RIMAVSKÁ SOBOTA. Mimoriadne bohatý program pripravuje Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote na posledný mesiac v roku. Do konca decembra bude sprístupnená výstava venovaná 130 rokov múzea. Ako informovala riaditeľka múzea Oľga Bodorová, v pláne na december majú otvorenie novej výstavy, sochárske sympózium, podujatie pre deti, ale vystavia aj ďalší predmet mesiaca.
Do konca roka si návštevníci Rimavskej Soboty môžu pozrieť výstavu, ktorá predstavuje históriu múzea od Umelecko-archeologickej výstavy Gemerskej župy z roku 1882 až po súčasnosť. 13. decembra sprístupnia expozíciu venovanú veľkoplošným chráneným územiam Gemera a Malohontu. "Príroda Gemera-Malohontu je nesmierne rozmanitá. Nachádzajú sa tu panónske lúky aj karpatské lesy, slnečné stráne aj tajomné zákutia riek, vysoké skalné steny aj hlboké jaskyne a priepasti. Obýva ich množstvo vzácnych a chránených druhov živočíchov a rastlín. Výstava predstaví prírodu Národného parku Muránska planina, Národného parku Slovenský Kras a Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina," informovala Bodorová.
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote Rómska sa tradične venuje aj Rómskej kultúre. Pod názvom Rómska socha III. otvoria 19. decembra sochárske sympózium. "Výstava je súčasťou projektu realizovaného Múzeom rómskej kultúry v Brne. Snažíme sa spoločne predstaviť tvorbu súčasných rómskych sochárov krajín Vyšehradskej štvorky prostredníctvom otvoreného workshopu konajúceho sa v Brne. Hlavnou myšlienkou projektu je prepojenie rómskych umelcov s organizáciami venujúcimi sa rómskej kultúre a predstavenie rómskeho umenia verejnosti, doplnila riaditeľka múzea.
Predmetom mesiaca december bude v Rimavskej Sobote vetva pomarančovníka. V minulosti ju používali ako vyučovaciu pomôcku prírodopisu na gymnáziu v Rimavskej Sobote. Je to 28 centimetrov dlhá, umelá vetvička, verne napodobňujúca živú rastlinu. Pochádza z fabriky na výrobu umelých kvetov a pier sestier Kálazdy z Budapešti z konca 19. storočia.
Pre žiakov materských, základných a stredných škôl pripravili v múzeu počas Adventu aktivity zamerané na výrobu vianočných ozdôb zo šúpolia a iného materiálu, zdobenie medovníkov, interaktívne prednášky o zvykoch a obyčajoch počas stridžích dní. Uskutočnia sa od 17. do 20. decembra. 21. decembra budú v múzeu po druhýkrát premietať filmy o predstaviteľoch tradičnej ľudovej kultúry v Gemeri-Malohonte.