LUČENEC. Blíži sa koniec roka a športové kluby bilancujú sezónu. Medzi ne patrí aj úspešný Horseteam Koška Lučenec. Jeho jazdci zviditeľňujú náš región aj za jeho hranicami. Klub spolupracuje s farmami v okolí, ktorých jazdci tiež úspešne hája jeho farby a úspešne reprezentujú centrum Novohradu. „Počas uplynulej sezóny za nás súťažne jazdilo 9 jazdcov a vyše 20 koní. Klubový tím však netvoria jazdci. Dôležití sú aj naši pomocníci – podkoniari, krmiči, pomocní jazdci, technickí pracovníci, rodičia, starí rodičia a ďalší. Spolu nás je vyše tridsať. Spolupracujeme s farmami v Točnici, Boľkovciach, Šiatorskej Bukovinke, Látkach, Krupine i maďarskom Somosköújfalu. V uplynulej sezóne sme sa predstavili v dvoch jazdeckých disciplínach – skoky (parkúr) a všestrannosť (military). Prípravu sme zahájili v domácich podmienkach a hale v Somosköújfalu, u nášho priateľa pána Kakuka. Počas sezóny sme absolvovali preteky rôznej úrovne nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a Maďarsku. Dosiahli sme vyše 100 dekorovaných umiestnení, z toho 16 víťazstiev, 16 strieborných a 23 bronzových priečok,“ vyjadril sa predseda Horseteamu Koška Lučenec Vladimír Koška a podotkol, že rok v klube bol poznačený najmä ekonomickými problémami. Tie nedovolili jazdcom zúčastniť sa na viacerých prestížnych podujatiach.
Najúspešnejšími jazdkyňami Horseteamu Koška Lučenec sú Lucia Kosková, Radka Ivanová a Ivana Lörinčíková. Medzi začínajúcimi jazdcami sa výborne uchytili Michal Fridrich a Lenka Kosková. Medzi najlepšie kone nepochybne patria Figaro, Piaf, Dorádo, Django, Leona a Lionell. Tento rok v auguste získal klub prestížne ocenenie – Čestné uznanie za reprezentáciu Mesta Lučenec.
Pod úspešnú sezónu Horseteamu Koška Lučenec sa podpísali najmä:
Lucia Kosková, 25 r. (skoky – výkonnosť 130-140 cm) – Lucia sa jazdeniu na koňoch venuje už od svojich dvanástich rokov. Je príkladom vytrvalého, pracovitého, húževnatého a najmä zodpovedného človeka i športovca. V roku 2012 jazdila viac koní. Populárny je najmä Figaro – skúsený 12-ročný valach, slovenského plemena furioso. Má naozaj veľké srdiečko a najmä pohodovú povahu. Lucia s ním už tradične dosahuje najlepšie výsledky. 9-ročný valach Piaf je v porovnaní s Figarom oveľa temperamentnejší. „Je to veľmi skokovo nadaný kôň. Skákanie ho naozaj veľmi baví. Povedala by som, že až príliš. Niekedy je náročné zvládnuť jeho temperament. Všetko je to však otázka tréningov,“ vyjadrila sa L. Kosková, ktorá sa predstavila aj v sedlách ďalších koní – Rif du Paris, Alegry, Jessy, Grace, Cicera a Clifforda. Prípravu absolvovala aj s mladou, 4-ročnou, kobylkou Route Of Glory. V tohtoročnej sezóne zvládla s Figarom parkúry vysoké 140 cm. S Piafom sa zdokonaľovali na výške 130 cm. Na konte majú až 5 čistých jázd bez trestných bodov na tejto výške. V Stredoslovenskej lige dospelých 2012 obsadila Lucia so svojimi koňmi 2. a 3. priečku. „V novej sezóne by som chcela utvrdzovať výšku 130-140 cm. Ľudia sa zvyknú pýtať, prečo nevyužijem svoje skúsenosti a netrénujem mladých, začínajúcich jazdcov. Venujem sa dievčatám v našom klube, no vždy ma to viac ťahalo k výcviku koní. Mnohí vlastnia mladé kone so skokovou perspektívou. Nemajú však vhodných jazdcov na ich prípravu. V tomto smere vidím svoje ďalšie pôsobenie, samozrejme, okrem súťažného jazdenia,“ dodala skúsená jazdkyňa.
