Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

V LAFC pribudli známe tváre z Lučenca a blízkeho okolia

Po niekoľkých rokoch sa katastrofické scenáre po sezónnych prestávkach v LAFC neopakujú.

Viceprezident LAFC Ľubomír Andrášik.Viceprezident LAFC Ľubomír Andrášik. (Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

LUČENEC. Odložený začiatok zimnej prípravy, zliepanie kádra za pochodu, výrazná migrácia hráčov, to všetko je už minulosťou. Vedenie klubu tentokrát zvolilo inú taktiku. Na lučenecký trávnik chce pritiahnuť čo najviac hráčov z Lučenca a blízkeho okolia, dať šancu vlastným odchovancom. Viceprezident klubu Ľubomír Andrášik tvrdí, že to môže pre novohradskú futbalovú verejnosť futbal zatraktívniť a pre klub to bude výrazne ekonomickejšie.

Kedy odštartovala príprava áčka LAFC na odvetnú časť sezóny 2012/2013?

Na futbalovú jar sa hráči áčka LAFC pripravujú od 7. januára. Ich počet, ktorí sa na štadióne po zimnej prestávke zišiel, je uspokojivý. Aktuálne má tréner k dispozícii štrnásť hráčov z Lučenca, respektíve blízkeho okolia, čo chápem ako krok vpred. Napĺňame tak hlavné predsavzatie, ktoré sme si dali, ktoré je pre klub ekonomicky efektívnejšie v porovnaní so skladbou kádra v uplynulých ročníkoch. Verím, že to pre fanúšikov pridá na atraktívnosti lučeneckého futbalu, keďže na trávniku uvidia známe tváre. Dúfam, že chlapcov prídu povzbudiť a budú ich hnacím motorom za víťazstvami.

Môžete byť konkrétnejší ohľadom tohto trendu, ktorý v klube presadzujete?

Naším cieľom je postupne dať šancu presadiť sa v prvom mužstve hráčom zo staršieho dorastu. Samozrejme, že to nejde naraz. Vyžaduje si to dlhodobú, poctivú prácu a najmä trpezlivosť. Futbal človek naozaj neoklame. Tréner Dohnálek zvykne hovorievať, že futbal má tisíc podôb a možno ešte viac, ako život sám. Ja však verím, že keď budeme pokračovať v započatom trende ešte rok–dva, v klube bude dobrá práca s mládežou, budeme dávať našim odchovancom príležitosť vybojovať si svoje miesto v seniorskom kádri, tak určite to prinesie svoje ovocie. K týmto krokom nás samozrejme tlačí aj ekonomická situácia, ktorá nielen v našom, ale aj v ďalších slovenských kluboch nie je ružová. No a ako som spomenul, predpokladám, že aj tunajšia futbalová verejnosť bude spokojná, keď na ihrisku uvidí známe tváre. Našou filozofiou je vychovávať si hráčov pre LAFC, nie pre okolité kluby. Nehovorím, sú šikovní hráči, ktorí rýchlo výkonnostne napredujú a majú ambície trebárs uplatniť sa vo vyšších súťažiach. Keď o nich bude záujem, samozrejme, môže ich klub predať resp. posunúť na hosťovanie. V tom prípade z nich bude mať LAFC profit.

Túto sezónu ste sa niekoľkokrát v médiách vyjadrili, že čo sa týka financií, tak áčko LAFC doslova krváca. Zmenila sa situácia v tomto smere?

V prvom rade si treba uvedomiť, že A mužstvo a mládež sa nemôže chápať osobitne. Sme predsa jeden klub, jeden fungujúci mechanizmus. Čo sa týka účtov, kam prichádzajú dotácie, tak to beriem, že áčko je oddelené od mládeže. V tomto smere je to v poriadku. No keď pre nedostatok peňazí skončí áčko, tak podľa mňa dotácie, ktoré by následne išli trebárs od mesta pre mládež, sú zbytočne vyhodené peniaze. Klub by de facto vychovával hráčov pre seniorské tímy fungujúce v iných mestách a obciach. Uzavriem to tak, že keď by náhodou áčko LAFC skončilo pre neúnosnú ekonomickú situáciu, tak by to malo veľmi negatívny dopad aj na našu futbalovú mládež. Tiež si treba uvedomiť, že systém zostavovania kádra áčka, ktorý tu v minulosti niekoľko rokov fungoval, sa začína podstatne meniť. Donedávna tu bolo viac „cezpoľných“, nezaraz pomerne dosť drahých hráčov, ako futbalistov z Lučenca, respektíve okolia. Teraz to má opačný trend. Napokon, naši fanúšikovia to už teraz, počas prípravných zápasov, uvidia. No a je tu ešte jeden, pre mňa veľmi dôležitý poznatok. Cudzí hráči nikdy nebudú mať srdce pre LAFC. Domáci áno. A to je tiež veľmi dôležité, keď je hráč hrdý na to, že môže reprezentovať Lučenec, záleží mu na napredovaní tunajšieho futbalu, doslova je zžitý s klubom.

