ČIERNY POTOK. Dobrou úrodou sa mohli pochváliť iba ovocinári. Väčšie firmy sa snažia orientovať na nové plodiny. Samostatne hospodáriacim roľníkom hrozí krach. So stratou uzatvára hospodársky rok aj samostatne hospodáriaci roľník z Čierneho Potoka v okrese Rimavská Sobota Ján Sebeň. Ako povedal, najväčšie problémy spôsobilo suché leto a fakt, že na dobytok nedostali žiadnu dotáciu. Krmivo na zimu musí nakupovať na úver a voziť ho až zo severnejších oblastí Slovenska, čo ešte viac predražuje aj samotný chov.
Na pôde v dedine Čierny Potok pracujú štyria samostatne hospodáriaci roľníci. Donedávna boli polia posiate predovšetkým obilím, v posledných rokoch ho však nahrádzajú predovšetkým trávy. Okrem vývoja cien poľnohospodárskych komodít im najväčšie starosti spôsobuje prehlbujúci sa deficit vody.
"Tento rok to bolo naozaj veľmi slabé. Spolu mám 93 hektárov pôdy a obilie som mal zasiate ani nie na polovičnej výmere. Nahrádzam to aj ja lucernou a trávami, aby som zabezpečil krmivo pre dobytok. Len vďaka nemu dokážem ešte aj dnes ako-tak prežiť. Pre sucho však bola veľmi zlá úroda aj tráv, veď podľa odborníkov sme takýto deficit vody nemali posledných 50 rokov. Preto musím seno dovážať. Časť som musel objednať dokonca až v Brezne," povedal Sebeň.
Kravy v Čiernom Potoku sú na voľnej paši ešte aj dnes. Spásajú lúky, ktoré sú ešte aj teraz zelené. "Chovám mäsové typy, ktoré vedia prežiť vonku celý rok. Majú len prístrešok, ktorý využívajú iba v nepriaznivom počasí. V hmle sa aj teraz pasie približne 50 kusov dobytka. Mám plemenného býka, 24 kráv a každá má teliatko. Spoliehali sme sa, že dostaneme dotáciu práve na dobytčie jednotky, no tento rok sme nedostali nič. Doteraz som vedel prežiť aspoň sám, keďže manželka bola zamestnaná. Momentálne však žijem na úver a obávam sa, že dlho to už nevydržím. Som už dôchodca a ubúdajú aj sily. Napriek tomu gazdovanie bolo vždy mojím snom a aspoň na istý čas som si ho dokázal splniť," dodal samostatne hospodáriaci roľník z Čierneho Potoka.