Radoslava Ivanová, 19 r. (skoky – výkonnosť 120-130 cm) – čerstvá maturantka na lučeneckej SOŠ. Táto ambiciózna športovkyňa sa koňom venuje už 9 rokov, pričom päť z nich súťažne jazdí. Najväčšie úspechy dosiahla v sedle Doráda, čierneho, urasteného, 11-ročného valacha, predstaviteľa slovenského teplokrvníka. Počas svojej doterajšej športovej kariéry sa predstavila aj s oldemburskou kobylou Quinci a mladou maďarskou kobylou Pandorou. Radka si svojimi výkonmi vybojovala miestenku do slovenskej reprezentácie v kategórii mladých jazdcov. Škrt v jej skvelom napredovaní však koncom júla spravilo vážne zranenie počas tréningu. Na jazdecký šport však nezanevrela a už koncom októbra sme ju opäť vídali v sedle. Napriek tomu, že súťažne absolvovala len polovicu sezóny, obsadila celkové 4. miesto v Stredoslovenskej lige v kategórii dospelých. „Za svoj doposiaľ najväčší úspech považujem víťazstvo v 120-tke a 2. miesto v 130-tke na pretekoch v Topoľčiankach. S Dorádom sa nám darilo aj v Pezinku, kde sme v 130-tke mladých jazdcov dosiahli prvenstvo. Cením si aj 2. miesto v Ipeľskom pohári v Kováčovciach(výška 120-140 cm),“ vyjadrila sa R. Ivanová. Zároveň prezradila aj svoje plány do novej sezóny: „Ešte ma čaká jedna operácia. Keď sa po nej zotavím, tak by som sa chcela zdokonaľovať v skokoch na výške 130 cm, no a pomaly pokukovať aj po 140-tke. Ostal mi už len jeden kôň – Dorádo. Preto budeme musieť spolu s ocinom riešiť aj otázku prípadného sponzora, resp. ďalšie kvalitné kone. Popri súťaženiu pomáham aj s jazdením najmenších detí na ranči Zairin dvor v Boľkovciach. Možnože sa tomu začnem venovať aj profesionálne.“
Ivana Lörinčíková, 19 r. (všestrannosť – výkonnosť 110-120 cm) – Ivanka navštevuje posledný ročník Hotelovej akadémie v Lučenci. Zázemie pre svoje kone našla na rodinnej farme v Točnici. Zdravotný stav jej koňa Djanga (7-ročný, temperamentný valach) jej umožnil zúčastniť sa len na troch pretekoch vo všestrannosti (trojkombinácia: drezúra, skoky a cross). Najlepšie umiestnenie dosiahla na jarných pretekoch v Pincinej, kde v súťaži 110-120 cm obsadila 3. miesto, hneď za súperkami z Maďarska. Ďalší úspech dosiahla na pretekoch v Šali, kde obsadila 4. priečku. V Stredoslovenskej lige všestrannosti obsadila celkové 3. miesto. „Škoda, že sa mi nevydarili posledné októbrové preteky v Pincinej. Po prvej disciplíne – drezúre - som bola s Djangom na 1. mieste. Žiaľ, v crosse som pre neposlušnosť koňa vypadla. So svojím ďalším koňom Dantofom sme štartovali v nižších súťažiach. Je veľmi nadaný v parkúre i drezúre. Cross mu však robí problémy. Preto sme sa ho rozhodli predať. Aj o takýchto veciach je šport,“ posťažovala sa Ivanka a pokračovala: „Django je už zdravý, takže prípravu zameranú na kondíciu a mechaniku chodov začneme naplno. Do novej sezóny plánujeme zaobstarať si ešte aspoň jedného šikovného, mladého koňa, ktorý mi bude robiť radosť najmä v crossových (terénnych) prekážkach. Kone sa síce využívajú na šport, no mojím životným krédom vždy bude: Kôň mi je partnerom a priateľom, s ktorým vytváram harmóniu tela a duše. Práve preto sa budem k nemu správať vždy úctivo a pristupovať k nemu s láskou.“