Generálnym sponzorom LAFC je opäť mesto Lučenec...

Áno, mesto zostáva našim generálnym sponzorom, aj keď tento rok bude áčko hospodáriť s menším rozpočtom. Zatiaľ to vidím tak, že budeme mať k dispozícii o cca 4-tisíc eur mesačne menej v porovnaní s uplynulým rokom. Sponzori sa do športu veľmi nehrnú. Takže sme radi, že nás mesto podporuje, pretože inak by sme určite skončili. Keby som tvrdil, že nemám obavy, čo bude tento rok, tak by som klamal. Všade sa skresáva, hráči už nezarábajú toľko, ako tomu bolo v minulosti, funkcionári fungujú doslova na dobrovoľnej báze. Snažíme sa v rámci možností zabezpečiť, aby všetko fungovalo tak, ako má.

Prejdime k hráčom, ktorých má aktuálne tréner Štefan Dohnálek k dispozícii?

Do klubu sa opäť vracia tunajšej futbalovej verejnosti veľmi dobre známy Erik Lavrík, ktorý už v áčku LAFC v minulosti pôsobil. Zapojil sa do tréningového procesu, vidieť, že z futbalovej chuti mu nič neubudlo a zodpovedne sa pripravuje. Taký typ hráča sme do kabíny potrebovali a ja osobne sa z jeho návratu do klubu veľmi teším. Z Kanczbarciky k nám prestupuje Patrik Husaník. V minulosti hrával v Lučenci v mládežníckych kategóriách, v žiackom veku však pôsobil aj v Rimavskej Sobote. Obliekal dresy AAC Sparta Trenčín, Sparty Praha a 1. FC Slovácko. V lete 2009 skúšal šťastie aj vo vtedajšom prvoligovom seniorskom tíme LAFC, keď bol jeho kormidelníkom Milan Albrecht. Napokon však z jeho pôsobenia v Lučenci zišlo. Vtedajšieho lodivoda MŠK Rimavská Sobota Mariána Kudlíka však presvedčil. Dal mu príležitosť a Paťo sa mu za to v gemersko-novohradskom derby odvďačil dvomi gólmi a po dvoch rokoch tak bol strojcom víťazstva Soboťanov nad LAFC. Jednáme aj so Santrio Lázou, odkiaľ by k nám mal prísť hosťovať Miroslav Sarvaš, ktorý pôsobil aj v Ružinej. Predpokladám, že v tomto prípade padne dohoda. Ďalšou novou tvárou v LAFC je Fiľakovčan Tibor Tóth, bývalý hráč Rače. Rady kmeňových hráčov LAFC rozšíri aj Marek Čonka, ktorý do Lučenca prestupuje z banskobystrickej Dukly. Z hosťovania v Cinobani sa k nám vracia Lukáš Šuška. Tiež ma teší, že sme na hosťovanie získali Radka Berkiho z Cinobane, ktorý už v áčku LAFC tiež v minulosti pôsobil. Z Divína k nám prišiel Peter Rutkaj. Aktuálne máme len troch „cezpoľných“ hráčov – našu brankársku jednotku Richarda Brauneisa, ktorý bol na jeseň veľkou oporou nášho áčka, tiež v LAFC zostáva Andrej Pipíška a legionár Mykola Koliada. Takže aktuálny káder LAFC je nasledovný – brankári: Richard Brauneis, Tomáš Bajzík. Obrana: Michal Kovanič, Lukáš Mišo, Milan Vilhan, Marek Schvantner, Miroslav Sarvaš (v jednaní). Stredopoliari: Andrej Pipíška, Marek Čonka, Erik Lavrík, Tibor Tóth, Mykola Koliada, Radoslav Berki. Útok: Patrik Husaník, Peter Spodniak, Lukáš Šuška, Peter Rutkaj. Priebežne som dohodnutý ešte s jedným skúseným hráčom, ktorý je tiež tunajšej a najmä rimavskosobotskej futbalovej verejnosti veľmi dobre známy. Kým však medzi nami nepadne definitívna dohoda, nebudem jeho meno prezrádzať, no určite by bol prínosom pre náš tím. Čo sa týka trénerskeho postu, tak tu sa nič nemení. Hlavným kormidelníkom naďalej zostáva Štefan Dohnálek, ktorému bude asistovať Laco Bernáth.

