Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

V LAFC pribudli známe tváre z Lučenca a blízkeho okolia

Po niekoľkých rokoch sa katastrofické scenáre po sezónnych prestávkach v LAFC neopakujú.

Viceprezident LAFC Ľubomír Andrášik.Viceprezident LAFC Ľubomír Andrášik. (Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

LUČENEC. Odložený začiatok zimnej prípravy, zliepanie kádra za pochodu, výrazná migrácia hráčov, to všetko je už minulosťou. Vedenie klubu tentokrát zvolilo inú taktiku. Na lučenecký trávnik chce pritiahnuť čo najviac hráčov z Lučenca a blízkeho okolia, dať šancu vlastným odchovancom. Viceprezident klubu Ľubomír Andrášik tvrdí, že to môže pre novohradskú futbalovú verejnosť futbal zatraktívniť a pre klub to bude výrazne ekonomickejšie.

Kedy odštartovala príprava áčka LAFC na odvetnú časť sezóny 2012/2013?

Na futbalovú jar sa hráči áčka LAFC pripravujú od 7. januára. Ich počet, ktorí sa na štadióne po zimnej prestávke zišiel, je uspokojivý. Aktuálne má tréner k dispozícii štrnásť hráčov z Lučenca, respektíve blízkeho okolia, čo chápem ako krok vpred. Napĺňame tak hlavné predsavzatie, ktoré sme si dali, ktoré je pre klub ekonomicky efektívnejšie v porovnaní so skladbou kádra v uplynulých ročníkoch. Verím, že to pre fanúšikov pridá na atraktívnosti lučeneckého futbalu, keďže na trávniku uvidia známe tváre. Dúfam, že chlapcov prídu povzbudiť a budú ich hnacím motorom za víťazstvami.

Môžete byť konkrétnejší ohľadom tohto trendu, ktorý v klube presadzujete?

Naším cieľom je postupne dať šancu presadiť sa v prvom mužstve hráčom zo staršieho dorastu. Samozrejme, že to nejde naraz. Vyžaduje si to dlhodobú, poctivú prácu a najmä trpezlivosť. Futbal človek naozaj neoklame. Tréner Dohnálek zvykne hovorievať, že futbal má tisíc podôb a možno ešte viac, ako život sám. Ja však verím, že keď budeme pokračovať v započatom trende ešte rok–dva, v klube bude dobrá práca s mládežou, budeme dávať našim odchovancom príležitosť vybojovať si svoje miesto v seniorskom kádri, tak určite to prinesie svoje ovocie. K týmto krokom nás samozrejme tlačí aj ekonomická situácia, ktorá nielen v našom, ale aj v ďalších slovenských kluboch nie je ružová. No a ako som spomenul, predpokladám, že aj tunajšia futbalová verejnosť bude spokojná, keď na ihrisku uvidí známe tváre. Našou filozofiou je vychovávať si hráčov pre LAFC, nie pre okolité kluby. Nehovorím, sú šikovní hráči, ktorí rýchlo výkonnostne napredujú a majú ambície trebárs uplatniť sa vo vyšších súťažiach. Keď o nich bude záujem, samozrejme, môže ich klub predať resp. posunúť na hosťovanie. V tom prípade z nich bude mať LAFC profit.

Túto sezónu ste sa niekoľkokrát v médiách vyjadrili, že čo sa týka financií, tak áčko LAFC doslova krváca. Zmenila sa situácia v tomto smere?

V prvom rade si treba uvedomiť, že A mužstvo a mládež sa nemôže chápať osobitne. Sme predsa jeden klub, jeden fungujúci mechanizmus. Čo sa týka účtov, kam prichádzajú dotácie, tak to beriem, že áčko je oddelené od mládeže. V tomto smere je to v poriadku. No keď pre nedostatok peňazí skončí áčko, tak podľa mňa dotácie, ktoré by následne išli trebárs od mesta pre mládež, sú zbytočne vyhodené peniaze. Klub by de facto vychovával hráčov pre seniorské tímy fungujúce v iných mestách a obciach. Uzavriem to tak, že keď by náhodou áčko LAFC skončilo pre neúnosnú ekonomickú situáciu, tak by to malo veľmi negatívny dopad aj na našu futbalovú mládež. Tiež si treba uvedomiť, že systém zostavovania kádra áčka, ktorý tu v minulosti niekoľko rokov fungoval, sa začína podstatne meniť. Donedávna tu bolo viac „cezpoľných“, nezaraz pomerne dosť drahých hráčov, ako futbalistov z Lučenca, respektíve okolia. Teraz to má opačný trend. Napokon, naši fanúšikovia to už teraz, počas prípravných zápasov, uvidia. No a je tu ešte jeden, pre mňa veľmi dôležitý poznatok. Cudzí hráči nikdy nebudú mať srdce pre LAFC. Domáci áno. A to je tiež veľmi dôležité, keď je hráč hrdý na to, že môže reprezentovať Lučenec, záleží mu na napredovaní tunajšieho futbalu, doslova je zžitý s klubom.