Michal Fridrich, 25 r. (skoky – výkonnosť 100-110 cm) – tento mladý jazdec býva v peknom prostredí na farme v Šiatorskej Bukovinke. Tento rok sedlal viaceré kone. Súťažil však len na 10-ročnej maďarskej kobyle Leone, ktorú má v prenájme. Tento kôň má vynikajúce charakterové vlastnosti, má rád ľudí a najmä maškrty. Je síce trošku ľakavý, no má bojovné srdiečko. Leonu na parkúre spoznáte podľa výrazných modrých očí. „Súťažiť som začal len tento rok, no s Leonou sa mi už podarilo dosiahnuť viacero cenných umiestnení v súťažiach do 100 cm. Najviac si cením 3. miesto v súťaži ZL (110 cm) s jedným rozoskakovaním na 120 cm v maďarskom Mezönyárade. Tu sme základné kolo aj rozoskakovanie absolvovali čisto. V ďalšej sezóne chcem najmä zbierať nové jazdecké skúsenosti v sedle tohto koňa. Nedávno k Leone pribudol aj 5-ročný valach Lacordé, ktoré čaká skokový výcvik. Ak bude spoľahlivý a šikovný, tak by som s ním chcel na jar absolvovať nejaký úvodný parkúr. Dúfam, že budeme všetci zdraví, aby sme mohli štartovať na čo najviac pretekoch,“ povedal Michal.
Lenka Kosková, 21 r. (skoky – výkonnosť 100-110 cm) – po ôsmich rokoch vychádzkového jazdenia začala súťažiť iba vlani. Túto sezónu sedlala spoľahlivého 8-ročného valacha (plemeno slovenský teplokrvník) menom Lionell. Vďaka nemu nazbierala viacej skúseností v parkúroch a dosiahla aj prvé úspechy. „Najviac si cením víťazstvo v súťaži ZM (90 cm) a 4. miesto v Zetku (100 cm) s rozoskakovaním na 110 cm v Martine. S Lionellom sa už pomaly zohrávame. Lepšieho súťažného partnera si ani neviem predstaviť. V budúcej sezóne by som sa s ním chcela zdokonaľovať na výške 110 cm,“ vyjadrila sa Lenka Kosková, ktorá by zimnú prípravu mala absolvovať aj s mladou kobylkou Rif Du Paris. V jazdení ju má od majiteľky Ingrid Szabovej z Krupiny.
Katarína Očovanová, 15 r. (skoky – výkonnosť 100 – 110 cm) – mladá Hriňovčanka začínala s koňmi na Látkach, v klube Ranč pod Bukmi p. Gánovskej. Tento rok začala dochádzať na Zairin dvor do Boľkoviec. Jazdila 13-ročnú Cony a ďalšie mladé kone – 7-ročného Lucifera, alias Blackie a 6-ročného Maskaleho. Dobrý výkon podala najmä na pretekoch v Závade, kde v sedle Maskaleho obsadila v súťaži Z (100 cm) 4. miesto. V súťaži ZL (110 cm) s rozoskakovaním na 120 cm dosiahla 3. priečku. „Tento rok som začala študovať na Obchodnej akadémii v Brezne, takže neviem, či budem mať na koníky čas. Budem sa však snažiť zladiť všetko tak, aby som sa im mohla venovať čo najviac,“ povedala Katka.