Aké sú vaše ciele pred vstupom do futbalovej jari?

Čo sa týka umiestnenia, tak tu obavy nemám. Ak chlapci zvládnu prípravu, ktorú im tréneri naordinovali, budú na sebe poctivo pracovať, tak podľa mňa máme reálnu šancu poskočiť o 4–5 priečok vyššie. Mojím snom je skončiť v aktuálnej sezóne minimálne na 6. priečke. Hrozby záchranárskych prác sa neobávam. Zimujeme na 11. priečke spomedzi šestnástich tímov účinkujúcich v III. lige Východ. Myslím si, že tunajšiu športovú verejnosť sme najmä v druhej polovici jesene prekvapili, keďže spočiatku to nevypadalo ružovo. Je to výsledok poctivej, mravenčej práce na ihrisku aj na funkcionárskom poli. Mne osobne záleží na tom, aby áčko LAFC dôstojne reprezentovalo Novohrad a v tejto súťaži sa určite udržalo.

Plán prípravných zápasov LAFC

12.1: LAFC – Cinobaňa 4:2 (2:0), góly: Schvantner, Spodniak, Pipíška, Šuška - Horvát, Majkút. LAFC Lučenec: Brauneis - Sarvaš, Mišo, Sýkora (stopér zo Zvolena, ktorý je v Lučenci na skúške), Schvantner, Berki, Pipíška, Lavrík, Koliada, Spodniak, Šuška. Striedali: Bajzík, Vilhan, Čonka, Rutkaj. 19.1.: MŠK Rimavská Sobota – LAFC (o 11.00 h), 26.1.: LAFC – Hrnčiarska Ves (o 11.00 h), 2.2.: LAFC – Brusno (o 11.00 h), 9.2.: LAFC – Kalinovo (o 11.00 h), 16.2.: LAFC – Ružiná (o 11.00 h), 23.2.: LAFC – Fiľakovo (o 11.00 h), 2.3.: LAFC – Tisovec (o 11.00 h). Záujem odohrať prípravný zápas s LAFC prejavil aj maďarský druholigový Putnok. O jeho termíne zatiaľ funkcionári klubov rokujú.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 816
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 073
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 236
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 607
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 862
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 852
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 999
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 786
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 304
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Nové opatrenia zasadili reštauráciám ťažkú ranu

Počas dlhoročného fungovania obdobnú situáciu nezažili.

Za dlhé roky fungovania nezažili majitelia rešturácií takýto pocit bezmocnosti.

Písomná prestrelka medzi Mikulcom a Šimkom, minister odkázal primátorovi, že zákon platí pre všetkých rovnako

Šéf rezortu vnútra: Ak nie mestská, tak štátna polícia na poriadok a dodržiavanie nariadení v Rimavskej Sobote dohliadne.

Jozef Šimko, primátor Rimavskej Soboty.

Celoplošné testovanie sa uskutoční iba počas víkendu, rozhodol o tom ústredný krízový štáb

Namiesto avizovaných troch dní prebehne testovanie len v sobotu a v nedeľu.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.

Petrána obvinili aj z manipulovania zápasov. Korupcia je všade, tvrdí v otvorenom rozhovore

Futbalista MŠK Rimavská Sobota sa na ihriská vrátil po dvojročnom treste.

Peter Petrán (vpravo).

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Agrokomplex musí po desaťročiach odstrániť svoj ikonický nápis

Konštrukciu vytvorili v roku 1974. Jej súčasťou bol aj klas.

Tu sú výsledky víkendového testovania na Orave. Prečo ste boli vy?

Za tri dni otestovali odberové tímy 91 505 ľudí. Do karantény poslali 3 904 infikovaných.

Už ste čítali?