Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

V LAFC pribudli známe tváre z Lučenca a blízkeho okolia

Po niekoľkých rokoch sa katastrofické scenáre po sezónnych prestávkach v LAFC neopakujú.

Viceprezident LAFC Ľubomír Andrášik.Viceprezident LAFC Ľubomír Andrášik. (Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

LUČENEC. Odložený začiatok zimnej prípravy, zliepanie kádra za pochodu, výrazná migrácia hráčov, to všetko je už minulosťou. Vedenie klubu tentokrát zvolilo inú taktiku. Na lučenecký trávnik chce pritiahnuť čo najviac hráčov z Lučenca a blízkeho okolia, dať šancu vlastným odchovancom. Viceprezident klubu Ľubomír Andrášik tvrdí, že to môže pre novohradskú futbalovú verejnosť futbal zatraktívniť a pre klub to bude výrazne ekonomickejšie.

Kedy odštartovala príprava áčka LAFC na odvetnú časť sezóny 2012/2013?

Na futbalovú jar sa hráči áčka LAFC pripravujú od 7. januára. Ich počet, ktorí sa na štadióne po zimnej prestávke zišiel, je uspokojivý. Aktuálne má tréner k dispozícii štrnásť hráčov z Lučenca, respektíve blízkeho okolia, čo chápem ako krok vpred. Napĺňame tak hlavné predsavzatie, ktoré sme si dali, ktoré je pre klub ekonomicky efektívnejšie v porovnaní so skladbou kádra v uplynulých ročníkoch. Verím, že to pre fanúšikov pridá na atraktívnosti lučeneckého futbalu, keďže na trávniku uvidia známe tváre. Dúfam, že chlapcov prídu povzbudiť a budú ich hnacím motorom za víťazstvami.

Môžete byť konkrétnejší ohľadom tohto trendu, ktorý v klube presadzujete?

Naším cieľom je postupne dať šancu presadiť sa v prvom mužstve hráčom zo staršieho dorastu. Samozrejme, že to nejde naraz. Vyžaduje si to dlhodobú, poctivú prácu a najmä trpezlivosť. Futbal človek naozaj neoklame. Tréner Dohnálek zvykne hovorievať, že futbal má tisíc podôb a možno ešte viac, ako život sám. Ja však verím, že keď budeme pokračovať v započatom trende ešte rok–dva, v klube bude dobrá práca s mládežou, budeme dávať našim odchovancom príležitosť vybojovať si svoje miesto v seniorskom kádri, tak určite to prinesie svoje ovocie. K týmto krokom nás samozrejme tlačí aj ekonomická situácia, ktorá nielen v našom, ale aj v ďalších slovenských kluboch nie je ružová. No a ako som spomenul, predpokladám, že aj tunajšia futbalová verejnosť bude spokojná, keď na ihrisku uvidí známe tváre. Našou filozofiou je vychovávať si hráčov pre LAFC, nie pre okolité kluby. Nehovorím, sú šikovní hráči, ktorí rýchlo výkonnostne napredujú a majú ambície trebárs uplatniť sa vo vyšších súťažiach. Keď o nich bude záujem, samozrejme, môže ich klub predať resp. posunúť na hosťovanie. V tom prípade z nich bude mať LAFC profit.

Túto sezónu ste sa niekoľkokrát v médiách vyjadrili, že čo sa týka financií, tak áčko LAFC doslova krváca. Zmenila sa situácia v tomto smere?