Generálnym sponzorom LAFC je opäť mesto Lučenec...

Áno, mesto zostáva našim generálnym sponzorom, aj keď tento rok bude áčko hospodáriť s menším rozpočtom. Zatiaľ to vidím tak, že budeme mať k dispozícii o cca 4-tisíc eur mesačne menej v porovnaní s uplynulým rokom. Sponzori sa do športu veľmi nehrnú. Takže sme radi, že nás mesto podporuje, pretože inak by sme určite skončili. Keby som tvrdil, že nemám obavy, čo bude tento rok, tak by som klamal. Všade sa skresáva, hráči už nezarábajú toľko, ako tomu bolo v minulosti, funkcionári fungujú doslova na dobrovoľnej báze. Snažíme sa v rámci možností zabezpečiť, aby všetko fungovalo tak, ako má.

Prejdime k hráčom, ktorých má aktuálne tréner Štefan Dohnálek k dispozícii?

Do klubu sa opäť vracia tunajšej futbalovej verejnosti veľmi dobre známy Erik Lavrík, ktorý už v áčku LAFC v minulosti pôsobil. Zapojil sa do tréningového procesu, vidieť, že z futbalovej chuti mu nič neubudlo a zodpovedne sa pripravuje. Taký typ hráča sme do kabíny potrebovali a ja osobne sa z jeho návratu do klubu veľmi teším. Z Kanczbarciky k nám prestupuje Patrik Husaník. V minulosti hrával v Lučenci v mládežníckych kategóriách, v žiackom veku však pôsobil aj v Rimavskej Sobote. Obliekal dresy AAC Sparta Trenčín, Sparty Praha a 1. FC Slovácko. V lete 2009 skúšal šťastie aj vo vtedajšom prvoligovom seniorskom tíme LAFC, keď bol jeho kormidelníkom Milan Albrecht. Napokon však z jeho pôsobenia v Lučenci zišlo. Vtedajšieho lodivoda MŠK Rimavská Sobota Mariána Kudlíka však presvedčil. Dal mu príležitosť a Paťo sa mu za to v gemersko-novohradskom derby odvďačil dvomi gólmi a po dvoch rokoch tak bol strojcom víťazstva Soboťanov nad LAFC. Jednáme aj so Santrio Lázou, odkiaľ by k nám mal prísť hosťovať Miroslav Sarvaš, ktorý pôsobil aj v Ružinej. Predpokladám, že v tomto prípade padne dohoda. Ďalšou novou tvárou v LAFC je Fiľakovčan Tibor Tóth, bývalý hráč Rače. Rady kmeňových hráčov LAFC rozšíri aj Marek Čonka, ktorý do Lučenca prestupuje z banskobystrickej Dukly. Z hosťovania v Cinobani sa k nám vracia Lukáš Šuška. Tiež ma teší, že sme na hosťovanie získali Radka Berkiho z Cinobane, ktorý už v áčku LAFC tiež v minulosti pôsobil. Z Divína k nám prišiel Peter Rutkaj. Aktuálne máme len troch „cezpoľných“ hráčov – našu brankársku jednotku Richarda Brauneisa, ktorý bol na jeseň veľkou oporou nášho áčka, tiež v LAFC zostáva Andrej Pipíška a legionár Mykola Koliada. Takže aktuálny káder LAFC je nasledovný – brankári: Richard Brauneis, Tomáš Bajzík. Obrana: Michal Kovanič, Lukáš Mišo, Milan Vilhan, Marek Schvantner, Miroslav Sarvaš (v jednaní). Stredopoliari: Andrej Pipíška, Marek Čonka, Erik Lavrík, Tibor Tóth, Mykola Koliada, Radoslav Berki. Útok: Patrik Husaník, Peter Spodniak, Lukáš Šuška, Peter Rutkaj. Priebežne som dohodnutý ešte s jedným skúseným hráčom, ktorý je tiež tunajšej a najmä rimavskosobotskej futbalovej verejnosti veľmi dobre známy. Kým však medzi nami nepadne definitívna dohoda, nebudem jeho meno prezrádzať, no určite by bol prínosom pre náš tím. Čo sa týka trénerskeho postu, tak tu sa nič nemení. Hlavným kormidelníkom naďalej zostáva Štefan Dohnálek, ktorému bude asistovať Laco Bernáth.

Aké sú vaše ciele pred vstupom do futbalovej jari?

