HABOVKA/STONAVA. Stonavská Barborka je medzinárodná súťaž v speve komorných ansámblov zložených z dvoch až ôsmich spevákov - sólistov so sprievodom alebo a cappella, teda bez sprievodu.
Malá banícka obec pri Havířove v Čechách otvorila v tomto roku náruč rekordným 46 súťažiacim kolektívom, ich pedagogickému sprievodu, koncertným korepetítorom, medzinárodným porotám a ďalším hosťom.
Súrodenecká zostava
Súťaž prebieha v dvoch kategóriách - v kategórii základných umeleckých škôl a v spoločnej kategórii stredných a vysokých umeleckých škôl. Tu je najlepšie vidieť spoločenskú potrebu a opodstatnenosť širokej celoštátnej siete ZUŠ a previazanosti vzdelávania od najnižšieho po najvyšší stupeň hudobného školstva.
V dňoch 28. - 29. novembra reprezentovala Žilinskú univerzitu a Slovensko šestica súrodencov Bažíkovcov z Habovky, známych ako B7 (kompletná súrodenecká zostava má sedem členov).
Zvučné mená porotcov
Medzinárodnú porotu v kategórii stredných a vysokých umeleckých škôl, do ktorej boli zaradení aj B7, tvorili tieto zvučné mená: Eva Dřízgová - Jirušová z ČR (sólistka opery a pedagóg sólového spevu na Ostravskej univerzite, dvojnásobná držiteľka prestížnej Ceny Thálie), Henryka Januszewska - Stańczyk z Poľska (dlhoročná sólistka opery a profesorka sólového spevu na Akadémii muzycznej v Katowicach) a Turkka Manninen z Fínska (sólista opery a docent sólového spevu na Sibeliovej hudobnej akadémii v Helsinkách a na Univerzite v Jyväskylä, umelecký šéf Regionálnej opery, predseda Umeleckej komisie stredného Fínska a zbormajster niekoľkých univerzitných a operných zborov).
Už v prvom kole prekvapila obecenstvo a porotu technická a umelecká úroveň Bažíkovcov. Odrazila sa i v spontánnej reakcii nadšeného publika a dokonca, čo sa nestáva často, i konkurenčných ansámblov.
Spontánne reakcie na spev
Avšak to, čo predviedli deň potom v druhom, finálovom kole, predčilo všetky očakávania. Ich Kyrie (autor M. Bažíková), Thou Shalt Know Him (M. Sirett), Es gulu, gulu (A. Skepasts) a Staviame my máje (I. Hrušovský) boli medzinárodnou porotou ohodnotené napríklad slovami:
„Very well together sounding ensemble that catches audience's attention. You use your voices very instrumentally and with great skill. The program performed was very interesting“ alebo „A fine performance with great preciseness and clarity, and good humour. That's admirable. Well done!“
Hodnotenie poroty
Súťaž Stonavská Barborka má jedno zaujímavé špecifikum - porota je síce len trojčlenná, ale každý porotca hodnotí sám za seba súčtom bodov, ktorý sa potom priemeruje; štruktúrovaným bodovým hodnotením; osobnými slovnými kritickými pripomienkami.
Hodnotiteľské listy porotcov potom dostanú súťažiace ansámble. Sú veľmi oceňované, pretože súťažiaci si môžu vziať poučenie od každého z porotcov aj napriek ich občas rozdielnym umeleckým či technickým názorom.
Výsledky
1. cena v subkategórii stredných a vysokých umeleckých - terceto až okteto
Cena dekana Fakulty umenia Ostravskej univerzity v Ostrave za mimoriadne prevedenie skladby 20.-21. storočia
Cena riaditeľa Českého rozhlasu v Ostrave s právom na dve štúdiové nahrávacie frekvencie v ČRo Ostrava vrátane hudobného režiséra a majstra zvuku
Hlavná cena Stonavskej Barborky pre absolútneho víťaza v kategórii stredných a vysokých umeleckých škôl
jg
Autor: Jan Grossmann