V prvom rade si treba uvedomiť, že A mužstvo a mládež sa nemôže chápať osobitne. Sme predsa jeden klub, jeden fungujúci mechanizmus. Čo sa týka účtov, kam prichádzajú dotácie, tak to beriem, že áčko je oddelené od mládeže. V tomto smere je to v poriadku. No keď pre nedostatok peňazí skončí áčko, tak podľa mňa dotácie, ktoré by následne išli trebárs od mesta pre mládež, sú zbytočne vyhodené peniaze. Klub by de facto vychovával hráčov pre seniorské tímy fungujúce v iných mestách a obciach. Uzavriem to tak, že keď by náhodou áčko LAFC skončilo pre neúnosnú ekonomickú situáciu, tak by to malo veľmi negatívny dopad aj na našu futbalovú mládež. Tiež si treba uvedomiť, že systém zostavovania kádra áčka, ktorý tu v minulosti niekoľko rokov fungoval, sa začína podstatne meniť. Donedávna tu bolo viac „cezpoľných“, nezaraz pomerne dosť drahých hráčov, ako futbalistov z Lučenca, respektíve okolia. Teraz to má opačný trend. Napokon, naši fanúšikovia to už teraz, počas prípravných zápasov, uvidia. No a je tu ešte jeden, pre mňa veľmi dôležitý poznatok. Cudzí hráči nikdy nebudú mať srdce pre LAFC. Domáci áno. A to je tiež veľmi dôležité, keď je hráč hrdý na to, že môže reprezentovať Lučenec, záleží mu na napredovaní tunajšieho futbalu, doslova je zžitý s klubom.

Generálnym sponzorom LAFC je opäť mesto Lučenec...

Áno, mesto zostáva našim generálnym sponzorom, aj keď tento rok bude áčko hospodáriť s menším rozpočtom. Zatiaľ to vidím tak, že budeme mať k dispozícii o cca 4-tisíc eur mesačne menej v porovnaní s uplynulým rokom. Sponzori sa do športu veľmi nehrnú. Takže sme radi, že nás mesto podporuje, pretože inak by sme určite skončili. Keby som tvrdil, že nemám obavy, čo bude tento rok, tak by som klamal. Všade sa skresáva, hráči už nezarábajú toľko, ako tomu bolo v minulosti, funkcionári fungujú doslova na dobrovoľnej báze. Snažíme sa v rámci možností zabezpečiť, aby všetko fungovalo tak, ako má.

Prejdime k hráčom, ktorých má aktuálne tréner Štefan Dohnálek k dispozícii?

Do klubu sa opäť vracia tunajšej futbalovej verejnosti veľmi dobre známy Erik Lavrík, ktorý už v áčku LAFC v minulosti pôsobil. Zapojil sa do tréningového procesu, vidieť, že z futbalovej chuti mu nič neubudlo a zodpovedne sa pripravuje. Taký typ hráča sme do kabíny potrebovali a ja osobne sa z jeho návratu do klubu veľmi teším. Z Kanczbarciky k nám prestupuje Patrik Husaník. V minulosti hrával v Lučenci v mládežníckych kategóriách, v žiackom veku však pôsobil aj v Rimavskej Sobote. Obliekal dresy AAC Sparta Trenčín, Sparty Praha a 1. FC Slovácko. V lete 2009 skúšal šťastie aj vo vtedajšom prvoligovom seniorskom tíme LAFC, keď bol jeho kormidelníkom Milan Albrecht. Napokon však z jeho pôsobenia v Lučenci zišlo. Vtedajšieho lodivoda MŠK Rimavská Sobota Mariána Kudlíka však presvedčil. Dal mu príležitosť a Paťo sa mu za to v gemersko-novohradskom derby odvďačil dvomi gólmi a po dvoch rokoch tak bol strojcom víťazstva Soboťanov nad LAFC. Jednáme aj so Santrio Lázou, odkiaľ by k nám mal prísť hosťovať Miroslav Sarvaš, ktorý pôsobil aj v Ružinej. Predpokladám, že v tomto prípade padne dohoda. Ďalšou novou tvárou v LAFC je Fiľakovčan Tibor Tóth, bývalý hráč Rače. Rady kmeňových hráčov LAFC rozšíri aj Marek Čonka, ktorý do Lučenca prestupuje z banskobystrickej Dukly. Z hosťovania v Cinobani sa k nám vracia Lukáš Šuška. Tiež ma teší, že sme na hosťovanie získali Radka Berkiho z Cinobane, ktorý už v áčku LAFC tiež v minulosti pôsobil. Z Divína k nám prišiel Peter Rutkaj. Aktuálne máme len troch „cezpoľných“ hráčov – našu brankársku jednotku Richarda Brauneisa, ktorý bol na jeseň veľkou oporou nášho áčka, tiež v LAFC zostáva Andrej Pipíška a legionár Mykola Koliada. Takže aktuálny káder LAFC je nasledovný – brankári: Richard Brauneis, Tomáš Bajzík. Obrana: Michal Kovanič, Lukáš Mišo, Milan Vilhan, Marek Schvantner, Miroslav Sarvaš (v jednaní). Stredopoliari: Andrej Pipíška, Marek Čonka, Erik Lavrík, Tibor Tóth, Mykola Koliada, Radoslav Berki. Útok: Patrik Husaník, Peter Spodniak, Lukáš Šuška, Peter Rutkaj. Priebežne som dohodnutý ešte s jedným skúseným hráčom, ktorý je tiež tunajšej a najmä rimavskosobotskej futbalovej verejnosti veľmi dobre známy. Kým však medzi nami nepadne definitívna dohoda, nebudem jeho meno prezrádzať, no určite by bol prínosom pre náš tím. Čo sa týka trénerskeho postu, tak tu sa nič nemení. Hlavným kormidelníkom naďalej zostáva Štefan Dohnálek, ktorému bude asistovať Laco Bernáth.

