HODEJOV. Múzeum regiónu Gortva v obci Hodejov v okrese Rimavská Sobota bude od utorka 27. novembra sprístupnené širokej verejnosti. Zriadili ho v opravenej národnej kultúrnej pamiatke Stojkovicsovho kaštieľa. Ako povedal riaditeľ múzea Vladimír Gondáš, každá obec regiónu Gortva má v múzeu svoju miestnosť.
Múzeum regiónu Gortva oficiálne otvorili v sobotu 24. novembra. Medzi pozvanými hosťami boli aj zástupcovia Maďarského veľvyslanectva a generálneho konzulátu v Bratislave. Z bulharského veľvyslanectva sa ospravedlnili pre časovú zaneprázdnenosť. Z inštitúcií, ktoré podporili opravu kaštieľa podporili, neprišiel nikto. Zástupcovia Ministerstva kultúry SR, či Úradu vlády SR sa ani neospravedlnili. "Od dokončenia opráv kaštieľa, až po otvorenie múzea sme mali doslova plné ruky práce. Počas prípravy projektu sa stala chyba. Zabudlo sa na obce Čierny Potok a Hodejovec, ktoré prejavili záujem o prezentovanie svojej histórie. To všetko sme ale po konzultáciách s ministerstvom kultúry napravili. Keďže máme štatút regionálneho múzea, vznikol tu priestor aj pre ďalšie aktivity. Sme aj vybavení modernou technikou, takže niektoré veci dokážeme ľuďom sprostredkovať aj vďaka projektoru," povedal Gondáš.
Kaštieľ v Hodejove si dal postaviť gemerský župan Rudolf Kubínyi. Barónovi Stojkovicsovi ho predal v roku 1879, ktorého rodina tam sídlila až do začiatku 20. storočia. Veľký ľadovec však zničil celú úrodu a rodina skrachovala. Kaštieľ počas svojej existencie prešiel piatimi prestavbami. V súčasnosti je približne v takej podobe, do akej ho prerobili v 50. rokoch minulého storočia. "Jednotlivé obce sa v múzeu prezentujú skutočne unikátnymi predmetmi. Môžem spomenúť napríklad originálny Betlehem vyrobený v roku 1928, z obce Čierny potok. Máme tu však aj unikátnu filatelistickú zbierku, kde návštevníci okrem iného uvidia aj prvé Rakúsko-uhorské poštové známky. Podarilo sa nám do múzea dostať aj exponáty z doby bronzovej, ktoré pochádzajú práve z nášho regiónu," doplnil riaditeľ múzea regiónu Gortva.
Ešte pred rekonštrukciou kaštieľ v Hodejove vykradli, hoci bol už v tom čase kultúrnou pamiatkou. Zlodeji z neho odniesli sedem kamiónov vybavenia. Približne 25 kilogramov striebra, 15 kilogramov zlata, nábytok, vzácny čínsky porcelán, obrazy a ďalšie umelecké diela. Riaditeľ múzea má informácie, že sa ich pokúšali predať múzeám na Slovensku. Napokon niektoré predmety skončili v múzeu v Maďarsku. Starosta Hodejova Štefan Illéš je presvedčený, že situácia s rozkrádaním opraveného kaštieľa sa nezopakuje. "V obci žijeme Rómovia, Slováci a Maďari. Rómske etnikum tvorí približne polovicu obyvateľov. Sú to však ľudia, ktorí sú socializovaní a ja dám za nich ruku do ohňa. Pri budovaní múzea sme začali dokonca spoluprácu so susedmi z Maďarska. Už sme mali návštevu z Égru a spoluprácu chceme ešte zintenzívniť," dodal Illéš.