Čo sa týka umiestnenia, tak tu obavy nemám. Ak chlapci zvládnu prípravu, ktorú im tréneri naordinovali, budú na sebe poctivo pracovať, tak podľa mňa máme reálnu šancu poskočiť o 4–5 priečok vyššie. Mojím snom je skončiť v aktuálnej sezóne minimálne na 6. priečke. Hrozby záchranárskych prác sa neobávam. Zimujeme na 11. priečke spomedzi šestnástich tímov účinkujúcich v III. lige Východ. Myslím si, že tunajšiu športovú verejnosť sme najmä v druhej polovici jesene prekvapili, keďže spočiatku to nevypadalo ružovo. Je to výsledok poctivej, mravenčej práce na ihrisku aj na funkcionárskom poli. Mne osobne záleží na tom, aby áčko LAFC dôstojne reprezentovalo Novohrad a v tejto súťaži sa určite udržalo.

Plán prípravných zápasov LAFC

12.1: LAFC – Cinobaňa 4:2 (2:0), góly: Schvantner, Spodniak, Pipíška, Šuška - Horvát, Majkút. LAFC Lučenec: Brauneis - Sarvaš, Mišo, Sýkora (stopér zo Zvolena, ktorý je v Lučenci na skúške), Schvantner, Berki, Pipíška, Lavrík, Koliada, Spodniak, Šuška. Striedali: Bajzík, Vilhan, Čonka, Rutkaj. 19.1.: MŠK Rimavská Sobota – LAFC (o 11.00 h), 26.1.: LAFC – Hrnčiarska Ves (o 11.00 h), 2.2.: LAFC – Brusno (o 11.00 h), 9.2.: LAFC – Kalinovo (o 11.00 h), 16.2.: LAFC – Ružiná (o 11.00 h), 23.2.: LAFC – Fiľakovo (o 11.00 h), 2.3.: LAFC – Tisovec (o 11.00 h). Záujem odohrať prípravný zápas s LAFC prejavil aj maďarský druholigový Putnok. O jeho termíne zatiaľ funkcionári klubov rokujú.

Najčítanejšie na My Novohrad

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 7. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 3. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 4. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 5. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 6. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 7. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 8. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 722
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 602
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 922
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 360
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 004
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 285
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 276
 8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 165

Blogy SME

 1. Matej Farkas: S kolesami na hrane
 2. Štefan Vidlár: Na dvori Svatopluka
 3. Anton Kaiser: Vianočné zvyky a obyčaje
 4. Stano Kočiš: A.I.
 5. Eva Gallova: Moji milí Slováci, vrátil som sa!
 6. Štefan Vidlár: Amorove drony
 7. Soňa Kallová: Slovenská pošta
 8. Peter Štefãnik: Izraelská lekcia pre Róberta Fica
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 14 691
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 12 855
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 11 869
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 989
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 693
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 274
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 259
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 1 764
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Primátorka Lučenca Alexandra Pivková

V rozhovore nás zaujímala aj bytová výstavba v Lučenci či termín dokončenia novej plavárne a prípadné zmeny na mestskom úrade.


5 h
Medveď zrazený na rýchostnej ceste R2.

Úsek frekventovanej cesty, vedúcej aj Novohradom, pretína významný migračný koridor našej najväčšej šelmy.


11 h
ilustračné foto - BKM na palubovke Handlovej dosiahlo 100 bodovú métu.

Basketbalisti BKM pokračujú vo víťaznej sérii.


7. dec
Tím MŠK skončil zo stredoslovenských tímov v III. lige východ najvyššie. Na nevydarené posledné kolo však nezabúdajú.

Tréner MŠK Rimavská Sobota Eugen Bari hodnotí doterajší priebeh sezóny.


7. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako je možné minúť tisíce eur s telefónom v ruke? Vysvetlil operátor.


8 h

Obrovský kaštieľ bol blízko zániku, teraz ukrýva atrakciu, ktorá láka ľudí z celého Slovenska.


7. dec

Ak petíciou neuspejú, riaditeľ nemocnice chce držať hladovku.


17 h

Hygienici vyzývajú rodičov, aby do škôlky nedávali choré deti.


17 h

Blogy SME

 1. Matej Farkas: S kolesami na hrane
 2. Štefan Vidlár: Na dvori Svatopluka
 3. Anton Kaiser: Vianočné zvyky a obyčaje
 4. Stano Kočiš: A.I.
 5. Eva Gallova: Moji milí Slováci, vrátil som sa!
 6. Štefan Vidlár: Amorove drony
 7. Soňa Kallová: Slovenská pošta
 8. Peter Štefãnik: Izraelská lekcia pre Róberta Fica
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 14 691
 2. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 12 855
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 11 869
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 989
 5. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 693
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 274
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 259
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 1 764
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu