miroslav Čaba postaral o jediný svetový rekord, ktorý padol na tomto prestížnom podujatí. Michal Líška si do zbierky pridal aj premiérové zlato z absolútneho poradia.
LAS VEGAS/LUČENEC. Siláci z Novohradu opäť poriadne tvrdili muziku vo svete. V dňoch 6.-11. novembra zverenci liftéra svetového formátu Petra Mihályho st. i on sám úspešne konkurovali elite pretekárov z rôznych krajín, ktorá sa stretla na MS v tlaku na lavičke a silovom trojboji, ktorých dejiskom bolo Las Vegas. Šéf lučeneckého klubu Probody & Metalmilitia Peter Mihály st. potvrdil svoj dobrý nos na mladé talenty, keďže Miroslav Čaba a Michal Líška dosiahli na prestížnom podujatí, ktoré poriadala najsilnejšia federácia silového športu WPC, cenné triumfy. Svoju dobrú formu opäť potvrdil aj Peter Mihály st., ktorý napriek dlhšie pretrvávajúcemu zraneniu ruky splnil svoj cieľ. Jedenásťnásobný majster Európy si do zbierky pridal desiate za sebou získané zlato zo svetového šampionátu. Z Lučenčanov prispel majstrovským titulom aj Erik Susztay, Tama Nguyena ovenčili v kategórii Masters 1 do 82,5 kg striebrom. Pri treťom pokuse ho však zo súťaže a tiež ďalších pár tréningov vyradilo vážne zranenie ramena.
Čaba prekonal svetový rekord
Miroslav Čaba štartoval v Las Vegas v kategórii teenegers do 82,5 kg (equip - v špeciálnom drese). Okrem toho, že si v nej vybojoval titul majstra sveta, zariadil aj nový svetový rekord.
„Naším cieľom bolo vytvoriť svetový rekord aj v tejto kategórii, aby bol niekto od nás zapísaný aj v tabuľkách WPC. Mirov otvárací pokus bol 180 kg. Zabezpečil si ním zisk majstrovského titulu. Následne zaútočil na svetový rekord, ktorý bol dovtedy 196 kg. Miro zatlačil 200 kg, čo je naozaj pekné. S jeho výkonom som veľmi spokojný,“ vyjadril sa aktívny benčer a tréner Peter Mihály st. na margo výkonu svojho zverenca, ktorý si tento rok vybojoval už tretí titul majstra sveta.
Líška dosiahol prvenstvo v absolútnom poradí
Svojho trénera veľmi potešil aj Michal Líška, ktorý tiež zaznamenal dva výrazné triumfy. Štartoval v rovnakej kategórii ako jeho oddielový kolega M. Čaba, no v hmotnosti do 100 kg. Zatlačených 230 kg mu vynieslo zlato. Okrem toho dosiahol aj prvenstvo v absolútnom poradí.
„Pravdupovediac som nedúfal, že si z Las Vegas priveziem zlato. A to, že dosiahnem aj absolútne prvenstvo, tak na to som už naozaj nepomyslel. Určite ma to veľmi teší a tiež motivuje. Mám za sebou úspešnú jeseň, keďže v pomerne krátkom čase som dosiahol tri tituly majstra sveta - v Bardejove, nemeckom Herzbergu a teraz v Las Vegas. Výrazný podiel na mojom napredovaní má môj tréner Peter Mihály st. Bez neho by som takéto výkony nedosiahol. Môžem povedať, že mám najlepšieho trénera, akého si športovec môže priať. Veľmi si to cením,“ vyjadril sa aktuálne najsilnejší dorastenec na svete Michal Líška.
Ďalší silák z Probody & Metalmilitia Erik Susztay mal tiež dôvod na radosť. V kategórii Masters do 125 kg (raw - bez špeciálneho dresu) získal zlato. Svoju zbierku cenných trofejí si tak rozšíril o prvý titul majstra sveta vo svojej doterajšej kariére. Medzi štartujúcimi v kategórii Masters 1 do 82,5 kg bol aj Lučenčan Tam Nguyen. Dosiahol striebro, no pri treťom pokuse si vážne zranil rameno, čo mu strpčilo ďalší pobyt v Las Vegas a tiež ho vyradilo z pár tréningov.
Šampión Mihály st. opäť zlatý
V kategórii Masters 4 nad 140 kg sa predstavil Peter Mihály st., ktorý štartoval s úmyslom zisku desiateho titulu majstra sveta v rade za sebou. Napriek zraneniu, ktoré sa s ním vlečie už od šampionátu v Rusku, nezaváhal a to, čo si predsavzal, aj splnil. Z Las Vegas odcestoval so zlatom.
