TVRDOŠÍN. Dramatizácia životnej púte vierozvestov doplnená zborovým spevom, sprievodným slovom i prednesom časti Proglasu a preambuly Ústavy Slovenskej republiky bola obsahom Cyrilometodskej akadémie, ktorú pripravili pri príležitosti Roka sv. Cyrila a Metoda učitelia a žiaci Spojenej školy Tvrdošín.
Príprava
„Od začiatku som vedela, že oživiť udalosti z našej histórie, podať ich žiakom dôstojným a súčasne pôsobivým spôsobom, nebude jednoduchá úloha,“ hovorí Katarína Valeková, učiteľka slovenského jazyka a literatúry na Spojenej škole v Tvrdošíne. K
eď premýšľala, aká forma by bola najvhodnejšia, najlepšou sa jej javila dramatizácia dôležitých výsekov zo životnej púte oboch vierozvestov. Nakoniec odozva divákov voľbu potvrdila. Akadémia sa ukázala aj ako pozitívna netradičná forma vyučovania. „Scenár som po napísaní niekoľkokrát prečistila, kým som s ním bola ako-tak spokojná.“
Možnosť účinkovania v akadémii dostali najmä žiaci z III. AO odboru obchodná akadémia.
Priebeh
Voľba vyšla. Aj nehrajúci spolužiaci ochotne pomohli pozháňať a osobne vyrobiť potrebné rekvizity, napríklad kráľovské a pápežské insígnie, písmená hlaholiky vyrobené z papierových škatúľ a baliaceho papiera, kotvu a rebro sv. Klimenta a mnohé ďalšie. „Ústredným motívom a zjednocujúcim prvkom predstavenia bolo slovo SLOVO, slovo ako významové spojenie hlások až po Slovo Božie,“ hovorí Katarína Valeková.
Najdôležitejšie výjavy zo života Konštantína Cyrila a Metoda prerozprávané dvomi rozprávačmi a zahrané dvanástimi žiakmi vhodne oživili zborovo zaspievané krásne slovenské piesne ako hymnická Slovensko moje, liturgická Ó, Bože, darca darov a ľudová Na tej našej Oravienke. Zborový spev a hudobný sprievod nacvičil Karol Hanuľák.
V rámci duchovnej prípravy žiaci dostali obrázok svätých bratov spolu s modlitbou. „Dohodli sme sa každý deň modliť k sv. Cyrilovi a Metodovi s prosbou, aby nám z neba pomáhali,“ povedala autorka akadémie.
Spevácky zbor vhodne doplnil divadelné predstavenie.
Dozvuky
„Verím, že celkový dojem sa nám podarilo dotvoriť aj kostýmami, jednoduchými bielymi plášťami, mimochodom požičanými priamo z múzea Oravského hradu, a premietaním pozadia, ktoré korešpondovalo so scénami na javisku," hovorí Katarína Valeková.
Dôstojnou bodkou za akadémiou bola modlitba Otčenáš v staroslovienskej reči.
Čo učiteľku najviac teší? „Veľmi priaznivá odozva divákov a uznanlivé slová kolegov, no najmä zodpovedný postoj účinkujúcich žiakov a to, že som takýmto spôsobom objavila nové, na vyučovaní skryté zákutia ich mladých osobností.“
Študenti odohrali desať predstavení pre základné a stredné školy v Tvrdošíne a videlo ich viac ako tisíc študentov.
Čo na to študenti
Tomáš Reguly ako Sv. Konštantín Cyril
Keďže ma herectvo fascinovalo odmalička, možnosť zahrať si v školskom predstavení som privítal. Vzhľadom k mojej veselej povahe bolo v niektorých situáciách ťažké udržať vážnu tvár, občas sa podaril aj nechcený úsmev. Milo ma prekvapilo publikum. Nečakal som, že najmä žiaci našej školy budú tak sústredene a so zaujatím sledovať akadémiu. Môj celkový dojem je výborný, som rád, že som dostal takú možnosť.
Jakub Pablo Štrbáň ako Sv. Metod
Od začiatku som vedel, že je to rola pre mňa, aj keď do kostola nechodím pravidelne. Texty som sa naučil pomerne rýchlo, nácvik som si neuveriteľne užíval, zažili sme veľa zábavy. Samotné predstavenie som už bral vážne a úspech ma vôbec neprekvapil.
Branislav Majer ako Sv. Gorazd, cisár, otec, kráľ, mních
Obával som sa, že jednotlivé postavy sa mi budú zlievať, no nestalo sa tak, repliky neboli pre mňa náročné. Skúšky boli zábavné aj z toho dôvodu, že sme sa občas uliali z vyučovania. Neľutujem, že som si skúsil stáť na javisku, byť na nejaký čas stredobodom pozornosti. Najmä pre mojich rodičov to bolo prekvapujúce, pretože vo mne stále vidia malé dieťa a poznajú ma v úplne iných situáciách.
Rebeka Matúšková za sloviensky ľud
Keď som sa zapojila do tohto projektu, vedela som, že nič lepšie som nemohla spraviť. Hneď od začiatku som sa tam cítila veľmi dobre, všetci sme boli z jednej triedy, takže naša spolupráca bola bezchybná. Nám, čo sme hrali ľud, poslov, biskupov, krahulcov..., sa to hralo výborne. Roly a ich texty boli jednoduché a zaujímavé. Počas nácvikov sme si upevnili medzi sebou vzťahy. Aspoň sme si takto spestrili čas a doplnili sme si poznatky z histórie.“
Veronika Zbojová za zborový spev
Keď nás pani učiteľka zavolala spievať na Cyrilometodskú akadémiu, robili sme všetko preto, aby sme sa jej vyhli a nemuseli ísť. No časom nás začali zaujímať a baviť nácviky a bol to príjemný čas s kopou zábavy. Zladenie a vzájomná spolupráca všetkých členov sa začínala podobať na reálny zbor. Dúfame, že s našim spevom boli aspoň trošku spokojní, a že to doplnilo divadelné predstavenie.
Veronika Wewe Hajdučáková ako rozprávačka
Spočiatku som nemala o niečo také záujem, skôr naopak, ale zo zištných dôvodov som sa dala prehovoriť. Pomohlo mi, že sme boli dvaja rozprávači, spolužiak Ľubko už mal s moderovaním skúsenosti, tak mi pomohol. Bola to nielen zábava, získala som nové poznatky, fakty zo života vierozvestov, hádam ich využijem pri maturitných skúškach. Nebránila by som sa ďalšej podobnej príležitosti.
vk
Autor: vk