Aké sú vaše ciele pred vstupom do futbalovej jari?

Čo sa týka umiestnenia, tak tu obavy nemám. Ak chlapci zvládnu prípravu, ktorú im tréneri naordinovali, budú na sebe poctivo pracovať, tak podľa mňa máme reálnu šancu poskočiť o 4–5 priečok vyššie. Mojím snom je skončiť v aktuálnej sezóne minimálne na 6. priečke. Hrozby záchranárskych prác sa neobávam. Zimujeme na 11. priečke spomedzi šestnástich tímov účinkujúcich v III. lige Východ. Myslím si, že tunajšiu športovú verejnosť sme najmä v druhej polovici jesene prekvapili, keďže spočiatku to nevypadalo ružovo. Je to výsledok poctivej, mravenčej práce na ihrisku aj na funkcionárskom poli. Mne osobne záleží na tom, aby áčko LAFC dôstojne reprezentovalo Novohrad a v tejto súťaži sa určite udržalo.

Plán prípravných zápasov LAFC

12.1: LAFC – Cinobaňa 4:2 (2:0), góly: Schvantner, Spodniak, Pipíška, Šuška - Horvát, Majkút. LAFC Lučenec: Brauneis - Sarvaš, Mišo, Sýkora (stopér zo Zvolena, ktorý je v Lučenci na skúške), Schvantner, Berki, Pipíška, Lavrík, Koliada, Spodniak, Šuška. Striedali: Bajzík, Vilhan, Čonka, Rutkaj. 19.1.: MŠK Rimavská Sobota – LAFC (o 11.00 h), 26.1.: LAFC – Hrnčiarska Ves (o 11.00 h), 2.2.: LAFC – Brusno (o 11.00 h), 9.2.: LAFC – Kalinovo (o 11.00 h), 16.2.: LAFC – Ružiná (o 11.00 h), 23.2.: LAFC – Fiľakovo (o 11.00 h), 2.3.: LAFC – Tisovec (o 11.00 h). Záujem odohrať prípravný zápas s LAFC prejavil aj maďarský druholigový Putnok. O jeho termíne zatiaľ funkcionári klubov rokujú.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Hygge ako životný štýl
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 5. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 6. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 7. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 8. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 9. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 10. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 103
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 31 790
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 666
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 191
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 001
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 582
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 976
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 843
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 541
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 704
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

sklenený snehuliak

Je vyrobený neznámym sklárskym majstrom.

3 h
Aj v Humennom prebieha skríningové testovanie.

Po zaplnení všetkých termínov sú pripravení rozšíriť elektronické objednanie aj na ďalšie miesto.

3 h

Ľudia sa na testovanie na ochorenie COVID-19 môžu objednávať telefonicky aj online.

6 h
BKM Lučenec - Iskra Svit

BKM vyhral v dohrávke 15. kola SBL.

8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

9 h

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

20. jan

Nahnevaní bežkári sa už obrátili listom aj na vedenie obce Králiky, aby začalo konať.

7 h

Prírodná pamiatka očarí v každom ročnom období.

20. jan

Už ste čítali?