„S výkonmi, ktoré sme podali v Amerike, som spokojný. Dosiahli sme to, čo sme chceli. Bol som presvedčený, že bez medailí neodídeme. O to viac ma teší, že sú všetky zlaté,“ povedal P. Mihály st., ktorý tento rok dosiahol šesť majstrovských titulov, z toho tri zo svetových šampionátov a tri z európskych. Zároveň dal do povedomia aj výkony ďalších Slovákov, ktorí v Las Vegas hájili farby našej krajiny.
„V benchpresse raw (bez špeciálneho dresu) nás reprezentoval Ján Orosz zo Zemného. V kategórii Masters 2 si vybojoval titul majstra sveta veľmi pekným výkonom 230 kg. Veľmi dobre bol pripravený aj Vlado Flimel z Nitry. Aj on si výkonom 240 kg vo svojej kategórii vybojoval zlato. Dôvod na radosť mal aj Peter Szabo z Rožňavy, ktorý na to, aby mohol štartovať v kategórii 140 kg, musel v krátkom čase pribrať. Podarilo sa mu to a napokon získal prvý titul majstra sveta vo svojej športovej kariére. Jozef Slimák zo Svidníka, štartujúci v kategórii Masters 1, pridal do našej výpravy ďalšie zlato. O šťastnej náhode môže hovoriť Martin Siska zo Žiliny. Jeho súperi precenili svoje sily už v úvodných pokusoch a tak mu na zisk zlata v kategórii do 82,5 kg stačilo zatlačiť 160 kg. Taká je však súťaž. Nie nadarmo sa hovorí, že nie ten, kto je najsilnejší, ale ten, kto zaznamená platný pokus, víťazí. Veľmi pekné 2. miesto si v kategórii do 140 kg výkonom 275 kg vybojoval Peter Funtík zo Žiliny. V kategórii do 125 kg štartoval aj Ján Siska, no nedosiahol pódiové umiestnenie. Určite si ho váži, keďže v tejto kategórii sa tlačia váhy okolo 350 kg. Tiež musím spomenúť aj kouča slovenskej výpravy Petra Mlynarčíka, ktorý patrí medzi najlepších svetových liftérov. Všetkým nám podával činku a výrazne prispel k dobrej a priateľskej atmosfére nášho tímu, za čo sa mu chcem osobitne poďakovať,“ ozrejmil P. Mihály st.
Partia z Probody & Metalmilitia Lučenec môže byť právom spokojná. Ich mená sa opäť skloňovali ďaleko za hranicami našej krajiny. Okrem súťaženia si vychutnali aj lesk Las Vegas, ktoré na nich urobilo veľký dojem. Do mesta herní, kasín, zábavných parkov a iných atrakcií cestovali pár dní pred samotnou súťažou, aby mali dostatok času na aklimatizáciu. Napokon, deväťhodinový časový rozdiel a horúce leto v porovnaní s našou jeseňou určite nie je malina. Peter Mihály st., poučený spred troch rokov, keď do Las Vegas pricestoval na Noc šampiónov v deň, keď aj súťažil, vie o tom svoje. Preto tentokrát nič nenechal na náhodu a zvolil inú taktiku. Tá sa napokon vyplatila. Jeho zverencov čaká už o pár dní predstavenie na Svetovom pohári mládeže, ktorý bude prebiehať v Giraltovciach. No a on sám už kuje smelé plány. Okrem trénerskej činnosti a vyhľadávaniu nových talentov sa zameria aj na budúcoročné svetové šampionáty. Jeho cieľom je prepísať tabuľky svetových rekordov vo všetkých federáciách. Samozrejme, všetko závisí od zdravia. Na záver vyslovil poďakovanie Jarovi Ďurčenkovi, Ľubovi Bernovi a Lacovi Malíkovi za to, že našich silákov podporili. Miroslav Čaba ďakuje Ľubovi Ondrisovi, obci Halič, Petrovi Rízovi a Petrovi Vrabcovi. Michal Líška ďakuje predovšetkým svojej rodine a najmä rodičom. Paradoxom však naďalej zostáva, že klub, ktorý poriadne zviditeľňuje nielen Slovensko, ale najmä Lučenec, naďalej zostáva bez akejkoľvek podpory od mesta. O pomoci, akej sa dostáva od samospráv benčerom v Giraltovciach alebo Žiline, tak môžu naďalej len snívať.