Renáta Sekeráková, 25 r. (skoky – výkonnosť 110 – 120 cm, všestrannosť – výkonnosť 110 cm) – Renáta sa do súťažného kolotoča vrátia začiatkom sezóny po dvojročnom pracovnom pobyte v zahraničí. Sedlala svojho koňa Jaša – 8-ročného valacha, predstaviteľa slovenského teplokrvníka. Prvé preteky absolvovala len 3 dni po svojom návrate domov. Do sezóny vstúpila naozaj vynikajúco, keďže na domácom májovom parkúre v Lučenci v súťaži s rozoskakovaním 100-110 cm dosiahla bezchybný výsledok. „Na tomto výsledku majú veľkú zásluhu najmä Ivka Lörinčíková a môj ocino, ktorí sa mi v čase, keď som bola odcestovaná, o Jaša starali a jazdili ho. Zaslúžia si veľké poďakovanie. No a postupne som naskočila do jazdeckého kolotoča a pripravovala sa na preteky všestrannosti. Vážne zdravotné problémy však znamenali predčasné ukončenie sezóny. Bolo mi to ľúto. Zdravie koňa je však prvoradé. Jeho liečbu som tiež nechcela predčasne ukončiť. Aktuálne je už Jašo v poriadku a začíname so zimnou prípravou. V budúcej sezóne by som chcela začať jazdiť v súťažiach všestrannosti, v náročnosti 110 – 120 cm a štartovať nielen doma, ale aj v zahraničí. Spolu s Ivkou sa pripravujeme na farme v Točnici, kde sú pre túto disciplínu vytvorené výborné podmienky. Verím, že v budúcej sezóne nás budú zdravotné problémy obchádzať a budeme môcť reprezentovať náš klub,“ povedala R. Sekeráková.
Jana Paulíková, 24 r. (skoky – výkonnosť 100 cm) – koňom sa venuje už od detstva. Tento rok začala pretekať po sedem ročnej pauze. Sedlala 8-ročnú kobylu Kesy, pre ktorú to bola prvá športová sezóna. „Vstup do sezóny sa nám vydaril. Kesy absolvovala svoj prvý pretek na Fabianke na prekážkach vysokých 80 cm. Bola to fuška previesť mladého, neokukaného koňa celým parkúrom. Napokon sme ním prešli bez trestných budov a obsadili pekné 3. miesto. Koncom sezóny som sťahovala Kesy domov do Ružinej. Tu však nemám vhodné podmienky na skákanie. Preto budem musieť trénovať na Fabianke. V každom prípade by som sa chcela zúčastniť viacerých pretekov. Uvažujem aj o zameraní sa na drezúru a military. Čas a financie ukážu, akým smerom sa budem s Kesy uberať,“ zhodnotila Janka.
Katarína Balážová, 19 r. (skoky – výkonnosť 100-110 cm) – pochádza z Veľkého Krtíša. Študuje na SOŠ v Lučenci, odbor chov koní a jazdectvo. Svoju 8-ročnú kobylu (plemeno maďarský športový kôň) má ustajnenú v domácom klube na Fabianke. „Na budúci rok ma čaká maturita, takže viac som sa venovala škole. Absolvovala som len niekoľko pretekov, aj to len na domácom parkúre. Po jazdeckej stránke sa mi o Dámu starali väčšinou dievčatá v klube. Do budúceho roka si zatiaľ plány ešte nerobím. Prvoradé je pre mňa úspešne ukončiť štúdium a potom sa uvidí,“ vyjadrila sa Katka.
V. Koška na záver vyslovil poďakovanie nielen spomínaných jazdcom a pomocníkom – Kike, Miške, Jesike, Noemi, dvom Dominikám, Lulu, Lei, Danke, Gabrielovi, Báre, Palimu, dvom Ďurim, Jankovi, Borisovi a ďalším, ale tiež mestu Lučenec, Jozefovi Princzovi, Štefanovi Dóžovi, Štefanovi Paučovi, Dušanovi Kamenskému, Rastislavovi Slocíkovi a Jaroslavovi Čermákovi. „Náš klub je zároveň poctený organizáciou jazdeckého plesu – galavečera spojeného so slávnostným vyhodnotením a dekorovaním najlepších jazdcov, klubov a koní jazdeckej ligy stredného Slovenska 2012. Táto akcia bude prebiehať v lučeneckej Redute v sobotu 19. januára,“ zakončil V. Koška.